Het beheer van dit systeem berust bij de Directie Groningen. Medegebruikers van dit systeem zijn de Duitse Waterstaat, het Loodswezen en incidenteel ook particulieren. 2.3.6 Sea-Fix Westelijke Waddenzee Opgericht in 1970 t.b.v. studiedoeleinden in de Westelijke Waddenzee. Dit systeem is recent uitgebreid met een extra zendstation in de omgeving van Egmond aan Zee, waardoor een nauwkeurige plaatsbepaling is ver kregen in een ca 20 meter brede kuststrook tussen Egmond aan Zee en Den Helder. Dit systeem wordt gekenmerkt door een hoge patroonstabiliteit op de Waddenzee. Buiten de eilanden voor de kust wordt deze stabiliteit nadelig beïnvloed doordat de uitge zonden radiogolven zich gedeeltelijk over land voortplanten. De reproduceerbaarheid in de ligging van deze positiepatronen ligt van dit gebied in de orde van ca 0.03 lane. 3 Toekomstige veranderingen in de plaatsbepaling op het Nederlandse deel van de Noordzee De eerstkomende jaren kunnen de volgende veran deringen worden verwacht: Groep 1 Eigendom en beheer van de Nederlandse zenders van de Frisian Islands Chain zullen worden overge dragen aan de Nederlandse Overheid. De werking van het systeem zal zo mogelijk worden geoptima liseerd om maximale nauwkeurigheid in het dek kingsgebied te bereiken. Groep 2 Zowel in Nederland als in Engeland is de voor bereiding betreffende de vervanging van de Rijn mond Chain door een Hi-Fix-6-keten in een verge vorderd stadium. Een Hi-Fix-6-keten is een modernere versie van de Hi-Fix met een aantal belangrijke voordelen t.o.v. een Hi-Fix- of Sea-Fix-systeem. Zo kan de juistheid van plaatsbepaling voortdurend worden gecontro leerd, hetgeen vooral bij opname op grote afstand van de kust een belangrijk operationeel voordeel is. Op grond van de toegepaste elektronische tech nieken in dit systeem wordt verwacht dat de onder houdskosten lager zullen zijn dan die van de huidige Rijnmond Chain. Groep 3 Het merendeel van de Rijkswaterstaatssystemen is thans technisch verouderd. Sommige van deze syste men zullen de komende jaren worden vervangen, andere zullen worden opgeheven. Het gebruik van locale systemen voor metingen en werkzaamheden op zee zal naar verwachting geleidelijk afnemen, hiervoor komt in de plaats het gebruik van systemen van groep 2, met name in het dekkingsgebied van de Rijnmond Chain. Voor de Westerschelde en de Westerscheldemond zal binnenkort een locaal radioplaatsbepalings- systeem worden opgericht. Nieuwe systemen van plaatsbepaling voor R WS-metingen Voor het bestuderen van processen, die ten grond slag liggen aan langzame verandering in de bodem- topografie, is een plaatsbepalingssysteem met een hoge mate van reproduceerbaarheid voor een rela tief klein gebied gewenst. Het is waarschijnlijk, dat hiervoor één of meerdere, in principe mobiele, acoustische en/of radioplaats- bepalingssystemen zullen worden aangeschaft. 4 Eisen die aan de plaatsbepaling worden gesteld Indien aan de opdrachtgever van een nieuw soort meting wordt gevraagd, welke plaatsbepalings nauwkeurigheid voor zijn meting is vereist, luidt het antwoord vaak: zo nauwkeurig mogelijk. Hiermede is op een onduidelijke vraag een duidelijk antwoord verkregen. Om toch enigszins tot een eisenpakket te komen voor de plaatsbepaling is een goed inzicht vereist in o.a.: - het doel van de meting; - de vorm en inhoud van het verlangde eindprodukt van metingen; - de invloed van de plaatsbepaling en de andere gemeten of afgeleide gegevens op het eindprodukt, alsmede de correlatie tussen deze invloeden; ngt 75 157

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 9