Gegevens worden op 3 manieren vastgelegd: a. grafisch op kaarten, b. op magneetband, c. in registers. Men voorziet vier kaartsoorten a. eigenaarskaarten, b. planningskaarten, c. rechtenkaarten, d. infrastructurele kaarten. Sondenaa (Noorwegen). Tegelijkertijd met de vervaardiging van een economische kaart (1:5000) tracht men een meer- doelenkadaster te ontwikkelen. Polen en Canada Ook in deze landen is de automatisering ter hand genomen waarbij in Polen het accent ligt op verzameling van agrarische gegevens van de grond. Engeland De opzet van een systematische grondadministratie wordt van verschillende kanten gewenst, maar de realisatie wordt belemmerd, daar men een dergelijk openbaar systeem be schouwt als een ernstige inbreuk op de privacy. 3. Landinrichting Door de leden van deze commissie is uitgebracht een alge meen rapport betreffende de taak van de geodeet in de land inrichting in het kader van natuur en milieu. De landinrich ting wordt primair toegepast als middel tot agrarische struc tuurverbetering waarbij steeds meer eisen gesteld worden aan landschapsbouw. De vereiste inventarisatie van de voor het milieu bepalende factoren, dient te geschieden door een multi-disciplinaire groep welke kan worden gemobiliseerd door de geodeet. Daarnaast geeft de geodeet uitvoering aan de opdracht hem verstrekt door bestuursorganen of planontwikkelaar. De landinrichtingsproblematiek speelt voornamelijk in de ontwikkelde landen, terwijl bovendien de ruilverkavelings methodieken alleen in West-Europa worden toegepast. In ontwikkelingslanden richt men zich op landbouwvoorlichting en landbouwhervorming. Gezien dit gegeven en het feit dat in commissie 7 de automati sering van de kadastrale boekhouding sterk in de belang stelling heeft gestaan zijn aspecten op het gebied van milieu in relatie tot de landinrichting minder tot hun recht gekomen. Wanneer men de landinrichtingsproblematiek betrekt op de situatie in Nederland mag geconcludeerd worden, dat men zeer ver is in de integratie van de landinrichting in de situatie van een grote bevolkingsdichtheid, een hoge industrialisatie graad en een intensieve landbouw. Zoals reeds opgemerkt, wordt in West-Europa naast de landbouwaspecten steeds meer aandacht gegeven aan niet-direct agrarische belangen binnen de ruilverkaveling. Met uitzondering van Nederland wordt hieraan in de opleiding van de geodeet-ruilverkavelaar dan ook ruime aandacht geschonken. Wel biedt zijn plaats binnen het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening de Nederlandse geodeet- ruilverkavelaar een duidelijk uitgangspunt om op te treden als objectief coördinator van het (steeds meer) multi-discipli naire terrein van de landinrichting. 4. Rapporten en voordrachten Belhadzj en Brahiti (Algerije). Landbouwhervorming in Algerije. Verdeling van grootgrondbezit en vorming van eengezins bedrijven. Batz (W.-Duitsland). Landbouwstructuurplanning in West- Duitsland. De vele aanspraken op het landelijk gebied maken het nood zakelijk een visie op het toekomstige gebruik van het gebied te ontwikkelen, waarbij zowel de doelstellingen van de „Landesplanung" als wel een doelmatig gebruik van pro- duktiemiddelen in de beschouwingen worden betrokken. Tenslotte werden gepresenteerd: De problematiek van de bergboeren in Beieren. Een presentatie van maatregelen, noodzakelijk voor het be houd van het veebedrijf, zowel als het milieu en maatregelen ter voorkoming van erosie en verrotsing. Een film betreffende ruilverkaveling in Duitsland. Hierin wordt stilgestaan bij o.a. verbeteringen van infrastructuur, dorpskernen en verbeteringen van landbouwkundige aard, met voorbijgaan aan aspecten van natuurbehoud en milieu. Door commissie 7 zal aandacht worden geschonken aan: 1. gedetailleerde gegevens over het meerdoelenkadaster, 2. beheers- of consolidatiemaatregelen in gebieden die op nieuw zijn ingericht, 3. basisgegevens nodig om in ontwikkelingslanden over te gaan tot landhervorming. Commissies 8 en 9 De verslagen van deze commissies zullen worden opgenomen in het volgende nummer van het NGT. Tentoonstelling F.I.G.-congres Inleiding De tentoonstelling heeft op dit congres een belangrijke rol gespeeld. Ongeveer 95 exposanten uit 16 landen namen er aan deel. In totaal was hiervoor een oppervlakte van meer dan 4200 m- beschikbaar. De tentoonstelling bestond uit twee gedeelten. Het eerste gedeelte (landententoonstelling) werd verzorgd door vereni gingen aangesloten bij de F.I.G. en diensten of instituten die betrokken zijn bij de vervaardiging van kaarten en het vast leggen van allerlei- gegevens met betrekking tot het aard oppervlak. Het tweede gedeelte (instrumentententoonstelling) werd verzorgd door fabrikanten van instrumenten c.a. en door ingenieursbureaus die opdrachten op landmeetkundig gebied uitvoeren. Landententoonstelling De landententoonstelling was voornamelijk een Amerikaanse aangelegenheid. Buiten de Verenigde Staten werd door slechts een tiental landen in bescheiden stands een beeld ge geven van kaarten en registratiesystemen. De Amerikanen toonden o.a. een fotokaart 1:2500 van de Geological Survey en drie-dimensionale perspectieven ten behoeve van de aan leg van grote verkeerswegen van het Department of Transpor tation. The United States Army Engineer Topographic Laboratories toonden het systeem om d.m.v. fotografie tot een automatische kaartvervaardiging te komen. Een beeld werd gegeven van hoe binnen afzienbare tijd, waar ook ter wereld, een nauwkeurige plaatsbepaling voor militaire doel einden mogelijk is. Het American Institute of Real Estate Appraisers en enkele universiteiten, o.a. de Ohio State University, gaven met dia's en lectuur voorlichting over opleidingen. Naast de inzendingen uit de Verenigde Staten waren er stands van: Australië, met voornamelijk kleinschalige kaarten en een fotokaart 1:2500 met lijnen; Canada; Denemarken met een langs fotogrammetrische weg vervaar digde kaart 12000 met het formaat 50 x 75 Engeland met informatie over het Royal Institute of Charter ed Surveyors; West-Duitsland met een overzicht hoe daar in een geautoma tiseerd systeem het Liegenschaftskataster een rol speelt Israël met foto's; ngt 75 71

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 13