pas bijgestuurd indien dit meer dan 0.05 lane is verschoven. De kortperiodische stabiliteit bedraagt gedurende de dagperiode ca. 1 a 2 honderdste lane afhankelijk van systeem en plaats. 2.1.1 English Chain (5B) Deze keten is in Engeland opgericht en is de oudste Decca-navigatie-keten. Dit systeem wordt vooral gebruikt door de algemene scheepvaart voor plaats bepaling in het Kanaal, Nauw van Calais en het zuidelijk gedeelte van de Noordzee. De nauwkeurig heid van de plaatsbepaling met dit systeem voldoet aan de eisen die de algemene scheepvaart stelt, zij is echter voor nauwkeurig hydrografisch opneem- werk duidelijk onvoldoende. Voor de metingen van Rijkswaterstaat wordt deze keten sinds de in be- drijfstelling van de Holland Chain vrijwel niet meer gebruikt, gezien de nauwkeurigheid van plaats bepaling van deze keten in haar dekkingsgebied op het Nederlands deel van het Continentaal plat gelijk of slechter is dan die van de Holland Chain. 2.1.2 De Frisian Islands Chain (9B) Deze chain is in 1968 door het Ministerie van Land bouw en Visserij aangeschaft t.b.v. de Noordzee visserij benoorden de Waddeneilanden. De zend stations staan resp. in Nederland en Denemarken, later uitgebreid met een zender in Duitsland. Voor de exploitatie van deze keten is destijds een stichting opgericht waarin vertegenwoordigers van het Ministerie van Landbouw en Visserij en van de Visserij-verenigingen zitting hebben. Deze stichting heeft het technisch onderhoud uitbesteed aan de firma Decca, fabrikant van dit systeem. Het gebied waarin voornamelijk van dit systeem gebruik wordt gemaakt ligt bij benadering ten oosten van de Nederlands-Engelse grens van het continentale plat en tussen de 53e en 56e breedte graad. Naast het gebruik door de visserij vervult dit sys teem een belangrijke functie t.b.v. de algemene scheepvaart en het beheer van het Nederlands con tinentale plat. Verschillende diensten van Rijks waterstaat, de Hydrografische Dienst, het Loods- HOLLAND Mastei Maslei Fig. 1. Groep 1. Schets van de ligging van de positiepatronen van de Decca-navigatie systemen op de zuide lijke Noordzee. 152 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 4