Boekbespreking ngt 75 J. S. Keates: Cartographic design and production. Uitgegeven door Longman Group Ltd. London. 240 pagina's (20 x 25 cm), 196 figuren, gebonden prijs 8.50. ISBN 0582482836. In dit goed geschreven boek worden de volgende onderwerpen behandeld I. De grafische basis van de kartografie met als subonder- werpen de perceptie, symbolen, ontwerpen van kaarten, reliëf, de voorstelling van natuurlijke en kunstmatige elementen, speciale kaarten en de plaatsing van namen op kaarten. II. De technische basis van de kartografie met als sub- onderwerpen: de tekeningdragers, reprofotografie, niet- fotografische methoden, kleurenproefsystemen, het drukken en automatisering. III. Produktie, waarin „planning", compilatie, lijnkaarten, lettering, „tint and tone", revisie en organisatie. De auteur, die lang werkzaam is geweest in de kaartproduktie en een jarenlange ervaring in het doceren op de Glasgow University heeft, is erin geslaagd de lezers een zeer duidelijk en systematisch overzicht te geven in de hierboven genoemde hoofdstukken. Natuurlijk kan men in een boek van deze omvang niet ver wachten dat de vele onderwerpen uitputtend worden be handeld. Dat is ook niet de bedoeling van de auteur geweest, maar als inleiding tot de bestudering van de betreffende kartografische onderdelen zal het zeker uitstekende diensten bewijzen. Van de beschreven onderwerpen valt vooral op de puntige en zeer goede beschrijving van de hoogtevoorstelling op kaarten met daarin vervat de relatie tussen de intensiteit van de schaduwing en de belichting. De inleidingen zijn zeer praktisch opgezet. De lezer wordt direct betrokken bij de zich voordoende problemen en alleen waar nodig, zijn de noodzakelijke theoretische inleidingen gegeven. Het is daarom wel jammer dat in zo'n goed boek over karto grafie de reproduktie van de figuren niet steeds even geslaagd genoemd kan worden. Het passen van de twee gebruikte kleuren (rood- en zwart) is onder meer in de figuren no. 11, 35, 36, 47, 53 niet met de nodige zorg behandeld. Meerdere malen vertonen de gerasterde delen in de figuren onzuiver heden, terwijl de druk van gerasterde vlakken o.m. in de figuren 128, 134, 144, 145 beter had kunnen zijn. Ik ben er zeker van dat de drukker en uitgever de wensen van de auteur een volgende keer meer eer zullen bewijzen. De auteur zou in een volgende editie van zijn boek wellicht het gebruik van positieve en negatieve magenta en grijs rasters kunnen toevoegen aan zijn paragraaf over de repro duktie van fotokaarten. Daarin zou dan ook het gebruik van de termen „phototone" en „random dot" nog eens kunnen worden betrokken. In de literatuur komt de term „random dot" meer en meer als algemene uitdrukking in zwang om alle niet m.b.v. een raster behandelde halftoon- beelden aan te duiden. De behandeling van de directe positieve lagen in de foto grafie is wel wat erg summier uitgevallen. De niet profes sionele lezer heeft daar behoefte aan iets meer theoretische achtergrond. De recensent steunt het voorstel van de auteur om de codes en terminologie zoveel mogelijk te standaardiseren (pp. 219 en 220). De schrijver zelf zal daartoe als lid van Commissie VI (Kartografische Technieken) van de International Carto graphic Association de stoot kunnen geven. Tot slot ait: de gemaakte opmerkingen hebben uiteraard een positieve strekking. De hoge standaard van Keates' behande ling van de onderwerpen en zijn grote praktische ervaring staan al borg voor een goed boek. ledereen die op welke wijze dan ook te maken heeft met de kartografie wordt het bezit van dit boek ten volle aangeraden. We hopen dat de schrijver zijn belofte, gedaan in het voor woord, dat meer boeken zullen volgen, gestand zal doen. L. van Zuijlen H. L. Rogge: Register op landmeetkundige literatuur in Neder land, 1961-1970. Publikatie van de Rijkscommissie voor Geo desie, Thijsseweg 11, Delft. 328 blz. Dit register is, in één woord, af. Nu zie ik de auteur bedenke lijk kijken, want, nietwaar, er ontbreekt van alles aan, de kartografische publikaties zijn niet opgenomen, en ook som mige historische publikaties zijn noch in dit register, noch in het voorgaande (over wijlen K. en L. 1935-1960, van dezelfde auteur) vermeld. Maar ondertussen is de landmeetkundige literatuur toch maar even verrijkt met een publikatie die deze literatuur bijzonder toegankelijk maakt (ik was haast van plan om Rogge de raad te geven dit register niet vergeten te vermelden in het komende overzicht over de jaren '70-'80, maar moest - hoe kan het anders - constateren dat hij zijn vorige werkstuk in elk geval niét vergeten heeft). Niet alles staat erin, nee, maar wel heeft Rogge in zijn vrije tijd en met uiterste nauwgezetheid de volgende bronnen verwerkt 1. Het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (1961-1970) 2. Het orgaan van de Vereniging voor Kadaster en Land meetkunde (1961-1970) 3. Het Huishoudelijk Orgaan van de Vereniging van Civiel- landmeters en Geodetisch-ingenieurs (1961-1970) 4. Het maandblad „Geodesia" (1959-1970) 5. De „Ruilverkavelingsbode" (1961-1970) 6. De Lustrumboeken van het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" (1940-1970) 7. De publikaties van het Laboratorium voor Geodesie (t/m 1970) 8. De publikaties van het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek (t/m 1970) 9. De publikaties van de Rijkscommissie voor Geodesie (t/m 1970) 10. De ingenieursscripties van de Onderafdeling der Geo desie van de Technische Hogeschool te Delft (1949-1970). Over de inhoud kan ik verder kort zijn. Het register is een alfabetische lijst met als ingangen auteur en trefwoord, door elkaar heen. Een artikel dat onder verschillende trefwoorden gerangschikt kan worden is ook inderdaad onder die tref woorden terug te vinden. Dit is werk voor een vakman, zowel op het terrein van de bibliografie als op het vlak van de geodesie. Beide terreinen kent Rogge als geen ander, en zijn grote werkkracht en enthousiasme daarbij hebben ge zorgd voor dit prachtige stuk werk. Ik geloof dat we Rogge geen groter eer kunnen bewijzen voor wat hij gedaan heeft dan zijn register aan te schaffen voor de uitermate bescheiden prijs van zegge en schrijve één tientje (de auteur verdient er geen cent aan!). Doen! René van der Schans 179

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1975 | | pagina 21