«1 achterstand in uw beheer-ofverzamelkaarten leidingenregistratie en landmeten moet u controlec laten doen Boekbespreking INGENIEURSBUREAU BV Dr. Th. M. G. GuffensSociologische aspecten van ruimtelijke ordening. Van Gorcum en Comp. b.v. - Assen, 1973. 6 125 blz. 14,5 x 23 cm. De schrijver, lector aan de Nijmeegse universiteit in de urbane en rurale sociologie, verklaart in zijn „Inleiding" de wijze waarop hij de stof benadert en geeft een korte inhoud van de zes volgende hoofdstukken: Overheid en natuurlijke ont wikkeling, Breekpunten in ontwikkeling en beleid, Enkele problemen rond structurele kortsluitingen. Maatschappelijke condities en planning, Ruimtelijke ordening en de persoon, De persoon en ruimtelijke ordening. Hij behandelt de problemen in het licht van de onaangepast heid aan elkaar van de vier componenten van het PeCuSoMo- complex en de ruimte. De vier componenten van voornoemd Complex zijn de persoon, de culturele, de sociale en de morfolgische struc turen. De persoon staat centraal in de beschouwingen. Zijn relaties met de andere componenten en de relaties der com ponenten onderling worden in het kader van de ruimtelijke ordening bezien. Het is verleidelijk op verschillende aspecten uitvoerig in te gaan. Het „Nawoord" geeft echter een gedegen overzicht van het behandelde. Waarom dan hier in herhaling te treden? Ik wil volstaan met het noemen van een paar onderwerpen, die een idee, maar ook niet meer, geven van onderwerpen die ter sprake komen. Na een kort historisch overzicht volgt in het tweede hoofd stuk de beperking van enkele trends in de maatschappelijke ontwikkeling en van veertien tendensen in de praktijk van de ruimtelijke ordening, waarbij onder meer planningmethoden in beschouwing worden genomen. De problemen rond het middengebied van Holland en die met betrekking tot het noorden van ons land worden uitvoerig behandeld. In de volgende hoofdstukken worden de wetgeving en de leiding gevende en uitvoerende organisaties onder de loep genomen. Ook wordt ruime aandacht besteed aan de democratische wijze van besluitvorming en de inspraak. Ik hoop met deze opsomming de aandacht van diegenen die bij de ruimtelijke ordening zijn betrokken - en niet alleen bij de beleidsvorming, maar ook bij de uitvoering - te hebben geprikkeld, zodat zij zelf dit voor „sociologische leken" waardevolle boek zullen aanschaffen. Opgemerkt zij nog dat onder de „Aantekeningen" 222 litera tuurverwijzingen worden vermeld. Als ik enigszins met schroom een aanmerking maak, betreft deze het gebruik van Engelse woorden en anglicismen: standaarden (waarom niet maatstaven?), gedropped, gediffu- seerd, poolen, fallacy (om de betekenis hiervan te door gronden heb ik een woordenboek geraadpleegd en de juiste betekenis van het woord is mij niet duidelijk geworden), enz. Maar deze „gedroppedte" opmerking over woorden, die ,,ge- diffuseerd" - niet „gepoold" - in de tekst voorkomen be rust waarschijnlijk op de „fallacy" van een niet-socioloog en een socioloog, bij wie de „standaarden" anders liggen. Overigens mag deze zeer subjectieve aanmerking - die ver moedelijk berust op een gebrek aan sociologische ontwikke ling - geen beletsel vormen om het boek te kopen en te bestuderen. G. F. Witt Voor overheidsinstanties en partikulieren voeren wij alle soorten werkzaamheden uit op het gebied van: Leidingenregistratie, landmeetkunde en kartografie. Wij beschikken over ervaren technici zowel in de buitendienst als op ons bureau, uitgerust met een modern instrumentarium. Als specialisten op het gebied van de leidingenregistratie hebben wij een uitgebreide ervaring in zowel nieuw te projekteren kabel- en leidingnetten alsmede de revisie van bestaande kaarten. HOOFDKANTOOR: WILLIAM BOOTHLAAN 3D-ROTTERDAM 3002-TEL. (010) 116662, 116676 BIJKANTOOR: UTRECHT 76 S ngt 75 25

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 27