Fig. 2. Op de eerste rij v.l.n.r.de dekaan dr. Ligterink, mevrouw en meneer Van der Hoek, mevrouw en prof. De Haan en dr. Tienstra. Ir. J. Visser sprak over de toepassingsmogelijkheden van „vastgoedregistratiesystemen in de derde wereld". Hij kop pelde de behoefte aan kaarten aan de bereikte fase in de economishe ontwikkeling van een land. In de eerste fase, door economen genoemd de pré-industriële fase, is de functie van een kadaster slechts het leggen van de basis voor een „billijke" grondbelastingheffing. Pas in een latere fase wordt rechtszekerheid t.a.v. grondbezit verlangd en kaarten ten behoeve van stedelijke ontwikkeling, wegenaanleg en irrigatieprojecten, aldus de heer Visser. Hij ging verder in op de technische vormgeving en uitwerking. De geplande lezing van ir. W. Sonnenberg (K.L.M.-Aero- carto) werd, wegens ziekte van eerstgenoemde, voorgedragen door drs. P. A. van 't Haaff. Deze sprak over de rol die de geodesie bij de ontwikkeling van een land zou kunnen spelen. Dat „taak" en „uitvoering" in de derde wereld veelal geen synoniemen zijn vindt, aldus de heer Van 't Haaff, zijn reden in de versnippering van goed opgeleide krachten, het vaak niet aanwezig zijn van goed equipment en het ontbreken van een duidelijk regeringsbeleid. De planmatige opzet wordt tevens geremd door de enorme voorsprong die de westerse wereld heeft op de landmeetkundige instituten in de derde wereld. Het Nederlandse ontwikkelingsprogramma maakt merkwaardigerwijs de huidige situatie vaak alleen nog maar erger. De gespreksleider Gerard Schwarz had daarvoor, dit feit als volgt getypeerd: „Soms lijkt het of wij, gehuld in de lompen van wat wij beschaving noemen, aan de deur van de derde wereld staan, om datgene aan te bieden waaraan wij zelf ten gronde dreigen te gaan". De heer Van 't Haaff pleitte tenslotte voor het totstandkomen van een duidelijk advies aan de minister van ontwikkelings hulp inzake de rol die de geodesie kan spelen ten bate van de ontwikkeling van een land. In de hierop volgende discussie werd duidelijk dat de politieke verantwoordelijkheid van alle Nederlandse activiteiten in de derde wereld berust bij het ministerie in Den Haag. Niet geheel duidelijk werd of de geodesie een primaire functie kan vervullen voor urgente problemen als over bevolking en voedselschaarste. Gebrek aan,.voedsel" en drank was er om ongeveer half vijf niet tijdens de receptie. Het bestuur van het Landmeetkundig Gezelschap kon worden gefeliciteerd terwijl Jaap van der Veen bijhield of wel ieder een zijn naam in het gastenboek noteerde. Tal van hoge en minder hoge gasten lieten zich deze officiële ontvangst wel gevallen. De gesprekken liepen uiteen van „ontwikkelings problematiek in Zambia" tot het onderwerp „muggen in Lapland". En voor al diegenen, die bij het woord „bier" in een al dan niet lichte vorm van extase geraken was de eerste lustrum avond van te voren al het einde. Maar liefst 26 verschillende biersoorten vloeiden als nimmer tevoren. Plaats: café 't Anker. L) een uitgebreid verslag te doen van de 26 verschillende smaken lijkt ons, als goede rapporterende werknemers, minder verantwoord. Verstandig is het nog op te merken dat uw verslaggever vijf verschillende biertjes dronk en redelijk vroeg huiswaarts keerde. De tweede dag Opmerkelijk feit was het toch wel dat men op die tweede lustrumdag reeds om 10.00 uur een volle collegezaal A kon aantreffen. Aan het woord zouden komen een viertal heren die zouden spreken over het onderwerp „Moderne opname technieken en fotointerpretatie". Een onderwerp dat door de tentoonstelling al de aandacht had gewekt. Ing. R. H. J. Morra begon mef een inleiding over de uitbreiding van de conventionele luchtfotografie: „Remote Sensing". Dit is het waarnemen van straling in een bepaald golflengtegebied of -gebieden en het registreren hiervan. Met andere woorden, het verkrijgen van gegevens, die met „het blote oog" onzicht baar zijn, door middel van luchtopnamen. Remote Sensing of voelen, het zien van het onzichtbare. Hierover sprak ook dr. ir. G. P. de Loor. Hij verduidelijkte de termen: multi- spectrale waarneming, thermisch infrarood en radar. Na de illustratieve film: „The world of the invisible colour", en de lunch volgde een voordracht van ing. A. Hoekstra over het onderwerp: „Toepassing van infraroodluchtfotografie bij het groenbeheer in de gemeente Amsterdam". Hierna werd de lezingencyclus besloten met een verhandeling door drs. V. F. L. Pollé over het onderwerp: „Wereldver- stedelijking en het gebruik van luchtfoto's". Een gedetailleerd verslag van alle vier lezingen zal te zijner tijd nog gepubli ceerd worden. Het onderwerp leent zich er niet voor om in het kort bestek (door een leek te laten behandelen. Wel dient vermeld dat de lustrumcommissie er voortreffelijk in geslaagd is een lezingencyclus van niveau te organiseren die veel stof tot nadenken heeft verschaft, en een onderwerp heeft getoond dat in de geodetische wereld de nodige aan dacht verdient en het op deze dag ook heeft gekregen. Hermee was de tweede lustrumdag evenwel niet ten einde. 19.30 uur Aanvang van het koud buffet. Plaats: sociëteit Tyche, Delftse Stud. Bond. Aan dit evenement deden, on danks de prijsverlaging, slechts zo'n 50 personen mee. De staf viel in het bijzonder op door zijn afwezigheid. Wat daarnaast bijzonder in het oog viel was het verschil in kleding tussen die van de, wel aanwezige, staf en die van de studenten: met name de jongere wetenschappelijke mede- Fig. 3. Het nieuwe erelid prof. De Haan, trots gelijk een pas geslaagd student. 8 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 10