Berichten VERDICHTEN TOT VOERSTRALEN C. W. Nelis Samenvatting De voerstraalmethode is een bekende meettechniek voor de opname van topografische details, die door de ontwikkeling van handzame elektro-optische afstandmeters meer in de belangstelling komt. Na de inleiding in hoofdstuk I, wordt in hoofdstuk II van deze scriptie nader ingegaan op de precisie van verdichtings- netten, die dienen voor de bepaling van de opstelpunten bij meting volgens de voerstraalmethode. Met name de invloed van de precisie van de aansluitingspunten op de precisie van het net in de verschillende verdichtingsfasen is nader onder zocht. Ook is de invloed bestudeerd van de parameters in de crite- riummatrix op de eigenwaarden, die bij de beoordeling van de precisie in kleine en zeer kleine netten worden berekend. De wiskundige modellen voor voerstraalnetten met controles worden in hoofdstuk III behandeld, ten behoeve van de toet sing en de betrouwbaarheidsberekeningen in deze netten. Er wordt aandacht besteed aan de meet- en rekentechnische consequenties van deze modellen bij hun toepassing in de praktijk. Aan de hand van een praktijknet is het foutenopsporend vermogen van de toegepaste controles onderzocht. Tenslotte worden wegen aangegeven voor de beschrijving van de precisie van voerstraalpunten met behulp van crite- riummatrices, waarbij opnieuw de noodzaak van de toe passing van Ar/'2-parameters is gebleken. Tevens blijkt het mogelijk deze parameters experimenteel af te schatten, waarmee een basis voor het opstellen van ver kenningsmethoden is verkregen. SYMPOSIUM DEFORMATIEMETINGEN Van 22 t/m 24 september 1975 zal in Krakov, Polen een sym posium worden gehouden over deformatiemetingen. Dit sym posium wordt georganiseerd in het kader van de werkzaamhe den van studiegroep C - Deformatiemetingen en de automati sering van het meetproces - van Commissie 6 van de F.I.G. Het programma bestaat uit de volgende onderdelen: 1. Progress in observational procedures/new geodetic and photogrammetric methods for periodical measurements; programming and organizing the deformation measure ments; application of electromagnetic distance measuring instruments, lasers and gyro-theodolites; special precise surveying instruments, devices and techniques; automati on in surveying structural deformations/ 2. Adjustment of observational networks and analysis of the stability of reference points/adjustment of periodical observations; criteria of estimation of points stability/ 3. Statistical-geometrical interpretation of measured dis placements of points/approximation of the vector-field of displacements; analysis and generalization of deforma tions; correlations between deformations of the objects and different physical parameters/. Voor nadere informatie graag contact opnemen met de rap porteur van commissie 6, ir. G. Bakker, Laboratorium voor Geodesie, Delft, telefoon 015-133222 tst. 7583. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT Geslaagd voor het doctoraal examen geodetisch ingenieur op 28 februari 1975: L. J. G. Bisselink, C. Hompe, J. J. Kok, W. van der Made en C. W. Nelis. PUBLIKATIES OVER PLANOLOGISCHE EN TECHNISCH-ADMINISTRATIEVE GEODESIE In het Laboratorium voor Geodesie te Delft heeft de groep, die werkzaam is op het gebied van de planologische en tech- nisch-administratieve geodesie, besloten over te gaan tot het uitgeven van een eigen publikatiereeks. De reeks is bescheiden van opzet, zowel voor wat de oplage als het aantal publikaties per jaar betreft. De onderwerpen die in de reeks aan de orde komen kunnen betrekking hebben op onderwijs en onder zoek in de volgende gebieden: - verkrijging van landmeetkundige en andere gegevens be treffende bestuurlijke en functionele gebiedseenheden, tracés en vastgoedobjecten; - verwerking van deze gegevens; - verstrekking van gegevens t.b.v. openbaarheid van de rechtstoestand, ruimtelijke planning, landinrichting, stads vernieuwing en beheer van vastgoed; - het ontwerpen van plannen voor indeling van eigendom en gebruik van onroerend goed; - het juridisch-bestuurlijk kader van dit geheel. De publikaties worden verspreid bij planologische diensten en bij die diensten waaronder een informatiesysteem van vastgoedgegevens ressorteert. Omdat deze publikaties soms als een vorm van post-academisch onderwijs kunnen worden beschouwd, worden zij speciaal aanbevolen voor mede werkers die op het bovengenoemde vakgebied werkzaam zijn. In de reeks zijn verschenen: 1. Waardefunctie en doelstelling in het toedelingsproces, door ir. R. van der Schans; 2. Sirka: een simulatiespel van een ruilverkaveling, door ir. H. T. J. A. Uitermark. Binnenkort zal een tweetal nummers verschijnen waarin een groot aantal artikelen van prof. mr. P. de Haan zijn gebun deld over „Coördinatie wetgeving onroerend goed", „Vast goedsystemen", „Landinrichting" en „Stadsinrichting". Be langstellenden die deze publikaties nog niet via hun dienst ter inzage krijgen, kunnen contact opnemen met dr. ir. M. J. M. Bogaerts, Laboratorium voor Geodesie, Kanaal- weg 4 Delft. NOTA „DE RELATIE LANDBOUW EN NATUUR- EN LANDSCHAPSBEHOUD" Het verdere parlementaire overleg dat te wachten staat inzake het behoud van o.m. waardevolle cultuurlandschappen heeft de regering aanleiding gegeven tot aanbieding aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van drie nota's. Twee handelen over respectievelijk nationale landschapsparken en nationale parken. De derde nota, waarvan de minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee eerste ondertekenaar is, heeft tot titel „De relatie landbouw en natuur- en landschaps behoud". In deze, kortheidshalve aangeduide. Relatienota wordt een aantal beleidsvoornemens en maatregelen gepresenteerd. Deze beogen enerzijds de meest waardevolle delen van ons cultuur landschap voor verdere aantasting te behoeden en anderzijds de boer in staat te stellen, in het kader van zijn bedrijfs voering de beheersfunctie voldoende tot zijn recht te laten komen. Aangezien de ontwikkeling van de landbouw sterk medebepalend voor de toekomst van het landschap is, wordt in deze Nota eerst ingegaan op ontwikkelingen die zich in de landbouw - mede in relatie tot natuur- en landschapsbehoud - ngt 75 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 19