Agenda Het beste voorbeeld daarvan werd getoond door Wang met het Systeem 2200. Dit systeem wordt bediend door een key board voorzien van een beeldscherm. Men kan kiezen uit een grote serie randapparatuur, zoals cassettetape drive, disc unit, dual floppy disc unit, printer, card reader, papertape reader en zelfs een goedkope flatbed plotter, geschikt voor planformaat. Het systeem kan tevens worden ingepast in een datacommunicatienetwerk. Ook Olivetti had een tafelcomputersysteem opgesteld, nl. het P 652-systeem, waar eveneens allerlei randapparatuur voor beschikbaar is. De hardware van dit systeem is iets minder geavanceerd dan die van Wang. Naast deze twee fabrikanten waren er tafelcomputers van Compucorp te zien, de beroemde zakrekenmachines van Hewlett Packard waren present en verder nog een Varian minicomputer met software op landmeetkundig gebied. Fotogrammetrische instrumenten Ook in de fotogrammetrie wordt de digitale verwerking van metingen steeds meer toegepast. Bijna alle fabrikanten had den aan hun uitwerkingsinstrumenten digitale output-moge- lijkheden gekoppeld. Bij Wild kan de EK 22 worden gekop peld aan alle belangrijke instrumenten zoals A8, AIO, B8. Ook de andere fabrikanten, zoals Kern, Carl Zeiss, Engins Matra en Jenoptik Jena toonden soortgelijke apparatuur. Een interessante mogelijkheid voor semi-automatisch kaar teren werd gedemonstreerd door zowel Wild als Kern, die aan een B8, resp. een PG2 een digitale plotter hadden ge koppeld van hetzelfde fabrikaat als de plotter die stond op gesteld in het computersysteem van P.S.l. De plotter wordt direct bestuurd door de operator aan het meet instrument. Men heeft diverse mogelijkheden voor het tekenen, nl. - rechte lijnen tussen 2 punten, - gebogen lijn volgens de bewegingen van het meetmerk, - streeplijnen, - kruisjes als symbool voor bepaalde punten, - verwisseling van assen voor profieltekenen. De hier gedemonstreerde methode van semi-automatisch kaarteren is een bijzonder interessante ontwikkeling, die mogelijk de off-line methode voor bepaalde toepassingen zou kunnen vervangen. Een nader onderzoek naar de kwali teit en mogelijkheden van genoemde plotter voor kadastrale toepassingen is zeker de moeite waard. Een tweede belangrijke ontwikkeling in de fotogrammetrie naast de digitale verwerkingsmethoden is de orthofotografie. Daarin zijn 2 methoden te onderscheiden, nl. - de handmethode waarbij de operator het model in pro fielen met het meetmerk aftast, waarbij gelijktijdig de orthofoto ontstaat, - de automatische methode waarbij de profielen vooraf zijn gemeten en geregistreerd op tape, die vervolgens weer wordt gelezen t.b.v. de vervaardiging van de orthofoto. De tape kan verder voor andere toepassingen worden gebruikt als digital terrain model. Er stond orthofoto-apparatuur opgesteld van Wild (geba seerd op de A8), Engins Matra, Jenoptik Jena (Orthophot B) en Kelsh. Bij Kelsh werd een nieuw technisch snufje gede monstreerd aan de Kelsh K-320 Orthoscan, waarbij noch de projector, noch de filmhouder in Z- richting bewegen. Dit wordt bereikt door het beeld over te brengen naar de film via een flexibele glasvezelslang. Naast de reeds genoemde apparatuur werden uiteraard ook klassieke analoge uitwerkingsinstrumenten gedemonstreerd. Diversen Eastman Kodak introduceerde een nieuwe kleurenfilm ten behoeve van het fotograferen door water heen. Deze experi mentele film zou beter zijn dan zowel de gewone kleurenfilm als de film waarbij de blauwgevoelige laag is weggelaten. Hij verschaft een maximum aan informatie van onder water gelegen details. Mogelijke toepassingen in de geodesie konden echter niet worden gegeven. Schonstedt Instrument Company toonde een tweetal zg. Magnetic Locators. Met behulp van deze lichte instrumentjes is het mogelijk d.m.v. ijzer verzekerde punten op te sporen. De frequentie van een toon die reageert op het magnetisch veld van het ijzer informeert ons over de plaats van dat ijzer. Geplastificeerde meetpennen in rood of rood en wit kunnen zeker het zoeken naar die pennen tijdens het meten voor komen. Kleine klemmetjes werden getoond om meetbanden in het terrein te repareren. In het klemmetje worden de beide delen van de kapotte band tegen elkaar geschoven. Door er een klap op te geven wordt het geheel voorlopig vastgezet. Ver volgens wordt er een vlammetje onder gehouden, waardoor een substantie aan de binnenkant van het klemmetje er voor zorgt dat de beide helften van de band aan elkaar worden bevestigd. Lijst van in Nederland woonachtige deelnemers aan het congres Bogaerts, Bruinsma, Burki, Claessen, Dekker, Van Gent, Henssen, Homan, Knol, Koen, Van Lent, Van Mierlo, Te Nuyl, Polman, Quee, Rietveld, Raasveldt, Van der Slikke, Waalewijn, Van der Wal, Van Wely. 21-25 april 1975 Commissie III van de ICA Technical Working Session and Business Meeting Enschede, ITC 12-15 mei 1975 Seminarium Kartografie t.b.v. Ruimtelijke Ordening Enschede, ITC 22-27 mei 1975 Geodatische Woche 1975 Keulen 23 mei 1975 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Voordracht door ir. A. J. van der Stelt, Meetkundige Dienst R.W.S., over: Side Looking Sonar Amersfoort, Hotel Monopole, 14.15 uur 30 mei 1975 (gewijzigde datum) Nederlandse Vereniging voor Geodesie Studiedag "Plaatsbepalingssystemen in de mariene geodesie" Aansluitend: Algemene ledenvergadering Delft 25 augustus - 6 september 1975 XVIth General Assembly of the UGGI Grenoble 23-24 oktober 1975 NGL-congres 24-28 november 1975 7e Lustrum Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" Delft 74 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 16