kanten van de sloot worden afgebeeld, maar alleen het midden. b. Lijnelementen kunnen een andere vorm krijgen. Bij een kleine schaal moeten bijvoorbeeld van een kronkelige beek de gebogen lijnen worden afgevlakt. c. Sommige objecten, b.v. wegen, moeten groter worden afgebeeld dan ze naar verhouding zijn. Met de generalisatie is men bij de automatisering van kaarten nog niet ver gevorderd. Bij de groot schalige kaarteringen ligt de automatisering van de generalisatie vermoedelijk niet zo moeilijk. Hierbij kan men voornamelijk volgens mathematische principes te werk gaan. Bij kleinschalige kaarten moet veel meer verstandelijk geïnterpreteerd wor den. Een smal pad kan in sommige gebieden een essentiële verbindingsweg, in andere gebieden daar entegen volstrekt onbelangrijk zijn. Een kleine bocht in een kustlijn is soms erg belang rijk, en kan niet worden weggelaten. Deze interpre tatie, die niet volgens wiskundige regels tot stand komt, is de grote belemmering van de automatise ring van de generalisatie. 4.5 De koppeling van landmeetkundige en andere gegevens Zoals uit schema 2 blijkt, bevatten de meeste vast goedsystemen naast landmeetkundige gegevens ook administratieve, technische, juridische, planolo gische, cultuurtechnische, economische en andere gegevens. De niet-landmeetkundige gegevens kun nen op verschillende manieren aan de bijbehorende oppervlakteobjecten worden gekoppeld, bijvoor beeld via: een nummer - een naam - een adres - de nieuwe PTT-code - de kadastrale aanduiding - coördinaten van een identificatiepunt - de coördina ten van de omtrekspunten van objecten. Uitwisseling van gedigitaliseerde gegevens tussen verschillende vastgoedsystemen verloopt gemakkelijker als zoveel mogelijk hetzelfde koppelingselement wordt ge bruikt. Hoe kan een goede uitwisseling van gegevens in de toekomst gewaarborgd blijven? Uiteraard worden in Nederland over de uniformiteit tussen verschillende diensten reeds afspraken gemaakt. Dit is naar mijn mening echter nog niet genoeg. Daarom juich ik het initiatief van de Rijkscommissie voor Geodesie toe die een permanente werkgroep in het leven heeft ge roepen om deze problematiek te bespreken. Een dergelijk ontmoetingscentrum voor de automatise ring van de kaartvervaardiging in Nederland is een goede zaak. Ik hoop dat zoveel mogelijk landmeet kundige diensten en instellingen aan deze bespre kingen mee willen doen. 5 Hoe staat het met de investeringen voor de aan schaf van apparatuur en de ontwikkeling van de software? Als een dienst over wil gaan tot automatisering van de kaartvervaardiging, vereist dit grote investeringen op instrumenteel gebied. Instrumenten die hiervoor worden gebruikt zijn tekenautomaten, automatische coördinaatlezers (digitizers) en interactieve syste men. De snelle ontwikkeling op dit gebied maakt de keuze erg moeilijk. De werking van tekenautomaten en automatische coördinaatlezers is inmiddels vol doende bekend, zodat ik hierop niet verder behoef in te gaan. Anders is het met de invoering van interactieve systemen, waarvan bij een aantal diensten in Nederland plannen tot aanschaffing be staan. Een dienst waar reeds een interactief systeem voor landmeetkundige doeleinden wordt gebruikt is de PNEM in 's Hertogenbosch. Een interactief systeem bestaat uit een beslurings- eenhèi^T(computer), een zelfstandige geheugeneen heid en een grafische lyeeldbuis. Dit systeem kan ook on-line worden aangesloten op een tekenautomaat en een automatische coördinaatlezer. Van het interactieve systeem dat volgend jaar in het labora torium voor geodesie wordt aangeschaft is het de bedoeling dat het ook on-line wordt aangesloten op de grote TH-computer en op een fotogrammetrisch uitwerkingsinstrument. Een interactief systeem biedt veel voordelen bij de automatische kaartvervaardiging. Zo kan men o.a. het kaartbeeld op de beeldbuis bekijken, zodat een omslachtige produktie van kladtekeningen achter wege kan blijven. Aan het bestand kunnen via de grafische beeldbuis eenvoudig gegevens worden toe gevoegd of eruit worden verwijderd. Generalisering ngt 75 7

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 9