c. de op uitvoering gerichte plannen moeten een grote mate van flexibiliteit bezitten om een procesmatige planvorming mogelijk te maken; d. de te ontwikkelen procedure voor de stedelijke herverka veling moet toepasbaar zijn voor meerdere soorten stads vernieuwingsgebieden. Toen een aanvang werd gemaakt met het onderhavige onder zoek begonnen de gedachten omtrent een versnelde aanpak van de stadsvernieuwingsproblemen zich uit te kristalliseren, hetgeen uiteindelijk geresulteerd heeft in het voorontwerp van een wet op de stadsvernieuwing. In de scriptie is echter reeds in een eerder stadium,vooruitlopendopditvoorontwerp, de noodzakelijke juridische aanvulling op de huidige wet geving aangegeven om een actieve uitvoering door de ge meenten mogelijk te maken. Deze, enigszins van het ontwerp afwijkende, aanvulling was nodig om de nog te ontwerpen procedure voor de stedelijke herverkaveling in de wetgeving in te passen, zodanig dat doel en middelen van de herverka veling aansloten bij de totale stadsvernieuwingsaanpak. De stedelijke herverkaveling kan dan ook gezien worden als het meest ingrijpende uitvoeringsmiddel in de rij van gedoog-, aanleg-, sloop- en verbeteringsplichten. Bovendien zijn de benodigde financiële middelen van overheidswege verzekerd door de goedkeuring van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening van de aanwijzing tot stadsver nieuwingsgebied. Overigens biedt de herverkaveling wat be treft de totale financiering aantrekkelijke mogelijkheden tot besparingen. Er behoeven immers geen grote bedragen uitge trokken te worden voor de onteigening van de in het plan begrepen gronden, terwijl mede-financiering door de eige naren vergemakkelijkt wordt door het afbetalingssysteem, zoals dat in de agrarische ruilverkaveling gehanteerd wordt in de vorm van de verkavelingsrente. Het grootste belang bij stadsvernieuwing hebben de gebruikers van grond en op stallen. Zij zijn het die met een verouderde structuur van de stad en een niet aangepaste bebouwing moeten leven en werken. Het is dan ook van groot belang om de verbeteringen af te stemmen op deze groep van direct betrokkenen en met hun wensen terdege rekening te houden. De herverkaveling biedt nu de mogelijkheid tot een vergaande participatie van de eigenaren en gebruikers. Het medebepalen van wat er veranderd gaat worden in het gebied en de beslissing of een herverkaveling überhaupt uitgevoerd wordt, kan in de pro cedure op de juiste wijze geschieden door de wenszittingen en stemming. Bovendien bestaat de uitvoeringscommissie uit leden die uit en door de betrokkenen worden samengesteld. De belangen die de gehele stad heeft bij verbetering van een buurt of wijk zijn op normale wijze verzekerd door een beroeps- en bezwarenprocedure die gekoppeld is aan de goedkeuring van het structuurplan en het globale bestem mingsplan. Door de lange tijd die verloopt tussen het maken van een plan en de uitvoering daarvan, kunnen de inzichten omtrent de inrichting van het gebied veranderd zijn. Om hierin te voorzien wordt, ook in de sledebouwkundige praktijk, steeds meer gewerkt met een globale planning waarbij wijzigingen, die zich in later stadium voordoen, nog verwerkt kunnen worden. De wetenschap dat de totstandkoming van een be paalde kwaliteit in de gebouwde omgeving nauwlettend in het oog gehouden moet worden, leidde binnen deze globale planning tot het geven van kwaliteitsbewakende voorschriften. Omdat een grote verscheidenheid van stedelijke functies van belang is voor de leefbaarheid van een gebied, biedt de her verkaveling de mogelijkheid in de laatste fase van de planning door middel van het plan van toedeling, per perceel een gebruik toe te wijzen. Elk stadsvernieuwingsgebied heeft haar eigen specifieke pro blemen. Hoewel de ontwikkelde herverkavelingsprocedure toepasbaar moet zijn op alle soorten stadsvernieuwings gebieden, heeft zij voldoende mogelijkheden om in te spelen op de gebiedsafhankelijke problemen, zodanig dat een opti male oplossing mogelijk is. Door de mogelijkheid tot in grijpen in de bestaande eigendoms- en huurverhoudingen, toewijzing van grond aan openbare lichamen en de 100% onderbedeling kan de gemeente in een groot aantal situaties verbeteringen aan de woningen en de woonomgeving aan brengen. Bovendien kan zij aan de door de overheid ver strekte financiële middelen, die door middel van de verkave lingsrente gedeeltelijk terugbetaald moeten worden, zware beheervoorschriften koppelen. Ook is het mogelijk door toewijzing van gebruikers aan woningen, doorstroming van huurders te bewerkstelligen. GEODESIE EN KLEINSTE KWADRATEN: de wisselwerking van numerieke algorithmen en bepaalde modeltheorieën J. J. Kok Samenvatting De doelstelling van het onderzoek, waarvan in de scriptie het gedeelte wordt behandeld dat nu gerealiseerd is, luidt als volgt: De ontwikkeling van een programma-systeem, waarmee de door Prof. Baarda ontwikkelde theorieën betreffende ver effening, betrouwbaarheid en precisie van geodetische netten integraal kunnen worden gerealiseerd voor uiteenlopende (voorlopig: geometrische) toepassingsgebieden. Er zal door keuzemogelijkheden moeten kunnen worden voorzien in het inschakelen van verschillende algorithmen, teneinde ook bij vereffeningen, die groot zijn in relatie tot de werkruimte van de beschikbare rekenautomaat, het geheugengebruik en de rekentijd te kunnen optimaliseren. Hierbij komen aan aantal aspecten aan de orde: 1. de keuze van het te gebruiken standaardvraagstuk en de consequenties van deze keuze; 2. de keuze van de programmeertaal in samenhang met algo rithmen en programmering; 3. de keuze van de numerieke oplossingsmethode voor het kleinste-kwadratenvraagstuk en de verdere berekeningen, alsmede geschikte algorithmen hiervoor; 4. de opbouw van een flexibele programma-systeemstruc tuur, waarmee aan de doelstelling kan worden voldaan. In hoofdstuk I wordt een overzicht gegeven van de proble matiek en de gevolgde werkwijze, waarbij achtereenvolgens de gemotiveerde keuzen 1, 2 en 3 gegeven worden. Enige algorithmen, die bruikbaar zijn voor de realisering van het project, komen in hoofdstuk II aan de orde. Daarin wordt tevens enige aandacht geschonken aan mogelijkheden ter verbetering van de numerieke oplossing van het vereflfe- ningsprobleem bij slecht geconditioneerde stelsels normaal vergelijkingen. Bij het zoeken naar adequate algorithmen, die in het bijzonder van de bij grote netten optredende ijlheid van de matrix van normaalvergelijkingen profiteren, is een oplossing gevonden, die ook buiten de kleinste-kwadraten- methode als oplossingsalgorithme voor grote stelsels lineaire vergelijkingen en voor de inversie van ijle, symmetrische matrices goed bruikbaar kan zijn. Het is mogelijk hiermee deelmatrices van een inverse en deeloplossingen van stelsels te berekenen, zonder de gehele matrix te inverteren. De opbouw van het programma-systeem - in eerste aanleg van puntsbepalings- en waterpasnetwerken - wordt in hoofd stuk III beschreven. Hoofdstuk IV tenslotte geeft een overzicht en gebruiksaan wijzingen van de relevante programmatuur. 76 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 18