9 Gevaren van grote en snel toegankelijke verzamelingen van gegevens Discussies over dit onderwerp worden thans in Nederland gestimuleerd door het zeer recentelijk verschenen interimrapport van de Staatscommissie „Bescherming persoonlijke levenssfeer in verband met persoonsregistratie" (Commissie Koopmans). Hoewel vastgoedsystemen geen echte persoons registraties zijn, bevatten ze loch vaak gegevens over personen, zoals rechthebbenden, juridische relaties, hypothecaire schuldeisers en schuldenaren, leeftijd en beroep van bedrijfshoofden in de landbouw, eigendom-pacht verhoudingen, enz. Een aantal ge dachten dat door de Commissie Koopmans is ont wikkeld, geldt daarom ook voor de vastgoedsyste men. De Staatscommissie constateert dat in onze steeds ingewikkelder wordende samenleving de behoefte aan informatie voortdurend toeneemt. Om aan deze behoefte tegemoet te komen, wordt gebruik gemaakt van nieuwe technieken, waarbij computersystemen wel het meest op de voorgrond staan. Deze nieuwe technieken verschaffen zo grote mogelijkheden tot opslag en verwerking van gegevens, dat zij zelf een stimulerende invloed kunnen hebben op de mate, waarin de vraag naar informatie toeneemt. Rekening moet daarom worden gehouden met een voort gaande ontwikkeling naar geconcentreerde opslag van gegevens en een toenemende samenhang tussen verschillende registratiesystemen. Juist de ontwikkelingen in het technische vlak heb ben bezorgdheid doen ontstaan over de gevaren die voor de enkeling uit het bestaan van grote en snel toegankelijke verzamelingen van gegevens kunnen voortvloeien. De Staatscommissie meent dat deze bezorgdheid voor een belangrijk deel gerechtvaar digd is. Weliswaar zijn aan de groei van informatie systemen technische en economische beperkingen gesteld, daartegenover staat dat ook de bescherming van de belangen der geregistreerden naar de be schikbare mogelijkheden thans mede door kosten overwegingen wordt bepaald. De Staatscommissie acht de gevaren van de huidige ontwikkeling van zodanig belang, dat het niet verantwoord zou zijn, indien de wetgever hier afzijdig bleef. Tot zover het interimrapport van de Staatscommissie. Iedereen 10 die zich bezighoudt met de opbouw van informatie systemen raad ik aan dit rapport te bestuderen. Van verschillende zijden wordt op nog andere ge varen van informatiesystemen gewezen. Een pro bleem is bijvoorbeeld de machtsverdeling binnen de overheidssfeer, samenhangend met het verzekeren van een gelijke toegang tot informatiesystemen. De vastgoedsystemen liggen juist in die overheidssfeer. Verschillende ministeries beschikken over andere vastgoedsystemen, terwijl ook de informatievoor ziening op de verschillende bestuurlijke niveaus niet gelijk is. Vooral in het buitenland wordt hierover gepubliceerd. De Duitsers spreken hierbij van „Informationsgleic'ngewicht". Andere gevaren doen zich voor in oorlogstijd. In geen geval mag een eventuele bezetter beschikken over grote en snel toegankelijke informatiesystemen. Een zeer lezenswaardige verzameling artikelen over deze problemen is opgenomen in het boek „Data base of Data beest" onder redactie van L. E. Groos- man. 10 Perspectief In deze voordracht heb ik enkele malen gewezen op de versplintering van de kaartvervaardiging in Nederland. Er zijn gelukkig een aantal positieve ont wikkelingen aan te wijzen. De S.O.A.G. (Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Gemeenten) en de Welren (Werkgroep Leidingenregistratie) bestaan reeds enige tijd. De eerder genoemde permanente werk groep van de Rijkscommissie biedt de mogelijk heden om uit te groeien tot een landelijk ontmoe tingscentrum voor de automatische kaartvervaar diging. Daarnaast is van belang dat de Commissie Grootschalige Basiskaart aanbeveelt een centrale kaarteringsraad in te stellen die de Minister advi seert inzake het te voeren beleid met betrekking tot die basiskaart. Deze centrale kaarteringsraad kan in de toekomst overgaan in een algemene kaarterings raad, die adviezen uitbrengt over kaarteringen in het algemeen. Zeker een belangrijke rol spelen de congressen van de N.V.G. omdat daar de geodeten in een onge dwongen sfeer elkaar kunnen ontmoeten en erva ringen kunnen uitwisselen. ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 12