biliteit van de positiepatronen. De standaardafwij king van de patroonfluctuaties overdag bedraagt ca. 0.01 lane, 's Nachts zijn de fluctuaties meestal groter, echter van nacht tot nacht sterk verschillend. Het is aannemelijk, dat in de nachtperiode storing wordt ondervonden van radiosignalen van andere systemen, die via de ionosfeer de ontvangkanalen bereiken en interfereren met de radiosignalen uit gezonden door de eigen zenders. Wanneer er geen sprake is van een ernstige storing, ligt de standaard afwijking van de patroonfluctuaties 's nachts in de orde van 0.02 a 0.05 lane. 2.2.3 De Duitse Bocht Hi-Fix Deze Hi-Fix-keten is in 1974 opgericht door de firma Decca t.b.v. de voorbereiding en aanleg van de gas leiding van het Ekoviskveld naar Duitsland. De zenders staan op het Nederlandse eiland Ameland, het Duitse eiland Helgoland en het Deense eiland Famö. Het is aannemelijk, dat de stabiliteit van de positiepatronen vergelijkbaar zal zijn met die van de Rijnmond-Chain. Dit systeem is echter tot heden nog niet voor Rijkswaterstaatsmetingen ingezet. 2.3 Groep 3. Systeem opgericht voor R. W.S.-activiteiten Langs de Nederlandse kust zijn door verschillende diensten van Rijkswaterstaat radioplaatsbepalings- systemen opgericht. Deze systemen zijn opgezet voor metingen en andere werkzaamheden in het kader van de voorbereiding en uitvoering van een specifiek waterstaatkundig werk of voor de studiewerkzaam heden van een dienst. Het gebruik van deze systemen op de Noordzee blijft beperkt tot relatief korte afstanden uit de kust, maximaal ca 25 km. Dit is voornamelijk te wijten aan het snel kleiner worden van de snijdings- hoek tussen twee positiepatronen bij toename van de afstand tot de kust, waardoor gauw een snijdings- hoek wordt verkregen, die voor de plaatsbepaling niet meer acceptabel is. Voor het gebruik van ieder van deze systemen is afzonderlijke, op het systeem afgestemde, ontvang- apparatuur vereist. Voor bepaalde gebieden op zee kan een redelijk nauwkeurige plaatsbepaling wor den verkregen door positiepatronen te gebruiken van twee verschillende ketens. Fig. 3. Groep 2. Schets van de ligging van de positiepatronen van de Hi-Fix Rijnmond-Noord en de Hi-Fix Duitse Bocht. ngt 75 155

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 7