Automatische verwerking van kadastrale metingen J. Polman 1 Inleiding De automatische verwerking van kadastrale me tingen wordt sinds begin 1973 door het Kadaster in eigen beheer uitgevoerd met behulp van de P880 computer en de Coragraph tekenautomaat van het C.T.O. Deze werkwijze is gebaseerd op het systeem „Detailmeting", dat is beschreven in (1). Ter beoordeling van het ontwikkelde systeem „Detailmeting" volgt eerst een bespreking van het systeem aan de hand van een aantal aspecten, die bij een systeem voor automatische verwerking van kadastrale metingen van belang zijn. Daarna zullen enkele gedachten over de opbouw en instandhou ding van een coördinatenkadaster naar voren wor den gebracht. Een belangrijk aspect, dat daarbij ter discussie wordt gesteld is het puntnummersysteem, dat daaraan ten grondslag zou kunnen liggen. 2 Bespreking systeem Detailmeting Volledigheid Men kan bij de meting gebruik maken van polaire metingen, klassieke meetlijnen en snijpunten. Met deze drie bepalingswijzen kan men in de prak tijk in het algemeen alles meten. Mogelijk zou de toevoeging van het z.g. bogensnijpunt een nog flexibeler meting mogelijk kunnen maken. Betrouwbaarheid Men heeft de beschikking over een scala van con trolemethoden te weten: - controle van polaire meetseries met een tweede oriëntering; - controle van dubbelpuntsafstanden; - toleransberekening voor sluitfouten van meet lijnen; - controle d.m.v. eigenmaten; - ccllineariteitscontrole; - somcontrole bij de grootteberekening; - visuele controle van de kaart. Het blijkt dat er in de praktijk nogal verschillende opvattingen bestaan over de toepassing van de diverse controles. Dit is natuurlijk ook afhankelijk van de aard van het project, men zal in een sloten- gebied b.v. geen eigenmaten meten. Nauwkeurigheid De moderne elektronische afstandsmeter geeft de mogelijkheid zeer goede meetresultaten te bereiken. Toch zal men bij de meting aandacht moeten schen ken aan de relatieve nauwkeurigheid van detail punten. Aan dit aspect van de voerstraalmethode is tot nu toe weinig aandacht besteed, waardoor in de praktijk de neiging ontstaat vanuit een opstel- punt alles op te meten wat er op te meten valt zon der zich af te vragen of bepaalde terreindetails niet beter vanuit een ander opstelpunl kunnen worden bepaald. De methode van verdichting zoals die bij klassieke metingen gebruikelijk is, ligt bij de voerstraalmethode minder voor de hand. Gegevensverwerving Het systeem is gebaseerd op het gebruik van pons documenten. De polaire metingen worden inge vuld in het terrein, de klassieke metingen en de controlematen worden eerst op het veldwerk ge noteerd en vervolgens op kantoor op een pons document overgenomen. Ook de codering van de kaart en van de grootteberekening geschiedt op kantoor. Gebleken is, dat het invullen van pons documenten nogal arbeidsintensief is, waarbij ook nogal eens fouten ontstaan. Gezocht wordt naar mogelijkheden om dit te verbeteren, b.v. door ap paratuur toe te passen waarop de metingen direct kunnen worden ingetoetst en vastgelegd op een informatiedrager. Voorts zal de introductie van een zelfregistrerende tachymeter het invullen van pons documenten in het veld overbodig kunnen maken. Verwerkingsprocedure De verwerking van een project, gemeten volgens het systeem Detailmeting geschiedt gefaseerd. Na elke fase heeft men de gelegenheid eventueel nood zakelijke mutaties aan te brengen. De mutatie methodiek m.b.v. regelnummers voldoet uitstekend, waarbij vooral de verwijzing naar veldwerknum mers een belangrijke rol speelt bij de opsporing van fouten. Resultaten De resultaten bestaan uit: - een coördinatenlijst, die in het veldwerkarchief wordt opgeborgen ter completering van de nume rieke gegevens op de veldwerken; Voordracht gehouden op het NVG-congres over „Auto matisering van de kaartvervaardiging" op 17 oktober 1974. 36 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 12