In memoriam G. Kikkert Op 1 oktober 1974 is in zijn woonplaats Gorinchem op 77-jarige leeftijd onverwacht overleden Gerrit Kikkert, oud-hoofdlandmeter van het kadaster en gedurende vele jaren hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst aldaar. Gerrit Kikkert werd geboren op 19 september 1897 te Den Burg (Texel). Hij bezocht daar de lagere school en vervolgens de H.B.S. te Alkmaar. In 1917 slaagde hij voor het eindexamen en daarna voor het vergelijkend onderzoek voor adspirant- landmeter van het kadaster. Op 1 januari 1918 werd hij in Hoorn geplaatst. Na zijn militaire dienstplicht bij de marine te hebben vervuld volgde hij geduren de de cursus 1919-1920 de colleges aan de Land meterscursus te Wageningen. Na een kort verblijf te Alkmaar nam hij vanaf oktober 1920 deel aan de detachering voor adspirant-landmeters bij de her meting van Bilthoven. Op 1 november 1921 werd hij benoemd tot landmeter van het kadaster met als standplaats Roermond. Op 1 februari 1924 volgde zijn overplaatsing naar Gorinchem, de standplaats die hij nimmer vrijwillig wilde verlaten. Op 1 januari 1935 werd hij hoofd van het bureau aldaar. Ondanks zijn verzet werd dit bureau op 1 augustus 1960 opgeheven en ondergebracht bij het bureau te Dordrecht. Kikkert werd hier hoofd tot zijn pensionering op 1 oktober 1962. Daarna was hij nog gedurende twee jaren actief als buitengewoon landmeter van het kadaster. Kikkert was landmeter met hart en ziel. Hij genoot van de problemen uit de dagelijkse praktijk, van de omgang met de agrarische bevolking en de schoon heid van het gebied waarin hij werkte. Vaak was hij op de avond van een velddag nog lange tijd op zijn kantoor bezig met de afwikkeling van lopende zaken. Hij beschouwde zijn bureau als een bedrijf waarin een hoge produktie geleverd moest worden. Zijn verlofdagen beperkte hij dan ook tot een mini mum. De beloning hiervoor viel hem ten deel in april 1962, toen hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Door zijn deskundigheid genoot hij bij de bewoners van de Alblasserwaard en Vijf Heerenlanden een groot vertrouwen, mede dankzij het gezag dat van zijn persoon uitging. Doch ook in het openbare leven van Gorinchem was Kikkert een geziene figuur en verwierf hij zich vele vrienden. Zijn warme belangstelling ging vooral uit naar de jeugd. Niet alleen zijn kinderen hebben hiervan ge profiteerd, doch ook de jonge medewerkers aan zijn bureau. Aanvankelijk trad hij hen met een zekere gestrengheid tegemoet, doch als bleek dat zij de maatstaven van zijn bureau konden accepteren ver anderde zijn houding in die van een vriendelijke hulpvaardigheid en genegenheid. Kikkert bezat een grote vitaliteit van lichaam en geest. Tot het eind van zijn loopbaan was zijn snel heid in het veld groot en dankzij de polsstok werd deze niet geremd door de brede tochtsloten in het zo waterrijke gebied. Nimmer verzuimde hij bezoeken aan de congressen en studiedagen van onze vereniging. Op de laatste studiedag bespraken wij nog uitge breid de problematiek van deze tijd en wederom kwam ik onder de indruk van zijn ruimdenkende geest. Ondanks zijn zinspeling: „de carrosserie is nog best doch de motor wordt minder" kon ik niet vermoeden dat ik deze markante leermeester voor het laatst ontmoette. Op 4 oktober 1974 waren familie en een groot aantal vrienden en oud-collega's aanwezig in het Cremato rium „Ockenburgh" te 's Gravenhage waar een plechtig afscheid werd genomen van Gerrit Kikkert. Zij die met hem gewerkt hebben zullen dankbaar blijven voor de stimulans en vriendschap die hij gaf. Moge dit voor mevrouw Kikkert mede een troost zijn om het verlies van haar man te kunnen dragen. A. H. Kooimans ngt 75 21

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 23