In memoriam C.AJ. von Frijtag Drabbe Geheel onverwacht, ook voor zijn naaste verwanten, is op 29 maart jl. de heer C. A. J. von Frijtag Drabbe, oud-directeur van de Topografische Dienst en Kolonel der genie voor speciale diensten b.d., op 85-jarige leeftijd te Doorn overleden. Van het eind van de twintiger jaren tot zijn dood heeft Von Frijtag Drabbe met een nimmer aflatend enthousiame gewezen op de grote betekenis van de luchtfoto voor karteringsdoeleinden én weten schappelijk onderzoek van uiteenlopende aard, zo als geologie, geografie, archeologie, bodemkunde en aanverwante disciplines. Mede door zijn toedoen is de luchtfoto op al deze terreinen nauwelijks meer weg te denken. Een van de redenen waarom Von Frijtag Drabbe behoorde tot de voortrekkers op het gebied van het luchtfoto-gebruik en de foto-interpretatie is gelegen in het feit, dat hij een geboren leider was en het ver mogen bezat om de belangstelling van anderen te wekken voor de geheimen - graag sprak hij over de littekens van moeder aarde - die de luchtfoto's hem toonden en in hoge mate fascineerden. Zijn op vallend ontwikkeld vermogen om stereoscopisch te zien en zijn belangstelling voor de verschillende aardwetenschappen stelden hem in staat om uit de luchtfoto's zeer veel informatie te halen, die nader hand van grote betekenis bleek te zijn. Dat hij daar bij wel eens met de mening van anderen in conflict kwam, doet aan de waarde van zijn interpretatie- arbeid niets af. Velen hebben van zijn ervaring en zijn onderzoek een dankbaar gebruik gemaakt, doordat hij een vlot publicist en spreker was. Het gaf hem veel vol doening om onderwijs te mogen geven in de lucht foto-interpretatie aan de Hogere Krijgsschool, de Koninklijke Militaire Academie en het ITC. Zowel nationaal als internationaal heeft hij voor zijn arbeid grote waardering gevonden. Spciale vermelding ver dienen in dit verband zijn bekende rood-blauwe interpretatiekaarten, die hij van verschillende delen van West-Europa heeft gemaakt en waarin hij deels het reliëf, deels de doorlaatbaarheid en gesteldheid van de bodem karakteriseerde. Aan de Topografische Dienst heeft hij, eerst als Hoofd van de Opnemingsdienst en de laatste zeven jaar van zijn loopbaan als Directeur, met bezieling leiding gegeven. De vormgeving van de verschil lende series topografische kaarten is voor een be langrijk deel door zijn invloed bepaald; ik denk in dit verband aan de topografische kaart op de schaal 110.000 die tijdens zijn directeurschap in produktie werd genomen. De waardevolle contacten die de Topografische Dienst onderhoudt met ver schillende diensten en instellingen is mede aan zijn invloed te danken. Als ik de heer Von Frijtag Drabbe in een paar woorden zou moeten karakteriseren, zou ik willen zeggen: een arbeidzame en ambitieuze geest, die grote vreugde beleefde aan alles wat met luchtfoto interpretatie, aardwetenschappen en kartografie te maken had en gaarne anderen daarin liet delen. Moge God zijn echtgenote, met wie hij meer dan zestig jaar in een gelukkig huwelijk verbonden was, in haar levensavond troost geven. Ir. J. A. C. E. van Roermund ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 12