Iets over digitale kaartvervaardiging bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat* 1 Inleiding De Meetkundige Dienst (verder aan te duiden als MD) is een klein onderdeel van de grote Rijks waterstaat. De taak is heel kort te omschrijven als: dienstverlening op landmeetkundig en meetkundig gebied, in de meest brede betekenis, aan een ieder binnen de Rijkswaterstaat die daaraan behoefte heeft. Zo kan ieder ander onderdeel van de Rijks waterstaat de hulp van de MD inroepen wanneer er iets moet worden opgemeten, wanneer er een technisch werk zoals een weg of kanaal moet wor den uitgezet, wanneer er rekenwerk of tekenwerk moet worden verricht, enz. Binnen de Rijkswaterstaat bestaat er permanent een grote behoefte aan kaarten t.b.v. zeer verschillende doeleinden, met uiteenlopende schalen en met op de meerdere doeleinden afgestemde kaartinhouden. Daarbij is er een grote variatie in bladformaten en wordt de bladligging van geval tot geval bepaald. Figuur 1 geeft een paar karakteristieken van enkele standaardkaarten die door de MD worden ver vaardigd. Alle situatiekaarten hebben één ding gemeen schappelijk. In praktisch alle gevallen wordt voor de vervaardiging ervan fotogrammetrie toegepast. Slechts bij uitzondering wordt een kaart geheel terrestrisch gemeten. Aan het einde van de zestiger jaren werd de MD geconfronteerd met de aanhoudende vraag naar steeds meer kaarten. Daaraan kon met de beschik bare mankracht en apparatuur niet of nauwelijks worden voldaan. Er is dan ook gezocht naar arbeids besparende werkmethoden om de kaartproduktie te kunnen verhogen. Toen is begonnen met de „digitale kaartering", gebaseerd op fotogramme- trische inwinning en directe registratie op ponsband van de te kaarteren gegevens. De procedure is in figuur 2 schetsmatig weergegeven. In het hierna volgende is de ontwikkeling van deze methode beschreven, evenals de huidige werkwijze. H. Rietveld Fig. 1. Overzicht van de standaard-kaartproduktie van de Meetkundige Dienst kaart schaal te kaarteren gebied gemiddelde produktie per jaar kaart- reproduktie door oplage verspreiding revisie periodieke vernieuwing grondkaart 1:1.000 1:500 strook van 300 a 400 m breed 250 lichtdruk enkele binnen weg- aanvulling ontwerpende met assen dienst en grenzen neen beheerkaart 11.000 1:500 strook van ca 100 m breed 500 lichtdruk enkele binnen weg- beherende dienst indien gevraagd neen oever- en kustkaart 1:2.000 15.000 110.000 zeereep gedeelte van duingebied 30 lichtdruk enkele binnen beherende en studie diensten ja ja rivierkaart 1:2.000 15.000 winterbed -j-bandijken 25 lichtdruk 100 a 200 ambtelijke diensten en incidenteel ja 11.000 1:2.500 van grote rivieren 35 aantal particulieren hoogtekaart Top. kaart hoogte punten 110.000 heel Nederland 50 lichtdruk 30 ambtelijke diensten en particulieren incidenteel nog niet Voordracht gehouden op het NVG-congres over „Automatisering van de kaartvervaardiging" op 17 oktober 1974. ngt 75 115

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 13