Agenda kan worden getracht diegenen die interesse hebben voor werk op een andere afdeling (fotogrammetrie, buitendienst, rekenafdeling, programmering of het magische, want nog onbekende, Remote Sensing) tijdig om te scholen en een andere stoel aan te bieden. Gelukkig is de Dienst behoorlijk groot en breed! Overigens, het is niet aan te nemen dat het hand werk op de tekenafdeling ooit geheel zal verdwijnen. Er zal nog zeer lang met oude, niet automatisch getekende kaarten worden gewerkt. De bijhouding daarvan en alle activiteiten rondom het administra tieve en grafische beheer van de grenzen van rijks eigendom zullen nog gedurende vele jaren hand tekenwerk nodig maken. Er wordt ook niet naar gestreefd om zo snel moge lijk alle kaartproduktie te automatiseren; er zal on getwijfeld nog zeer lang een traditionele naast de digitale werkwijze blijven bestaan. Wel is duidelijk dat de interne opleiding, die jonge mensen de nodige scholing geeft voor een taak binnen de MD, tijdig moet worden gericht op de te verwachten nieuwe werkzaamheden. 12 Waarom doorgaan met automatisering? In paragraaf 1 is vermeld dat tot digitale kaart vervaardiging is overgegaan om met de beschikbare mankracht meer te kunnen produceren dan voor heen. Van de methode is „arbeidsbesparing" en „souplesse" verwacht. De verwachtingen zijn groten deels vervuld. De vraag kan gesteld worden of de uitgangspunten van omstreeks 1969 nu nog geldig zijn. Is het nodig en juist dat er naar nog verdere arbeidsbesparing wordt gestreefd? De MD is een onderdeel van de Rijkswaterstaat en werkt niet voor zichzelf maar voor en met anderen. In de loop van de laatste jaren is de vraag naar hulp verlenende activiteiten in breedte en omvang toe genomen. Het werktempo van de „klanten" beïn vloedt daarbij de snelheid van de verlangde service verlening. De MD kan zich daaraan niet ontrekken. Het een en ander betekent niet dat iedere meting razendsnel moet gebeuren en dat elke kaart „gis teren klaar" moet zijn. Maar indien werkelijk nodig moet het gevraagde binnen zeer korte tijd kunnen worden geleverd. Als anderen de computer gebrui ken bij hun werkzaamheden, kan de MD zich daar niet van distanciëren. Een uiterst belangrijke factor is dat ondanks de kwalitatieve en kwantitatieve verzwaring van het takenpakket het personeelsbestand niet mag toe nemen maar moet inkrimpen. Op dit alles is mo menteel maar één antwoord te geven: door automa tisering verdere arbeidsbesparing trachten te berei ken. Een studie naar de sociale en technische ge volgen moet echter uitmaken tot hoever daarmee mag en kan worden gegaan. Literatuur 1. Ir. C. M. A. van den Hout, Digitale Grundrisskartierung in grossen Masstaben. Bildmessung und Luftbildwesen 1970, nr. 1. 2. Ir. H. J. G. L. Aalders, Digitaal fotogrammetrisch kaar teren. Geodesia 1972, nr. 2. 3. De ontwikkeling van het digitaal kaarteren. Intern rapport van de Meetkundige Dienst, mei 1972. 4. Ir. H. J. G. L. Aalders, Automatisering en grootschalige basiskaart. Nederlands Geodetisch Tijdschrift 1973, nr. 7. 5. Dr. K. Kubik en Dr. Ir. M. Tienstra, Development of automated large scale mapping at the survey department of „Rijkswaterstaat". British Cartographic Society, Annual Technical Symposium 1973. 25 augustus - 6 september 1975 XVIth General Assembly of the UGGI Grenoble 23-24 oktober 1975 NGL-congres 24-28 november 1975 7e Lustrum Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" ngt 75 125

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 23