gegevens een uitgebreide eliminatie van fouten plaats (zie ook Kröll [5]). De in de praktijk reeds toegepaste methoden van automatisch verzamelen van gegevens bij de Rijks waterstaat (zie v. d. Hout [3] en Aalders [1]), en bij „Ministry of Transport and Communications" (zie MacLeod [6] en [7]), bewijzen dat de daarbij ge bruikte, niet programmeerbare registratieappara- tuur, niet alleen geschikt is voor het meten van ge- isoleerde punten, maar ook voor het verzamelen van topografische gegevens. Het staat echter wel vast, dat daarbij veel comfort ontbreekt voor de operateur en bovendien moet een deel van de correcties later (d.w.z. in de werkfase van de mutatie der gegevens) gedaan worden. Dit is een economisch nadeel, omdat vaak niet alleen een hermeting nodig is, maar deze fouten later nog eens geïdentificeerd moeten worden. Voor een economische mutatie van gegevens is een interactieve methode noodzakelijk, omdat alleen deze de mogelijkheid geeft meteen het effect van de gewenste veranderingen op het beeldscherm waar te nemen. De programma's voor de interactieve mutaties worden niet alleen gebruikt voor de con trole en de correctie van de gegevens, maar ook voor het inwerken van terrestrische bijmetingen en voor de bijhouding der kaarten (zie ook Kröll [5]). Deze en andere voorwaarden (in het kader van deze publikatie kan slechts een summier overzicht ge geven worden) hebben het aanschaffen van de vol gende instrumenten en de ontwikkeling van een doel matig complex van programma's ten gevolge gehad - Zeiss Planicart kaarteringsinstrument - Instronics Gradicon digitaliseertafel - Tektronix 611 beeldscherm - Dynamap interfaces, voor de overgang van sig nalen van de gereedschappen voor de verzame ling en mutatie van gegevens naar de reken- apparatuur - Digital Equipment Corp. PDP 8/e rekenautomaat met 8 k centraalgeheugen, magneetschijf met een capaciteit van 1,6 miljoen woorden en een mag neetbandeenheid met 9 sporen en 800 bpi. De programma's zijn modulair te gebruiken onder delen voor verschillende werkfasen: - digitalisering van grafisch materiaal (twee dimen sies) met de Gradicon (zie fig. 1) - digitalisering van fotogrammetrische modellen (drie dimensies) met de Planicart (zie fig. 2) - twee- en drie-dimensionale coördinatentransfor maties - omvorming van digitale gegevens van 3 dimensies naar 2-dimensionale projecties voor correctie en mutatie van het bestand met behulp van het beeldscherm - interactieve mutatie van het bestand van gegevens (zie fig. 3) - verandering van het formaat en van de structuur der gegevens - algemene voorbereiding van de gegevens voor het kaarteren met automatische tekentafels (vooral voor de symbolisering) - produktie van magneetbanden, met aanwijzingen voor de verschillende automatische tekentafels - formaatveranderingen voor het gebruik van de gegevens in een databank (zie ook Boyle, Kröll [2] en [5]). Met dit geïntegreerde systeem is het mogelijk alle in de praktijk voorkomende opdrachten uit te voeren, materiaal voor een marktonderzoek te ver zamelen en de verdere uitbreiding van het systeem te plannen. Voor de eerste fase van de realisering van 't systeem was het noodzakelijk de kosten voor ngt 75 iNIGAftf E2 Fig. 2. Het verzamelen van topografische informaties of meting van geïsoleerde terreinpunten in drie dimen sies met de Planicart of Planimat „online" met een computer. 139

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 9