Deze systemen zijn eigendom van de Rijkswater staat. Het beheer berust bij de diverse Rijkswater staatsdiensten. Deze diensten zorgen elk afzonder lijk voor de exploitatie van deze systemen; voor het onderhoud sluit iedere dienst een contract met de importeur van het systeem. In chronologische volgorde zijn opgericht: 2.3.1 De Decca Delta Chain Deze Chain is in 1958 opgericht voor het opnemings- werk t.b.v. de uitvoering van de Deltawerken. Dit systeem is een verfijnd Decca-navigatiesysteem. De opbouw en de besturing van het systeem zijn geheel afgestemd op de eisen t.a.v. het opnemingswerk in het Deltagebied. De plaatsbepalingsnauwkeurigheid in dit gebied ligt in de orde van 5 a 10 meter gedu rende de Decca dagperiode. Deze keten is in beheer bij de Deltadienst, de wetenschappelijk technische begeleiding geschiedt sinds kort vanuit de Meet kundige Dienst. Naast de Delta Dienst maken ook andere diensten van de Rijkswaterstaat, het Loods wezen en de Hydrografische Dienst, gebruik van dit systeem. 2.3.2 Hi-Fix IJmuiden Deze keten was de eerste Hi-Fix-keten in Nederland, opgericht in 1962 t.b.v. de bouw van de nieuwe havendammen te IJmuiden. Het beheer van deze keten berust bij de Directie Noord-Holland; het systeem wordt thans voornamelijk gebruikt voor peilmetingen en baggerwerkzaamheden. 2.3.3 H i-Fix Scheven i ngen Deze keten werd in 1965 geïnstalleerd t.b.v. de bouw van de havendammen te Scheveningen en is na af loop van het werk opgeheven. De vrijgekomen apparatuur is geschikt gemaakt voor incidenteel gebruik op o.a. de Noordzee. Zo is dit systeem enkele jaren geleden in de „TWO RANGE" mode ingezet voor peilmetingen in het Sandetti-gebied, waarvoor een plaatsbepalingsnauwkeurigheid van enkele meters werd verlangd. Momenteel staat dit systeem opgesteld rond het IJsselmeer t.b.v. peil metingen. 2.3.4 Hi-Fix Europoort Voor de bouw van de nieuwe havenmond te Hoek van Holland werd in 1967 de Hi-Fix Europoort op gericht in het bijzonder t.b.v. het peil-, stort- en baggerwerk. Ook voor het baggerwerk in de huidige Eurogeul wordt van dit systeem gebruik gemaakt. Deze keten is in beheer bij de afdeling Haven monden van de Directie Benedenrivieren. 2.3.5 Hi-Fix Oostelijke Waddenzee In 1967 is deze keten opgericht t.b.v. studiedoel einden in de Oostelijke Waddenzee en in de Dollard. De gekozen zenderopstelling brengt met zich mede, dat de uitgezonden radiogolven van één of twee zenders zich eerst over een aanzienlijk stuk land voortplanten alvorens het meetschip te bereiken. Veranderingen in de vochtigheidstoestand van de bovenste bodemlaag zijn van invloed op de voort- plantingssnelheid van deze radiogolven. Hierdoor treden langzaam veranderingen op in de uitge straalde positiepatronen, die voor elke plaats weer verschillend zijn. Het maximale verschil in de lig ging van een positielijn tussen een natte en droge periode bedraagt ca 15 a 20 meter. Dit verschijnsel beïnvloedt nadelig de praktisch haalbare reprodu ceerbaarheid van de plaatsbepaling, die dan ook op ca 3 tot 10 meter moet worden geschat. Hi-f ix oostelijke WADDENZEE Seafix westelijke WADDENZEE Ijmuiden DECCA D^LTA Fig. 4. Groep 3. Schets van de ligging van de positiepatronen van de R ij kswa ters taats-systemen 156 ngt 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 8