Berichten ngt 75 WERKGROEP UNIFORMERING ln haar vergadering van 25 februari 1974 nam de Rijkscom missie voor Geodesie het besluit om een werkgroep in het leven te roepen, die de uniformering van de codering, classi ficering, nauwkeurigheidsaanduiding en generalisering van geodetische gegevens met betrekking tot vastgoedsystemen zal bestuderen. De leden van deze werkgroep, verder aangeduid als werk groep „Uniformering", zijn afkomstig uit onderwijs- en onder zoekinstellingen en uit diensten waaronder een informatie systeem met vastgoedgegevens ressorteert, ln overleg met de Bestuurlijke overlegcommissie overheidsautomatisering (BO- CO) is besloten de werkzaamheden van de werkgroep mede ten dienst te stellen van deze commissie. In de tweede plenaire vergadering van de werkgroep zijn de volgende doelstelling, taakstelling en werkwijze aangenomen: Doelstelling Het bevorderen van de uitwisselbaarheid op de meest effec tieve wijze van de in verschillende informatiesystemen opge slagen gegevens betreffende de geografisch te lokaliseren elementen d.m.v. een beschrijving van een systeem van clas sificatie en plaatsaanduiding. De geografisch te lokaliseren elementen worden in de volgende rubrieken ingedeeld: - Administratieve gebieden. Provincies, gewesten, gemeenten, stadswijken, polders, waterschappen, enz. (Administrative areas)1) - Functionele gebieden. Verzorgingsgebieden op het terrein van het onderwijs, medische verzorging, streekvervoer, enz. (Functional areas) - Netwerken. Wegen, spoorwegen, waterwegen, leidingen, enz. (Networks) - Objecten. Vastgoedelementen die zich op, in of onder het aardoppervlak bevinden, zoals gebouwen, percelen, heggen, bruggen, kunstwerken, straatmeubilair, enz. (Physical ob jects). Taakstelling De uit deze doelstelling voortvloeiende taakstelling luidt als volgt: 1. Inventarisatie en analyse van de thans in gebruik en in voorbereiding zijnde classificaties van de in de doelstelling beschreven elementen en het mede op basis daarvan doen van voorstellen inzake de harmonisatie van de classifica ties, zodat hiermee het beoogde doel wordt bereikt. 2. Inventarisatie en analyse van de methoden van plaats aanduiding van de in de doelstelling beschreven elementen en het mede op basis daarvan doen van voorstellen inzake de harmonisatie van de plaatsaanduiding, zodat hiermee het beoogde doel wordt bereikt. Toelichting Bij het onderzoek naar de classificaties behoort tevens een inventarisatie van bestaande coderingen. Deze indeling van de geografische elementen wordt inter nationaal gezien vrij algemeen aanvaard, vandaar de toe voeging van de Engelse termen. Bij de plaatsaanduiding is van belang: a. het bepalen van de kwaliteitskenmerken die aan de plaats bepaling van de te meten elementen moeten worden toe gevoegd (en de codering daarvan); b. het transformeren van bestaande plaatsaanduidingen naar het coördinatenstelsel van de Rijksdriehoeksmeting; c. het oplossen van het probleem van een uniforme generali sering (en de codering die aan de te generaliseren objecten moet worden toegevoegd.) Voor de classificatie en plaatsaanduiding is voorts van be lang een onderzoek naar de in gebruik en in voorbereiding zijnde methoden van geocodering. Werkwijze Uit de voorgaande taakstelling volgt dat twee subgroepen in het leven geroepen moeten worden voor respectievelijk be studering van classificatie en plaatsaanduiding. Omdat coderingen zowel een rol bij classificatie als bij plaats aanduiding kunnen spelen, moet na verloop van tijd een sub werkgroep voor de uniformering van de coderingen worden ingesteld. Slotopmerkingen - Het bijkomende voordeel van goede uitwisselingsmogelijk heden van gegevens tussen verschillende informatiesyste men is dat te veel dubbele werkzaamheden bij het verkrij gen en muteren van gegevens worden voorkomen. - De betrokken informatiesystemen behoeven niet noodzake lijk geautomatiseerde systemen te zijn. Wel verschaft de invoering van computertechnieken zo grote mogelijkheden tot opslag en verwerking van gegevens, dat deze invoering een stimulerende invloed kan hebben op de mate waarin de vraag naar informatie toeneemt. Rekening moet daarom worden gehouden met een voortgaande ontwikkeling naar geconcentreerde opslag van gegevens en een toenemende samenhang tussen verschillende registratiesystemen. De secretaris van de werkgroep Uniformering Dr. ir. M. J. M. Bogaerts UITNODIGING „AF NAAR ROTTERDAM" Op vrijdag 30 mei 1975 zal, na jarenlange trouwe dienst, voor de Onderafdeling der Geodesie verloren gaan: HET GEBOUW KANAALWEG 4 Om dit afscheid niet ongemerkt voorbij te laten gaan zal er voor de huidige en voormalige gebruikers (personeel/stu denten) met hun aanhang een feest georganiseerd worden. Dit feest zal opgeluisterd worden door 2 bands en tal van festiviteiten, de toegang is gratis. U bent van harte welkom op 30 mei a.s. vanaf 20.00 uur in de prakticumzaal van het Laboratorium voor Geodesie, Kanaalweg 4 te Delft. De secretaris van de feestcommissie, Martin Wubbe 104

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 26