V erenigingsnieuws NEDERLANDSE VERENIGING VOOR FOTOGRAMMETRIE JAARVERSLAG 1974 uitgebracht op de algemene ledenvergadering van 21 februari 1975 te Amersfoort. Op 1 januari 1975 had de vereniging 187 leden, waarvan 20 firma-leden. Hierdoor is het aantal leden ten opzichte van het vorig jaar ongeveer gelijk gebleven: toen was het ledental 182 waaronder 16 firma-leden, hetgeen de bewering, die ik vorig jaar vanaf deze plaats uitte, in positieve zin gestand doet: het ledental handhaaft zich. In de verslagperiode 1974 zijn de volgende wetenschappelijk/ informatieve voordrachten gehouden: 740201 Excursie Topografische Dienst te Delft 740301 Foto-interpretatie in stedelijke gebieden, door V. Pollé 740329 De fotokaart, door J. Visser en P. Ashouwer 740426 Proef Dordrecht van de OEEPE, door J. Timmer man 740508 The RADAM project, door S. Faquendez 740517 Een keerpunt in de instrumentenbouw? door F. Goudswaard 741004 Toepassingen in de terrestrische fotogrammetrie, door A. de Waal 741108 Rapport van de ISP Commissie Symposia 1974 en het Symposium over Orthofotografie in Krakau, door F. Goudswaard, G. Ligterink, P. Roos en J. van der Veer 741213 Kleinschalige Kaarteringen door W. Sonneberg. Aanvankelijk was het aantal leden dat de bijeenkomsten be zocht zeer hoog: respectievelijk 55, 39, 65 en 45, maar later liep het aantal weer terug. Voor het eerst fungeerde de lezingencommissie bij het samen stellen van het programma. De opzet om niet-leden, ge bruikers van de fotogrammetrie, te benaderen kan geslaagd worden genoemd, gezien het aantal toehoorders bij de le zingen in maart (respectievelijk 155 en 270). De commissie vergaderde in 1974 tweemaal in het voorjaar en tweemaal in het najaar. Op het programma staat nog het aanhalen van de contacten met potentieel toekomstige leden en andere ver enigingen. Bovendien lijkt een benadering van de gebruikers club-niet leden' wederom gerechtvaardigd. Naast de vele onderlinge contacten zijn de voorzitter, secre taris en penningmeester tweemaal in vergadering bijeen ge weest om de dagelijkse gang van zaken te bespreken. Boven dien heeft het bestuur het congres van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie in oktober bijgewoond en ons erelid Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn gefeliciteerd met zijn tachtigste verjaardag op 17 december, namens de vereniging. H. Aalders, secretaris NGL CONGRES 1975 Op donderdag 23 oktober en op vrijdag 24 oktober 1975 wordt door de Stichting Nederlands Genootschap voor Land meetkunde het achtste NGL-congres georganiseerd. Voor het bijwonen van het congres en een bezoek aan de ge lijktijdig te houden tentoonstelling worden ook de leden van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie uitgenodigd. Plaats: Jaarbeurs Congres- en Vergadercentrum te Utrecht. De onderwerpen zijn 23 oktober W. C. M. van den Thillart, Ontwikkelingen rond vastgoed systemen. Ir. G. S. C. van Beek, De automatisering van de kadastrale registratie. J. van der Zee, Een vastgoedsysteem in de praktijk. Ing. R. C. F. Berger, Het S.O.A.G. - vastgoedsysteem. Ir. C. Zeillemaker, Vervaardiging van kaarten met behulp van een topografische databank. 24 oktober Ir. W. J. J. van Lent, Het instrument van de herindeling bij de herinrichting van het landelijk gebied. Ir. W. H. de Vos, Automatisering van de toedeling in ruilver kavelingen (het systeem ATOR). Ing. W. Boers, Ervaringen met de toepassing van het systeem ATOR in de ruilverkaveling „Westerbork". Voor de leden van de NVG is de deelname aan het congres en de tentoonstelling kosteloos. De kosten voor een gemeenschappelijke lunch bedragen 7,50 per persoon. De leden van de NVG kunnen zich aanmelden per brief kaart onder vermelding van dag(en) en met of zonder lunch onder gelijktijdige overmaking van het verschuldigde op girorekening 1110563 t.n.v. Penningmeester Congrescom missie NGL te Vaassen. De aanmelding dient uiterlijk 15 september a.s. in het bezit te zijn van de Congrescommissie NGL, De Veldkamp 21 te Vaassen. RAYONBIJEENKOMST EINDHOVEN Op donderdag 25 september 1975 zal in Grand Hotel de „Cocagne", Vestdijk 47 Eindhoven, een regionale bijeen komst worden gehouden. Aanvang 20.00 uur. De heer ing. H. Meyer, techn. hoofdambtenaar voor bij zondere diensten bij de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, zal een voordracht houden over: De fotogrammetrische kaartering; in het bijzonder van be paalde gebieden. De nauwkeurigheid van de fotogrammetrische kaart is al lang geen punt van discussie meer. De verschillen, die er nog kunnen bestaan tussen een fotogrammetrische kaart en een terrestrisch opgemeten kaart, moeten veel meer gezocht wor den in verschil van interpretatie. Het interpreteren en idealiseren van de beeldinhoud van luchtfoto's is in wezen wel iets anders dan dat, wat men op het terrein doet, maar dat houdt beslist niet in, dat het één beter zou zijn dan het ander. De vraag iswat heeft men nodig op de kaart en kan men met de gekozen methode aan die vraag voldoen. ngt 75 143

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 13