LANDINRICHTING NU „Landinrichtingsactiviteiten van de overheid, zowel als van de particulieren, worden in hoge mate bepaald door de tech nologische, economische en maatschappelijke ontwikke lingen, niet alleen in ons land, maar evenzeer in Europees en zelfs wereldverband". Aldus de directeur-generaal voor de landinrichting en visserijen, ir. S. Herweijer, tijdens het symposium van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij n.a.v. 50 jaar Ruilverkavelingswet op 3 december jl. in het Jaarbeurs congrescentrum. Ir. Herweijer verwacht voor de toekomst voortgaande snelle arbeidstijdverkorting en geen stabilisatie of terugschroeven van de technologische ontwikkelingen. De ontwikkelings programma's ter bevordering van de voedselproduktie wor den versneld uitgevoerd. Over 5 a 10 jaar zitten we wellicht weer in een overschotsituatie. Voor ons land voorziet de heer Herweijer met name grote wijzigingen in het woon- en werkklimaat. „De behoefte om te wonen in ééngezins woningen in een rustige omgeving neemt snel toe. Ik acht dit belangrijk en er is ruimte genoeg in ons land om deze wens te vervullen." Niet-agrarische invloeden Na een korte schets van de snelle technologische verande ringen die zich in de landbouw hebben voltrokken gaf ir. Herweijer tevens enkele niet-agrarische ontwikkelingen aan, die veranderingen in het landelijk gebied teweegbrengen, zoals de uitbreiding van steden en dorpen, de industrie en de daarbij behorende infrastructuur. De veranderde leef gewoonten doen de behoefte ontstaan aan beter gespreide mogelijkheden voor de openluchtrecreatie. Daarbij is het accent verlegd naar voorzieningen dicht bij de steden en naar maatregelen gericht op het instandhouden van landschappen met kwaliteiten voor meer passieve ontspanning. Landinrichting nu De uitvoering van allerlei werken in het landelijk gebied is de laatste jaren onderwerp van veel discussie, niet alleen ruil verkavelingen maar ook andere plannen, zoals de aanleg van wegen, buisleidingen of kanalen geven aanleiding tot soms verhitte gedachtenwisseling. Het ministerie van landbouw en visserij is daarbij niet alleen betrokken door de uitvoering van ruilverkavelingen. Het is van belang te constateren, dat de inhoud van de plannen voortdurend wordt aangepast bij de veranderde inzichten op verschillend gebied. Er wordt op dit punt nu ervaring opgedaan bij de voor bereiding van ruilverkavelingsplannen, aan de hand van voorlopige richtlijnen van de Centrale Cultuurtechnische Commissie voor een procedure voor inspraak en publieke discussie. De reacties van de betrokkenen zijn vooralsnog duidelijk positief. Overigens is het de vraag of de „golven van inspraak" van de laatste tijd op vele terreinen van ons leven niet zo hoog zijn opgelopen, dat vele bestuurderen amper meer „uitspraken" durven te doen. In verschillende recente ruilverkavelingsplannen wordt duidelijk gestreefd naar een inpassing van de nieuwe land bouwkundige structuur met behoud en versterking van de structuur van het bestaande landschap. Indien een duidelijke beperking ten opzichte van het huidige agrarische gebruik wordt nagestreefd ten behoeve van de belangen van land schapsbehoud of natuurwetenschap zal aankoop veelal nood zakelijk zijn. Hoewel veel problemen veel gemakkelijker kunnen worden opgelost, naarmate de Stichting Beheer Landbouwgronden meer grond gebruiksvrij kan aankopen, gelooft ir. Herweijer niet dat het juist zou zijn de S.B.L. een algeheel voorkeurs recht te geven bij alle grondtransacties op het platteland. De vrije particuliere ondernemingsgewijze agrarische produktie zou hierdoor teveel van overheidswege worden beïnvloed en de nationale economie en maatschappijstructuur niet ten goede komen. Dit is overigens een politieke beslissing. Landinrichtingswet De overgang van ruilverkaveling naar landinrichting zal zijn juridische begeleiding moeten krijgen met de overgang in de wetgeving van de Ruilverkavelingswet 1954 naar de Land inrichtingswet, een instrument om door inrichtingsmaat regelen een bijdrage te leveren aan een optimaal gebruik van de beschikbare ruimte. In de wet zal, naar verwacht, ook de ruilverkaveling plaats krijgen. Vanzelfsprekend zal de huidige ruilverkavelings procedure zorgvuldig worden doorgelicht. Tevens kunnen wellicht variaties worden ontwikkeld in de vorm van proce dures voor projecten met geen of zeer weinig uit te voeren werken (administratieve ruilverkaveling) óf voor een ver snelde uitvoeringsprocedure voor gebieden met een relatief eenvoudige problematiek. Zoals bekend zal binnenkort de interdepartementale com missie, belast met de voorbereiding van de Landinrichtings wet een interimnota uitbrengen waarin de hoofdlijnen voor deze wet ter discussie zullen worden gesteld. Het zal duidelijk zijn, dat de Landinrichtingswet op een aantal hoofdpunten moet verschillen van de Ruilverkavelingswet: - verruiming van doelstellingen - het regelen van de samenhang van de inrichting van het landelijk gebied met de ruimtelijke ordening; - het scheppen van ruimere mogelijkheden over grond te kunnen beschikken; - een verruiming van de mogelijkheden voor het tot stand brengen van toereikende beheerssituaties; - het tot uitdrukking brengen van de betrokkenheid van de gehele bevolking bij de planvoorbereiding en de besluit vorming; - aanpassing van de besluitvorming aan de doelstellingen van het landinrichtingsplan. Naarmate de algemene belangen in een plan meer tot uiting komen zal dit ook in de besluitvorming tot uiting dienen te komen. Zoals bekend zullen de beleidslijnen op lange termijn gegeven worden in het structuurschema voor de landinrichting. In verband hiermede heeft de minister van landbouw en visserij besloten tot het ontwikkelen van een structuurvisie voor de landbouw op langere termijn en van een visie op de instand houding en uitbreiding van het bos. Conclusies Aan het slot van zijn rede vatte ir. Herweijer zijn betoog als volgt samen in enkele conclusies: - de reële loon- en salarisverhogingen versnellen het proces van arbeidsproduktiviteitsverhoging bij voortduring. De machinefabrieken en procesindustrieën spelen hierop geheel in. De mechanisatie en automatisering van de akker- en weidebouw, inclusief het houden van vee, neemt nog steeds toe. De infrastructuur van het agrarisch platteland en de gebouwen zullen hieraan coninu moeten worden aange past. Alleen part-time boeren en beëindigers op termijn kunnen zich wellicht veroorloven zich aan dit proces te onttrekken. - veel beleidswijzigingen op het terrein van de landinrichting werpen hun schaduw vooruit, doordat in de dagelijkse praktijk oplossingen worden gevonden, vooruitlopend op de Landinrichtingswet; - toepassing van de Ruilverkavelingswet wordt steeds moei lijker. Een duidelijke onderlinge afstemming van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Landinrichtingswet is nodig; - voor zeer veel gebieden in ons land zal de landbouw de ngt 75 23

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 25