Het minuutblad is het resultaat van het op systema tische wijze meten van diepten. Dit gebeurt door een bepaald gebied met evenwijdige slagen af te varen onder gelijktijdige meting van diepte en positie. Het minuutblad werd vóór de invoering van de automatisering aan boord van de opnemings vaartuigen zélf gemaakt. Track voor track werd met de hand uitgeplot. De gemeten diepten werden eerst met potlood, dan met inkt, stuk voor stuk op het blad getekend. Daarna werden dieptelijnen in getekend e.d. De kartograaf selecteerde uit die ge gevens aan de wal de voor de zeekaart saillante diepten en dieptelijnen. Al met al een arbeidsintensief werk, hetgeen de reden was om met automatiseren te starten. Dit werd bovendien mogelijk, doordat de benodigde x-, y- en z-coördinaten langs elektronische weg konden worden verkregen. Bij de Hydrografische Dienst vat men het produ ceren van een minuutblad samen onder „hydro grafie", en de rest van de werkzaamheden t.b.v. de realisatie van de zeekaart onder „kartografie". Het systeem om het minuutblad automatisch te ver vaardigen noemen wij dan ook „HYDRAUT", en het andere „CARTAUT". De ontwikkeling van HYDRAUT is nu voltooid. Voor CARTAUT is de ontwikkeling sinds kort ingezet: kaartranden, kaartnetten in verschillende projecties, deccapatronen e.d. (graveren, later evt. een fotokop). 2 HYDRAUT Voor HYDRAUT wilde men een systeem creëren, dat de volgende eigenschappen zou bezitten: 1. Een datalogging-systeem, gebouwd rondom een PDP8/E-computer zowel aan boord van de op- nemers als aan boord van de sloepen, met een verdere verwerking tot minuutblad aan de wal. 2. Magnetische tape-cassettes als logging-medium. 3. Een digitale plotter en een teletype aan boord van de opnemers (de sloepen zijn daarvoor te klein), om on-line de survey-track te tekenen en om een „sounding-list" te produceren op de teletype. 4. Een compensatiesysteem om de verticale be weging van de opnemers en de sloepen te elimi neren. 5. Een computergestuurde links-rechtsmeter ten behoeve van de roerganger, waarmee het volgen van een willekeurig gekozen track mogelijk wordt gemaakt (op opnemers en sloepen). 6. Zoveel mogelijk kwaliteitcontroles. 7. Een variabele diepte-sampling rate (bemonste ringsfrequentie) van 1, 2, 3, 4 en 5 keer per seconde en een vaste positiesampling rate van 1 keer per seconde. 8. Eén firma die de gehele systeemverantwoorde lijkheid zou dragen. Dit is geworden de firma Fig. IDe zeekaart 1.2 Het minuutblad 28 Fig. 2. Het minuutblad ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 4