elders opgestelde grote computer, samen met tien tallen andere gebruikers, kan op den duur onaan vaardbare wachttijden en vertragingen opleveren. Dat is bij een grote omvang van de kaartproduktie niet acceptabel. Het hele proces dient zich af te spelen in één computer. Om handwerk te besparen moeten één of meer interactieve graphic displays, grafische beeld buizen, worden gekoppeld aan de centrale com puter. Daarmee kunnen de fotogrammetrische modellen onderling worden aaneengesloten, kun nen terrestrische en fotogrammetrische gegevens worden gekoppeld, en kunnen gegevens in de be standen worden ingebracht die door digitalisering van bestaande kaarten zijn verkregen. Het is van belang dat de displays de mogelijkheid hebben een zgn. hard copy te leveren van een op de beeldbuis weergegeven modeltekening. Daar mee wordt een drumplotter overbodig gemaakt. Het tekenen van de volledige kaarten kan blijven geschieden op de nauwkeurige tekenmachine, die niet aan de computer gekoppeld behoeft te worden. De fotogrammetrische instrumenten kunnen voorlopig de te verwerken gegevens blijven regis treren op ponsband, eventueel op magneetband of cassetterecorder. In de toekomst zouden de fotogrammetrische instrumenten aan de computer gekoppeld kunnen worden en de informatie recht streeks voor opslag en verwerking kunnen aan bieden. Eerst zal een computer met één display moeten worden aangeschaft om het systeem operationeel te maken. Pas daarna zal de digitale kaartpro duktie kunnen worden uitgebreid. (Momenteel worden slechts ca 25% van de kaarten digitaal vervaardigd). Hoeveel displays uiteindelijk nodig zullen zijn, is nog niet te overzien. Gehoopt wordt ook andere kaarten dan grond en beheerkaarten automatisch te gaan vervaar digen. (Zie figuur 1). Met behulp van de display kan meer aandacht worden gegeven aan het uiterlijk van de kaart. Verfraaiing van het produkt is echter geen doel in zich. - Het moet mogelijk zijn om, meer dan nu, aan dacht te schenken aan kaartredactie. Dat is van belang als naast de normaal gevraagde groot schalige kaarten ook overzichtskaarten op klei nere schalen worden verlangd. - Het wordt niet nodig geacht de aanwezige digitiser aan de computer te koppelen. - Wegontwerpers hebben behoefte aan een digitaal terreinmodel ten behoeve van de berekening van grondverzethoeveelheden. Dit betekent dat van grote aantallen maaiveldpunten de x, y en z digi taal moeten worden vastgelegd. De situatie- gegevens die ten behoeve van digitale kaartver vaardiging worden vastgelegd zouden een aanzet kunnen vormen tot het gewenste terreinmodel. 11 De veranderende taak van de tekenaars In de loop van de jaren is een deel van het oor spronkelijke handwerk op de tekenafdeling over genomen door de computer en de tekenmachine. Het werk dat er voor in de plaats is gekomen, is niet voor ieder even interessant gebleken. Meerderen die bijna uitsluitend grafisch hebben gewerkt en ge dacht, voelen zich niet helemaal gelukkig met het meer numerieke werk van nu. Ze ervaren de ver anderingen als een achteruitgang en het is denkbaar dat ze met minder arbeidsvreugde hun werk zouden verrichten als ze gedwongen zouden worden volgens geheel nieuwe methoden te gaan werken. Anderen hebben geen moeite met de meer nume rieke aanpak van tegenwoordig. Als over enkele jaren, na de realisering van het in paragraaf 10 geschetste systeem, de omvang van de automatische kaartproduktie kan toenemen, zal de hoeveelheid handwerk verder afnemen. Daarvoor in de plaats komt onder meer het werken met en rondom de grafische beeldbuizen. Het is nood zakelijk alle mensen die daarbij betrokken zullen worden tijdig op hun nieuwe taken voor te bereiden. Voor diegenen voor wie straks geen werk (van niveau) op de tekenafdeling is te verrichten, dient ander werk te worden gevonden. Een aantal maanden geleden is er een belangstellings- onderzoek ingesteld onder het volledige personeel van de MD. Aan de hand van de verkregen gegevens ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 22