Automatisering bij de Afdeling Hydrografie van de Koninklijke Marine 5e jaargang no. 2, februari 1975 P. van der Molen 1 Inleiding Het belangrijkste produkt van de Afdeling Hydro grafie is de zeekaart (fig. 1). De zeekaart is onmis baar voor de zeeman om veilig te kunnen navigeren. De belangrijkste elementen die een zeekaart bevat zijn dan ook: 1. Een kaartnet van meridianen en parallellen met een onderverdeling langs de kaartranden met behulp waarvan de positie van het schip kan worden uitgepast. 2. De kustlijn en op het land de vanuit zee kenbare punten zoals bergtoppen, kustlichten, kerk torens etc., ten opzichte waarvan de zeeman in zicht van de wal zijn positie kan bepalen door middel van op het kompas gemeten richtingen (kompaspeilingen). 3. Gegevens over de zeebodem: diepte, grond soort, gevaren zoals wrakken, gevaarlijke rotsen onder water, e.d. alsmede belangrijke diepte- lijnen. 4. Verankerde zeemerken, d.w.z. lichtschepen, lichtboeien en andere betonning. 5. Kompasrozen voor het bepalen van de richting van de uitgezette koerslijn of het overbrengen in de kaart van verrichte kompaspeilingen. 6. Onderzeese telegraaf- en telefoonkabels en pijp leidingen in verband met het ankeren op zee. 7. Positielijnen behorend bij een in een bepaald gebied geldend elektronisch navigatiesysteem, zoals DECCA, LORAN etc. Het minuutblad (fig. 2) is het basisblad voor de zee kaart. Dit blad geeft over de diepte van de zeebodem zoveel informatie als mogelijk is. De kartograaf beslist uiteindelijk welke informatie uit het minuut blad op de zeekaart verschijnt. De zeekaarten verschijnen op verschillende schalen (doorgaans 1:50.000 tot 1:375.000), in de Merca tor- of de Stereografische projectie. Het minuutblad heeft een aanmerkelijk grotere schaal dan de zee kaart (doorgaans 125.000, en in elk geval 2 maal zo groot als de uiteindelijke zeekaart). Zo is een zee kaart gebaseerd op een groot aantal minuutbladen. Binnen de International Hydrographic Organiza tion (waar Nederland lid van is), bureauhoudend te Monaco, wordt gestreefd naar uniformiteit in zee kaarten van de lidstaten; een grote mate van uni formiteit werd reeds bereikt. 1.1 Gegevens verzamelen Om de gegevens te verzamelen, die voor de pro- duktie van een minuutblad noodzakelijk zijn, maakt de Hydrografische Dienst gebruik van de Hr. Ms. „Buyskes" en de Hr. Ms. „Blommendal" (fig. 3) en hun sloepen (fig. 4), en van het oceanografisch vaartuig Hr. Ms. „Onversaagd". De eerste twee schepen zijn Noordzeeopnemers en zijn begin 1973 in dienst gesteld. Hr. Ms. „Onversaagd" blijft varen als oceanografisch/hydrografisch vaartuig tot ±1976, waarna men verwacht het onlangs aanbe stede oceanografisch opnemingsvaartuig Hr. Ms. „Tydeman" in dienst te kunnen stellen. SUMMARY Automation at the Netherlands Hydrographic Service This article describes the HYDRAUT system for the automatic drawing of a fairsheet, used by the Netherlands Hydrographic Service. Some insight is given in the method of data-logging, heave-compensation and the depth selection procedure. ngt 75 27

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 3