A tol. men in figuur I7C voorshands punt 12 kiezen, dan bemerkt men in een later stadium waarin men het tussenvoegingsproces op het interval 9-12 toepast, dat punt 11 tussen 9 en 12 gevoegd zou moeten worden omdat het meer dan de tolerantie boven de verbindingslijn tussen 9 en 12 ligt. Punt 12 heeft echter op de kaart ruimte nodig voor zijn diepte- cijfer, zodat voor punt 11 geen plaats meer is. Men zou kunnen zeggen, dat de keuze van punt 12 een minimum diepte (n.l. 11) verdringt. Wordt een der gelijk geval gedetecteerd, dan wordt punt 12 niet gekozen, maar wordt opnieuw gekeken welk punt het meest in aanmerking voor tussenvoeging tussen 9 en 16 komt, met uitsluiting van punt 12. In figuur 17C wordt dit dus punt 14. Het resultaat van al deze bewerkingen is dat er géén punten zijn, die meer dan de tolerantie boven de verbindingslijn van twee op de kaart geplotte diepten uitsteken. 3 CARTAUT De ontwikkeling van CARTAUT is sinds kort ge start. Men is bezig met het tekenen van kaart- netten en kaartrandverdelingen, het plotten van punten in de zeekaart ten behoeve van de karto- grafisch tekenaar, en het tekenen van hyperbool patronen van elektronische navigatiesystemen. Daarna zal het tekenen van gedigitaliseerde kust lijnen en overige lijnen aan de orde komen. Om al deze werkzaamheden uit te voeren is de aanschaf van een derde computer plus randapparatuur voor het walsysteem binnenkort te verwachten. ligt, wordt tussengevoegd. Punt 15 treft de eer (fig. 17A). Is zo'n punt er niet, dan wordt het punt dat het verst tweemaal de tolerantie beneden de verbindingslijn 9-16 overschrijdt, geplot. Dat wordt dus punt 12 (fig. 17B). De nieuw gevonden extremen ondergaan dezelfde procedure van tussenvoeging. Het tussenvoegen van een punt dat het verst de dubbele tolerantie naar beneden overschrijdt, heeft één beperking. Zou ngt 75 Fig. 17. Tussenvoegen van een diepte Referenties 1. B. Buis, Automation in the Netherlands Hydrographic Service. Hydrographic Newsletter, Vol. 2, nr. 6. 2. B. Buis en anderen, The North Sea Hydrographic Survey Vessels Buyskes and Blommendal. Hydrographic News letter. Vol. 3, nr. 1. 3. Met Lood en Lijn. Vier Eeuwen Hydrografie. Chef der Hydrografie, 1974. 4. B. Buis en L. P. v. d. Poel, The HYDRAUT system of the Netherlands Hydrographic Service. The International Hydrographic (in voorber.). Review. Vol. 52, nr. 2. 5. A. B. Wilbrink en P. v. d. Molen, Automated Depth Selection for the fairsheet (in voorber.). The International Hydrographic. Review. Vol. 52, nr. 2. 35

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 11