zijn (leidingen), maar ook zijn het scheidingslijnen, zoals: perceelsgrenzen, grenzen tussen gebieden met verschillende zakelijke rechten, hoogtelijnen, lijnen die verschillend bodemgebruik, grondsoort, e.d. aangeven. In sommige vastgoedsystemen moe ten gegevens over de lijnobjecten zelf worden opgenomen (soort leiding, heg, raster, e.d.), in andere systemen zijn de lijnen zelf minder interes sant, maar worden gegevens bewaard over de oppervlakteobjecten die aan weerszijden van de lijn liggen. Een vastgoedsysteem met oppervlakte objecten zal in het algemeen bij beheer van vastgoed voorkomen, b.v. gemeenten. Hoe ver gegaan moet worden met het verenigen in categorieën ofwel het classificeren, hangt af van de vragen die met het betrokken vastgoedsysteem moeten worden beantwoord. Voor de uitwisseling van gegevens tussen de ver schillende vastgoedsystemen is het gewenst, maar niet noodzakelijk, dat dezelfde codering van de objecten wordt gebruikt. Niet noodzakelijk, omdat met eenvoudige programma's de codes van het ene informatiesysteem naar het andere kunnen worden vertaald. Wel is het noodzakelijk dat over eenstemming bestaat over het classificeren van de objecten. Als objecten in een klasse worden inge deeld verliezen ze als het ware hun specifieke ken merken. Deze kunnen door welk programma dan ook nooit meer worden terug verkregen. Alleen de kenmerken die gemeenschappelijk zijn blijven be waard. Een classificatiesysteem is meestal volgens een pira mide opgebouwd. D.w.z. iedere klasse wordt in steeds meer onderklassen verdeeld. In Nederland wordt reeds het nodige aan classifi ceren gedaan. Zo heeft de „Werkgroep Classificatie Oppervlakteobjecten" in het kader van de gemeen telijke administratieve automatisering een voor lopige classificatie van oppervlakteobjecten ont worpen, gebaseerd op analyses van de overheids bemoeienis met vastgoed en de ontwikkeling van informatiesystemen. De indeling geschiedt naar de materiële aard, de omvang, de plaats, het gebruik van de vastgoed objecten en naar het juridisch regime dat erop rust. 4.2 Het gebruik van een uniform coördinatenstelsel Om moeilijke transformaties bij uitwisseling van ge gevens te voorkomen is het gewenst dat bij alle vast goedsystemen een uniform coördinatenstelsel wordt toegepast. Een groot gedeelte van de landmeet kundige gegevens is in Nederland bekend in het coördinatenstelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Er zijn echter tienduizenden kaarten - voornamelijk op grote schaal - die niet of niet goed in dit stelsel zijn gemeten. Zo zijn bijvoorbeeld op leidingenkaarten de wegen met de bijbehorende leidingen vaak zeer nauwkeurig gemeten, maar de onderlinge ligging van de wegen erg onnauwkeurig. Het is ondoenlijk deze grote voorraad kaarten te hermeten, daarom is het gewenst dat overeenstemming bestaat over de wijze waarop getransformeerd moet worden naar het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Een pro bleem bij de leidingenkaarten is bijvoorbeeld dat de topografische ondergrond getransformeerd kan worden naar goede hermeten kadastrale plans of naar de toekomstige grootschalige basiskaart, maar dat bij deze transformatie de afgebeelde leidingen niet vervormd mogen worden. 4.3 Een uniforme aanduiding van de nauwkeurigheid van gegevens De meeste vastgoedsystemen zullen in de toekomst gegevensbanken met digitale gegevens worden. De landmeetkundige gegevens in een dergelijke data bank zullen niet allemaal met dezelfde precisie en betrouwbaarheid zijn verkregen. Doordat boven dien zeer gemakkelijk kaarten op verschillende schaal kunnen worden vervaardigd, kan de nauw keurigheid van gehele of gedeeltelijke kaarten niet overeenstemmen met de schaal waarop wordt afge beeld. Men zal tot afspraken moeten komen over de kwaliteitskenmerken die aan de landmeetkundige gegevens moeten worden toegevoegd. 4.4 Een uniforme generalisering van gegevens Een probleem bij het automatiseren van kaarten is de generalisatie. Generalisatie kan op verschillende manieren gebeuren. a. Afhankelijk van de schaal kunnen lijnelementen worden toegevoegd of weggelaten. Zo kan generalisatie tot gevolg hebben dat niet beide 6 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 8