Automatisering bij Hansa Luftbild, Münster F. S. Kröll Van de werkzaamheden, die bij de H.L.B. voor Duitse en Nederlandse opdrachtgevers uitgevoerd worden maakt het vervaardigen van kaarten op relatief grote schaal (1:500 t/m 1:5.000) een om vangrijk deel uit. Meestal wordt daarbij de kaartering van de gehele topografie, van het straatmeubilair en hoogte informatie, eventueel ook het inpassen van de kadas trale grenzen in de gekaarteerde topografie, geëist. Dikwijls zijn niet alleen analoge kaarteringen nodig, maar ook numerieke gegevens voor aerotriangulatie, voor de coördinatenbepaling, voor de meting van digitale modellen van het terrein en voor dwars- en langsprofielen, en als basis voor het berekenen van oppervlakten en inhoud. Voor de laatstgenoemde werkzaamheden wordt digitale registratie van meet gegevens van geïsoleerde punten al jaren toegepast. Door de snelle uitbreiding van computers en auto matisch gestuurde tekenapparaten veranderen ook de eisen van onze opdrachtgevers. In toenemende mate heeft men fotogrammetrisch verkregen digi tale topografische informaties nodig, die optimaal voor de verdere elektronische verwerking geregis treerd zijn. In de praktijk van Hansa Luftbild bestaat een veel voud van onderling verschillende karteerwerkzaam- heden met van elkaar afwijkende specificaties, niet alleen betreffende de inhoud en omvang, maar ook de symbolisatie van de details. Deze kunnen alleen gerealiseerd worden met een zo flexibel en univer seel mogelijk te gebruiken systeem, waarvan alle onderdelen een eenheid vormen, d.w.z. gereed schappen voor de meting en de mutatie van de ge gevens en die voor de verdere verwerking moeten onderling en met de daarvoor geschikte en nood zakelijke programma's op elkaar afgestemd zijn. Bovendien moeten alle gegevens zo omgevormd kunnen worden, dat een verdere verwerking bij de opdrachtgever met verschillende reken- en teken- apparatuur mogelijk is. Onze werkwijze omvat 3 hoofdfasen (deze zijn on afhankelijk, maar elke fase werkt ,,on line" met een computer): - het verzamelen van gegevens (zie fig. 1 en 2) - de correctie en de mutatie daarvan (zie fig. 3) - het automatische kaarteren of het verder verwer ken van bovengenoemde gegevens Bij het verzamelen van de gegevens worden geen bevelen voor een tekentafel geregistreerd, maar co- ordinaten en codes om de topografische details, die behoren bij de posities te definiëren. Dit geeft de geëiste mogelijkheid om later gegevens voor speciale doeleinden te kunnen selecteren, een variabele sym bolisering toe te passen en om verschillende teken tafels te kunnen gebruiken. Het gebruik van een computer voor het verzamelen van gegevens heeft aanzienlijke voordelen ten op zichte van de toepassing van conventionele regis- tratieapparatuur. Door geschikt programmeren ondersteunt de computer door verschillende con troles het werk van de operateur. Daarbij vindt door de computer tijdens het verzamelen van de Fig. I. Het verzamelen van gegevens met de Gradicon „online" met een com puter. 138 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 8