Informatiesystemen met vastgoedgegevens 5e jaargang no. 1, januari 1975 1 Inleiding Dit congres staat in het teken van de automatisering van grootschalige kaarteringen. Het blijkt dat reeds enige systemen van digitale kaartering in Nederland operationeel zijn. Men moet veel bewondering hebben voor de inventiviteit waarmee deze systemen worden ontworpen. Maar deze automatisering roept in ons land met zijn veelvoud van landmeetkundige diensten en instellingen toch ook wel de nodige vra gen op. Bijvoorbeeld: 1. Is een goede uitwisseling van gedigitaliseerde ge gevens tussen de verschillende vastgoedsystemen mogelijk? Hoe staat het met de verstrekking van gegevens aan derden? 2. Gaan wij straks niet te veel investeren bij de aanschaf van apparatuur en bij de ontwikkeling van programmabibliotheken? 3. Heeft de automatisering gevolgen voor de werk gelegenheid? 4. Passen de bestaande opleidingen voor landmeet kundig tekenaar nog wel bij de nieuwe situatie? 5. Hoe kan er verband worden gelegd tussen de van nature stationnair ingestelde vastgoedsystemen en dynamische besluitvormingsprocessen? 6. Zijn er gevaren verbonden aan het inrichten van grote en snel toegankelijke verzamelingen van gegevens? Uiteraard kan ik op deze vragen geen volledig ant woord geven, maar mede in verband met de discus- sie van morgen wil ik toch graag nader op deze problematiek ingaan. Tevoren zou ik echter een overzicht willen geven waarvoor in Nederland de vastgoedgegevens zoal worden gebruikt en welke diensten en instellingen deze informatie verstrekken. Eerst zal een toelichting worden gegeven op de term vastgoedsystemen. Vastgoedsystemen zijn informatiesystemen die ge gevens bevatten over geografische en/of administra tieve eenheden waaraan informatie kan worden toe gevoegd. De eenheden hebben een vaste plaats ten opzichte van het aardoppervlak, m.a.w. ze kunnen in kaart worden gebracht. De eenheden worden in de volgende rubrieken inge deeld: - Administratieve of bestuurlijke gebieden. Provin cies, gewesten, gemeenten, stadswijken, polders, waterschappen, enz. - Functionele gebieden. Verzorgingsgebieden op het terrein van het onderwijs, medische verzor ging, streekvervoer, enz. - Netwerken. Wegen, spoorwegen, waterwegen, lei dingen, enz. - Objecten. Vastgoedelementen die zich op, in of onder het aardoppervlak bevinden, zoals gebou wen, percelen, enz. Aan de beschrijving van de eenheden kunnen nog Voordracht gehouden op het NVG-congres over „Auto matiseringvan de Kaartvervaardiging" op 17 oktober 1974. M. J. M. Bogaerts SUMMARY Urban and regional data management systems In this paper are discussed some problems regarding the automation of urban and regional data management systems. Attention is paid to the following subjects: - for what purposes can the data be used - is a good interchange of digitized data possible between the various systems in use - are the initial expenses for an interactive system and the development of software justified - the consequences of automation of map-making on full employment - should the training of draughtsmen be changed in order to cope with the new situation - the relation between the data management systems, static in nature, and the dynamic process of decision making - will privacy be infringed using large information systems when these systems are easily accessible. 175 ngt 75 1

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 3