relevante geologische informatie bevatte, door middel van de fotogrammetrie werd ingepast in de metingen. Leitz (W.-Duitsland) rapporteerde over praktische ervaringen die hij had opgedaan met de Zeiss-Reg Elta 14 in een verslag, getiteld: ,,The automation of surveying and setting out with the aid of electronic tacheometers". Afstanden tot 150 meter kunnen met grotere nauwkeurigheid worden bepaald d.m.v. elektro-optische afstandmeting wan neer een aanvullend gebruik wordt gemaakt van een vlakke spiegel. Witte (W.-Duitsland) propageerde deze methode niet slechts met het oog op de nauwkeurigheid, maar ook voor metingen t.b.v. civiele doeleinden ter bepaling van verticale afstanden. Met een vlakke spiegel die in alle richtingen kan worden gedraaid, kunnen afstanden in alle mogelijke rich tingen worden gemeten. Metingen t.b.v. een grote gemeente in Engeland was het onderwerp van een voordracht van Sherwood (U.K.). Hij gaf een verslag van de vele soorten metingen die in Londen worden uitgevoerd en ging in op enkele toekomstige ont wikkelingen. Schwendener (Zwitserland) gaf informatie over de nieuwe Wild T 16 theodoliet. Bij elektronische afstandmeting is de invloed van de meteoro logische omstandigheden verschillend naar gelang gebruik wordt gemaakt van lichtgolven dan wel van radiogolven. Voor een nauwkeurige bepaling van deze invloeden ver zamelde Göpfert (U.S.A.) uitgebreid waarnemingsmateriaal en stelde een gewijzigde correctie-procedure voor. 6. Fotogrammetriekaartvervaardiging (zitting 508, 509) De fotogrammetrische instrumenten Planimat-D-2, Planicart- E-2 en Planitop-F-2, vervaardigd door Carl-Zeiss, Ober- kochen (W.-Duitsland), zijn ontworpen voor grafische, digi tale en orthofotografische kaartering. Schwebel (W.-Duits land) beschreef de opzet en de overeenkomsten en verschillen van deze serie instrumenten en gaf informatie over kosten, toepassingsmogelijkheden en nauwkeurigheid. Thomson (U.S.A.) besprak de huidige ontwikkelingen in de research t.b.v. landmeetkunde en kaartvervaardiging. Deze research dient in de eerste plaats te zijn gericht op de steeds complexere behoefte van een maatschappij die kaarten nodig heeft als hulpmiddelen bij planning. Nieuwe technieken, waaronder begrepen de toepassing van automatisering, digi talisering, remote sensing en satellietwaarnemingen, kunnen zowel worden gebruikt ter verbetering van bestaande metho den als voor de ontwikkeling van geheel nieuwe wijzen van meten en kaartvervaardigen. Thomson gaf een overzicht van de onderzoekingen die in de U.S.A. worden gedaan op het gebied van de terrestrische metingen, de fotogrammetrie, de fotogrammetrische puntsbepaling, de afwerking van kaarten en de satellietgeodesie. Los van het reeds bestaande, algemene gebruik van de foto grammetrie voor de aerotriangulatie is er een geleidelijke ver schuiving in de richting van het digitaal verwerken van op fotogrammetrische wijze verkregen gegevens voor diverse cartografische en niet-cartografische toepassingen. Deze trend vindt men terug in het ontwerp van nieuwe foto grammetrische instrumenten, variërend van universele foto grammetrische systemen tot instrumenten voor speciale doel einden. Eén van de meest recente ontwikkelingen, de toe passing van on-line berekeningen in de fotogrammetrie, werd besproken door Jaksic (Canada). De geslaagde uitvoering van een nationaal programma voor het vervaardigen van algemene topografische kaarten, hangt van diverse factoren af. Lyddan (U.S.A.) onderzocht elk van deze factoren, zodat in de toekomst managers van kaar- teringsprogramma's in andere landen gebruik kunnen maken van de ervaringen opgedaan in de Verenigde Staten. Avers (U.S.A.) trekt in een overzicht van de automatisering van de kaartvervaardiging de conclusie dat de huidige ont wikkelingen tot de belangrijkste behoren, die ooit op dit terrein hebben plaatsgevonden. Duidelijke voordelen van de automatisering van de kaartvervaardiging zijn een snellere verwerking, tijdbesparing, grotere flexibiliteit en een grotere nauwkeurigheid van het eindprodukt. Nadelen zijn de hoge aanschaffingskosten van het instrumentarium en de nood zakelijke software, de kosten van beheer en onderhoud en de noodzaak van het aantrekken van vakbekwame krachten. Krans (W.-Duitsland) hield een voordracht getiteld „Rational photogrammetric and terrestrial data collection for a uni versal digital mapping system". Hij beschreef de „hardware" die de laatste jaren is ontwikkeld en het gebruik daarvan in het bijzonder t.b.v. de vervaardiging van grootschalige topo grafische kaarten. Dowman beschreef een methode voor het bepalen van pro fielen uit densiteit-waarnemingen met de kernstralen van een luchtfotopaar. Het principe van deze scannings-methode met kernstralen werd beschreven evenals de gebruikte CP-I plotter. De informatie m.b.t. de densiteit die door de CP-1 is bepaald, wordt gecorreleerd in een computer, terwijl de hoogten worden bepaald uit de verschuivingen die nood zakelijk zijn om de correlatie te bewerkstelligen. De technische ontwikkelingen en vooral die op het terrein van de elektronische afstandmeting, verwerking van de ge gevens in de computer en automatisering van de kaartver vaardiging waren de belangrijkste aspecten van een project dat werd beschreven door Adier (Israël). Planning en organi satie van de meting, de vereffening van grote veelhoeksnetten, en het vervaardigen van kadastrale kaarten werden aan een kritische beschouwing onderworpen. Moderne fotogrammetrische rekenmethoden maken vele nieuwe toepassingen mogelijk. Bij één van die toepassingen wordt gebruik gemaakt van luchtfoto's die in een blok- vereffening zijn opgenomen. De coördinaten van identificeer bare punten kunnen op afroep worden bepaald. De bereke ningen kunnen te velde worden uitgevoerd m.b.v. een pro grammeerbare tafelcomputer. De ontwikkelde theorie en de resultaten van nauwkeurigheidsonderzoeken werden bespro ken door Merchant (U.S.A.). In een voordracht van Robinson (U.S.A.) werd het concept van een databank besproken, evenals de manier waarop de topografische gegevens digitaal worden opgeslagen en diverse procedures. Besproken werden voorts de algemene problemen, die zich voordoen bij het verzamelen, bijhouden, verwerken en afgeven van grote hoeveelheden digitale gegevens. BergerFrey en Kreutzer (Zwitserland) gaven een uiteen zetting van het nieuwe fotogrammetrische registratiesysteem: de Wild EK 22. De belangrijkste eigenschappen van dit systeem zijn de modulaire opbouw en de gevarieerde in- en output-mogelijkheden. Een volledig geautomatiseerd reken- en kaarteersysteem, zoals wordt toegepast door de Nederlandse Spoorwegen, werd toegelicht door Dekker en Qnee (Nederland). Het vervaardigen van lithografische kopieën van fotokaarten of orthofotokaarten is altijd beperkt geweest door het pro- duktieproces. Knibiehly (U.S.A.) beschreef de pogingen die worden aangewend een negatief werkende lithografische druk plaat te ontwikkelen met een „egale toon" en met een oplos send vermogen tot aan de grenzen van het normale zien. „De techniek, nauwkeurigheid en efficiency van het uitzetten van gebouwen, wegen enz. in Zweden" was een bijdrage van Tengborg (Zweden). Lukacs (Hongarije) trok uit uitgebreide onderzoekingen en analyses de conclusie dat een algemene landmeetkundige databank in Hongarije bestaansrecht heeft. 68 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 10