periodische fluctuaties in de uitgestraalde patronen bedraagt gedurende de dagperiode en bij afwezig heid van atmosferische storingen ca 0.01 lane of minder. De Holland Chain is eigendom van de Rijksover heid. De exploitatie is opgedragen aan de Rijks waterstaat in casu de Directie Noordzee; de Meet kundige Dienst zorgt voor de bediening en de nodige technische-wetenschappelijke begeleiding. Het technisch onderhoud wordt door de leverancier verricht onder toezicht van de overheid. Voor be heerszaken van hoge orde is interdepartementaal overleg noodzakelijk. 2.2 Groep 2. Systemen opgericht voor surveywerk op de Noordzee Deze systemen zijn voornamelijk opgericht t.b.v. diverse metingen en activiteiten in het kader van de exploratie en exploitatie van olie en gas. De op bouw en de exploitatie van deze systemen zijn afge stemd op surveygebruik, de mogelijkheid tot lane- identificatie is niet aanwezig. Deze systemen zijn niet openbaar, voor plaatsbe paling dient voor ieder van deze systemen over een aparte ontvanger te worden beschikt en bij gebruik door derden wordt meestal een bijdrage in de ex ploitatiekosten verlangd. Op het Nederlandse deel van de Noordzee kunnen drie systemen worden gebruikt, waarvan het dek kingsgebied en de nauwkeurigheid verschillend zijn. Alle drie de systemen worden geëxploiteerd op commerciële basis door de firma Decca, die deze systemen verhuurt aan particulieren en overheids instanties. Hieronder zijn twee Hi-Fix-systemen, die een voor op zee nauwkeurige plaatsbepaling mogelijk maken, vanaf ca. 5 meter. Aangezien bij deze systemen de mogelijkheid tot lane-identificatie niet aanwezig is, dient tijdens de metingen de juist heid van de plaatsbepaling (de lane-telling) regel matig te worden gecontroleerd m.b.v. referentie punten, zoals bijv. boeien. 2.2.1 Sea Search Deze keten is eigendom van Decca en in 1964 opge richt t.b.v. seismische werkzaamheden in het kader van olie-exploitatie op de Noordzee, de zenders staan resp. in Engeland, Nederland en Denemarken. Deze keten is een gemodificeerde Decca-navigatie- keten; de frequentie van de door de Master uitge zonden radiosignalen is een tweevoud van de ge bruikelijke frequentie. Door deze modificatie is deze keten een gesloten systeem geworden, plaats bepaling kan slechts geschieden met een speciale Decca-ontvanger. Het systeem is echter niet continu in bedrijf, doch op afroep beschikbaar. Het draagt duidelijk een survey-karakter. Door de Rijkswaterstaat wordt deze keten niet ge bruikt, gezien de voordelen van dit systeem in het meetgebied van Rijkswaterstaat t.o.v. de Frisan Island Chain gering zijn t.o.v. de extra kosten die het gebruik hiervan meebrengt. 2.2.2 Hi-Fix Rijnmond Deze keten is in 1966 opgericht door de Britse Hydrografische Dienst t.b.v. de hydrografische werkzaamheden op de Zuidelijke Noordzee. De keten is tot stand gekomen met de medewerking van de Nederlandsche Hydrografische Dienst en bestaat momenteel uit twee gecombineerde Hi-Fix-ketens, Rijnmond Noord en Rijnmond Zuid, waarmede nauwkeurige plaatsbepaling mogelijk is. Het systeem heeft 4 zendstations, twee in Nederland resp. in Renesse en nabij Den Helder en twee in Engeland; op twee zendstations is de apparatuur dubbel uitge voerd. Deze keten is eigendom van de Britse Hydro grafische Dienst; Decca verhuurt dit systeem aan particulieren en aan buitenlandse overheidsinstan ties. De Nederlandsche Hydrografische Dienst en de Rijkswaterstaat maken momenteel regelmatig gebruik van deze keten, o.a. voor nauwkeurige peil- werkzaamheden en voor opsporingswerkzaam heden van gevaarlijke stoffen. De nauwkeurigheid van dit systeem is vrijwel opti maal, gezien de paden van de zenders naar de plaats van meting bijna altijd hoofdzakelijk over het zee water lopen. Hierdoor zijn de verschillen tussen het uitgestraalde patroon en een zuiver hyperbolisch kaartpatroon gering en uitgezonderd in de onmid dellijke nabijheid van de kust, vrijwel constant. Ook de sterkte van het ontvangen radiosignaal is hier door maximaal, hetgeen tot uiting komt in de sta- ngt 75 154

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 6