tracé-parametershierin treffen we een verrassende structuurverwantschap aan met het puntsbepalings- model van een gesloten veelhoekéén van de redenen waarom ik ook dit aspect in mijn beschouwing wil betrekken, hoewel het ontwerpen van tracé's natuur lijk niet te beschouwen is als een kartografisch onderwerp. 2 De uitgangssituatie 2.1 De afdeling GeodesieReprografie en technische Dokumentatie van NS (Ww 1.3) De afdeling is een onderdeel van de Dienst van Weg en Werken, temidden van een aanzienlijk aantal andere afdelingen, die ieder een stukje civiele tech niek behartigen. De Dienst van Weg en Werken op haar beurt is weer een klein onderdeel (zoniet qua omzet, dan toch wel qua personeelsaantal) van het totale NS-bedrijf. Ww vervult, met enkele andere technische en admi nistratieve diensten, een ondersteunende rol ten opzichte van het grote gebeuren van het laten rijden van treinen en verkopen van kaartjes, het NS- bedrijf zoals u als klant dat waarneemt (een „over- bepaalde waarneming", naar ik hoop). De afdeling Geodesie bestaat uit een binnendienst van ongeveer 12 tekenaars en 5 landmeter-rekenaars, en 9 meetploegen van 3 man, die tezamen het hele land bestrijken. De taakstelling is voornamelijk: begeleiding van civieltechnische werken(waaronder de werken t.b.v. derden, zoals viaducten), leveren van kaarten en andere meetkundige gegevens voor planning en uitvoering van spoorwegwerken, (baan- verleggingen, emplacementsreconstructies, en zo waar, nieuwbouw!) en het kadastraal beheer van de grondeigendom van NS. 2.2 Ontwikkeling van computersystemen bij NS Vervolgens een blik op de organisatie van de ont wikkeling en exploitatie van computersystemen bij NS: het gehele voor automatisering vatbare bedrijfs- gebeuren is opgedeeld in een aantal zgn. Systeem- gebieden, bijvoorbeeld: - Aktiva en Onderhoud - Goederendienst - Treindienst - Investeringen (etc.). Deze systemen worden ontwikkeld door project groepen, samengesteld uit functionarissen van de opdrachtgevende afdeling van NS, en functionaris sen van de „dochter" CVI (Centrum Voor Infor matieverwerking). Het CVI beheert ook de appara tuur, en heeft de uitvoering van de systemen in han den. Aan dit patroon onttrekken zich slechts de tech- nisch-wetenschappelijke computeractiviteiten: zij zijn samengevoegd in het zogenaamde Systeem Niet- geïntegreerde Toepassingen. Dit betreft vakgebieden als werktuigbouw, civiele techniek (mechanica), operations analysis, landmeetkunde. Hier vinden de systeemontwerp- en programmerings-activiteiten over het algemeen juist binnen de betreffende afde ling van NS plaats. Wel wordt in principe gebruik gemaakt van CVI-apparatuur (balieverkeer). Ten behoeve van deze activiteiten staat bovendien een IBM 1130computer (16K.) ter beschikking, die door de gebruikers zélf wordt bediend. Hiermee is de startsituatie geschetst van het auto matiseringsproject op landmeetkundig gebied zoals die lag in 1971 aanwezigheid van een Reg Elta; een direct toegankelijke kleine computer en een via balieverkeer toegankelijke drumplotter en grotere computer (Siemens 4004). Een flatbedplotter was besteld en zou in 1972 geleverd worden (Calcomp 738). We zijn dus begonnen onszelf te leren FORTRAN te gebruiken, met de IBM 1130 te stoeien en een ponsbandlezer te bestellen voor de IBM 1130. Zo zijn we langzamerhand gestart. Wat stond ons daarbij voor ogen? In het algemeen: het bruikbaar maken van die registrerende tachymeter. Bruikbaar waarvoor? 3 De doelstelling In eerste instantie werd aangeknoopt bij de min of meer acute behoefte aan natuurlijke paspunten, t.b.v. de uitwerking van luchtfoto's door zgn. „hoog- tekenen", een methode die bij NS juist in de voor gaande jaren in zwang was geraakt. Langzamer hand, al bouwend en bijschavend is de doelstelling vanuit dit startpunt geëvolueerd: een evolutie, die ik zou willen karakteriseren in vier fasen: 1. (1971) snelle produktie van paspunten 2. (1972) verwerking gecodeerde detailmetingen 106 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 4