andere gegevens worden toegevoegd, bijv. admini stratieve, technische, juridische, economische en bestuurlijke bijzonderheden. Een combinatie van een aantal gegevens kan in één systeem worden onder gebracht. Omdat niet alle gegevens in één systeem kunnen worden opgenomen is het noodzakelijk een verbinding te leggen tussen de verschillende syste men. De landmeetkundige gegevens en/of de land meetkundige referentiesystemen lenen zich het beste ertoe als verbindende schakel tussen de vastgoed systemen te dienen. 2 Waarvoor worden in Nederland de vastgoed- gegevens gebruikt? Zeer veel overheidsactiviteiten en ook particuliere activiteiten houden verband met vastgoed. Hiervoor is zoveel informatie vereist, dat een aantal diensten van verschillende ministeries (Landbouw en Visserij, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Waterstaat, Defensie) er eigen informatiesyste men met vastgoedgegevens op nahouden. Voor wat betreft het recht inzake onroerend goed hebben we in Nederland te maken met een zeer on duidelijke situatie. Tientallen administratieve wet ten zijn direct of indirect van toepassing op vast goed. Om enige orde in deze chaos te scheppen heeft prof. mr. P. de Haan in de Handelingen 1973 der Nederlandse Juristen Vereniging deel 1, tweede stuk, een preadvies uitgebracht betreffende de coördinatie van de wetgeving inzake onroerend goed. Hij geeft in dit advies een indeling waarbij het vastgoed telkens vanuit een functioneel aspect wordt benaderd. Deze functionele indeling is ook geschikt om tot een overzicht te komen van het gebruik van vastgoedgegevens door overheid en particulieren. Prof. de Haan onderscheidt 7 aspecten. Daarnaast kunnen de gegevens ook voor verschillende andere doeleinden worden gebruikt. Zie schema 1. De vastgoedsystemen t.b.v. de rechtstoestand, de bestemming, de inrichting en het beheer van vast goed zijn het belangrijkst. Hierin worden de gegevens verzameld die ook voor de andere aspecten worden gebruikt. Rechtstoestand Door het rechtsverkeer en de vele overheidsactivi- Schema 1 Functionele aspecten van vastgoed Andere doeleinden waar voor vastgoedgegevens kunnen worden gebruikt: rechtstoestand bestemming inrichting beschikking gebruik beheer belasting toeristische meteorologische hydrografische onderwijskundige geschiedkundige teiten met betrekking tot vastgoed bestaat de be hoefte aan een goede registratie van de rechten. Dit betreft zowel registratie van de rechtsobjecten (vastgoedobjecten), als van rechtssubjecten (tenaam stelling). In Nederland bestaat een goede centrale registratie van objecten zoals grond (percelen) en appartementen. Van andere onderdelen van vast goed, zoals kabels en leidingen ontbreekt nog een goede centrale registratie. Bestemming De bestemming die we kunnen omschrijven als de bepaling van het doel van het gebruik van vastgoed vindt plaats op drie bestuurlijke niveaus. Op rijks niveau wordt de bestemming voornamelijk geregeld met behulp van de nota's inzake de ruimtelijke ordening. In 1974 is uitgekomen het eerste deel van de Derde Nota over de Ruimtelijke Ordening; de oriënte ringsnota ruimtelijke ordening. In de Derde Nota zullen worden opgenomen een aantal structuur schetsen en structuurschema's als instrument voor lange-termijnplanning. Structuurschetsen hebben betrekking op algemene ruimtelijke ontwikkelingen die de overheid in een bepaalde richting wenst te beïnvloeden. Structuurschema's worden gemaakt voor een beleid op lange termijn inzake grote infrastructuurwerken met belangrijke ruimtelijke consequenties. Op provinciaal niveau wordt de bestemming van landelijke gebieden geregeld met behulp van streek plannen. Bij een streekplan behoren één of meer 2 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 4