Onder beheer wordt hier verstaan de zorg voor het onroerend goed of voor bepaalde aspecten daarvan, teneinde dit aan bepaalde doeleinden te doen beant woorden. In Nederland bestaan veel instanties die zich met beheer van vastgoed bezighouden. Vrijwel iedere dienst houdt een eigen beheersadministratie bij, die als vastgoedsysteem kan worden beschouwd. De gegevens hiervoor worden uit andere vastgoed systemen verzameld en uit eigen waarnemingen ver kregen. Het beheer van de overheid kunnen we naar de soort van vastgoed verdelen in: - grond en gebouwen - wegen - wateren - leidingen - waterstaatswerken - beplantingen - natuur en landschap - milieu (bodem, water, lucht) Ik besef natuurlijk wel, dat ik met het voorgaande aan geodeten weinig nieuws vermeld heb. Ik wilde hier alleen de nadruk leggen op het grote maat schappelijke belang van een goede verstrekking van vastgoedgegevens. Automatisering van de kaart vervaardiging moet daarom met de grootste zorg vuldigheid gebeuren. Een belemmering van een goede automatisering van de kaartvervaardiging in Nederland is het grote aan tal landmeetkundige diensten. Prof. dr. ir. C. Koe man gaat hier in zijn artikel „Versplintering van de kaartering van Nederland" in „Intermediair" van 15 september 1972 uitvoerig op in. U kunt dit artikel nog eens nalezen in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift waar het als bijlage is gevoegd bij het rapport van de Commissie Grootschalige Basis- kaart. 3 Welke diensten en instellingen verzamelen vastgoedgegevens In schema 2 is een overzicht gegeven van enkele belangrijke vastgoedsystemen in Nederland. Tevens is in het schema aangegeven onder welke dienst het betrokken vastgoedsysteem ressorteert en welke soort gegevens naast de landmeetkundige gegevens worden verwerkt. Op de onderste regel van schema 2 zijn beheers- administraties genoemd. In schema 3 zijn voor de verschillende te beheren vastgoedelementen de diensten genoemd op landelijk, provinciaal, en ge meentelijk niveau. Vrijwel iedere beheersinstantie houdt één of meer vastgoedsystemen bij. Het grote aantal vastgoedsystemen heeft tot gevolg, dat er een grote diversiteit bestaat in schaal, inhoud, formaat, nauwkeurigheid en coördinatenstelsel van de kaar ten. Er vindt op uitgebreide schaal uitwisseling van ge gevens plaats tussen de verschillende vastgoed systemen. Ook de verstrekking aan derden is aan zienlijk. Deze verstrekking geschiedt voornamelijk door middel van kaarten. Door het automatiseren van vastgoedsystemen zijn andere vormen van uit wisseling van gegevens mogelijk. Zo is het denkbaar dat gedigitaliseerde gegevens worden uitgewisseld op ponsbanden, magneetbanden, magneetschijven of met behulp van grafische beeldbuizen. In Enge land is het nu reeds mogelijk een grootschalige kaart op een magneetband te kopen. 4 Uitwisseling van gedigitaliseerde landmeetkundige gegevens Omdat de automatisering van de kaartvervaar diging nu van de grond gaat komen moeten bepaal de afspraken over uniformiteit worden gemaakt. 4.1 Uniforme codering en classificatie van landmeetkundige of topografische gegevens Met landmeetkundige en topografische gegevens wordt informatie verstrekt over de ligging en de soort van de terreinobjecten. Deze objecten kunnen zijn: punt-, lijn- en oppervlakteobjecten. Onder puntobjecten worden die objecten verstaan waarvan de omtreksvorm niet in het informatiesysteem wordt opgenomen. Alleen de coördinaten van het middel punt van het object worden aan het systeem toege voegd met een bijbehorende aanduiding betreffende het soort object. Lijnobjecten kunnen concrete lijnvormige objecten ngt 75 4

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 6