redactie kunnen overnemen, die dan kunnen zoeken naar een betere opzet. Eén van dit team zal, als u het goedvindt, Paul van der Molen zijn, de opvolger van Henk Rietveld die de wens te kennen heeft gegeven per 1 januari 1976 zijn redac teurschap neer te leggen. Henk Rietveld heeft al de jaren dat het NGT nu bestaat grote zorg en veel vlijt besteed aan de exploitatie van de advertenties, de kurken waarop het blad drijft. Ik wil hem hierbij bedanken voor zijn inzet om de problemen waarmee adverteerders hem beroepsmatig lastig vallen als liefhebberij op te lossen. Zijn taak wordt nu over genomen, andere taken zullen in de toekomst moeten worden vervuld. Ik hoop dat er dan nog liefhebbers te vinden zullen zijn. René van der Schans NIEUWE PUBLIKATIE OVER PLANOLOGISCHE EN TECHNISCH-ADMINISTRATIEVE GEODESIE Kort geleden is in de reeks „Publikaties over planologische en technisch-administratieve geodesie" verschenen publikatie nr. 6: René van der Schans: Toedelen door ordenen Aanvullingen en commentaar op „Toedelen door ordenen" Waardefuncties voor de toedeling Waardefunctie en doelstelling in het toe delingsproces. Delft 1975. 120 blz. Inhoudsopgave: Toedelen door ordenen 1Inleiding 2. Grootheden in het toedelingsproces Het voltooide plan; structuren - De ontwerpfase; blok- delen en kaveldelen - Plaatsingen 3. Ordening van de plaatsingen Ordening van de plaatsingen van één kaveldeel; rang - Ordening van de plaatsingen in één blokdeel; gewicht 4. Keuze uit de plaatsingen Eerste keuze: plaatsingen met rang 1 - Overboekingen 5. Welke overboeking uit te voeren? Aantal mogelijke overboekingen - Doelen - Componen ten van een doel 6. Opbouw van een waardefunctie door ordening en samen voeging van componenten Beslissingscriterium; waardefunctie - Ordening volgens waarde kaveldeel en verschil sluittermen; waardefunctie 5 k(iSs-k) - Ordening volgens gewicht; waardefunctie F=S(2~G) - Ordening volgens rang; waardefunctie F= S(2G) R/r- Recapitulatie 7. Gebruik van de waardefunctie in een algoritme Algoritme - Voorbeeld van toepassing 8. Voltooiing en beoordeling van het model Literatuur Aanvulling en commentaar op „Toedelen door ordenen" 1Inleiding 2. Toedelingsprocedure in vogelvlucht Structureren - Oriënteren - Lokaliseren - Detailleren 3. Belangen en hun afweging Rangschalen - Gewichtenschalen 4. Overboekingsalgoritme Principe - Startoplossing - Overboekingen 5. Transportalgoritme Grootheden in de oplossing; capaciteitsproblemen - De coëfficiënten in de waardefunctie - Opsplitsing van kavel- delen - Rekentechniek 6. Conclusie Literatuur Waardefuncties voor de toedeling 1Inleiding 2. Principes toedelingsprocedure In- en uitschakeling - Rekenen 3. Uitwerking van de rekentechniek 4. Experimenten met verschillende waardefuncties Inleiding - Overboekingsproces - Eindoplossingen 5. Slotopmerkingen Literatuur Bijlagen 1 t/m 8 Waardefunctie en doelstelling in het toedelingsproces 1Inleiding en samenvatting 2. Sturing van het toedelingsproces Hoe maken we een goed plan? - Waar en hoe werken doelstellingen en voorwaarden op het toedelingsproces in? 3. Het overboekingsproces Structuur van oplossingsverzameling en overboekings proces - Effecten van waardefuncties - Koppeling van waardefunctie en doelstelling - Toetsing 4. Elementen van een effectentableau Inleiding - Waarde en aantal van de overgeboekte kavel- aanspraakdelen - Effecten samenhangend met de ver mindering van de totale overvraging - Effecten met be trekking tot de waarderingsfactoren 5. Een blik in de black box Inleiding - Groei van TOW, VTO, DSE en WE - Groei van het rang-effect - Groei van het gewicht-effect 6. Hoe verder? Literatuur Aanvragen voor deze publikatie kunnen gericht worden aan K. Mulder, Laboratorium voor Geodesie, Thijsseweg 11, Delft. WIJZIGING VAN DE ONTEIGENINGSWET Bij de Tweede Kamer der Staten Generaal is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Onteigeningswet. De verant woordelijke bewindslieden zijn de ministers Van Agt (Justitie), Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Van der Stee (Landbouw en Visserij). Het wetsvoorstel gaat voor de waardebepaling van onroerend goed bij onteigening uit van de gebruikswaarde. Daaronder wordt verstaan de waarde van het goed op grondslag van het gebruik dat daarvan ten tijde van de onteigening wordt ge maakt. Evenwel moet binnen bepaalde grenzen rekening worden gehouden met de mogelijkheden, een ander gebruik van het onroerend goed te maken dan het bestaande. In beginsel het bestaande gebruik Degene wiens goed onteigend wordt, heeft aanspraak op ver goeding van de waarde. Die waarde wordt volgens het wets ontwerp begroot op grondslag van het gebruik dat van het goed wordt gemaakt ten tijde van de onteigening. De waarde van landbouwgrond bijvoorbeeld wordt niet be paald door de bestemming van de grond voor woningbouw. Men moet nagaan wat vergelijkbare landbouwgrond, ge legen in een gebied dat niet door de schaduw van de be bouwing is geraakt, zou kosten. Toekomstverwachtingen spelen geen rol Het wetsontwerp wil beletten dat toekomstverwachtingen in verband met een bestemmingsplan een rol spelen bij de waardebepaling. Voor de eigenaar is dat een toevallige om standigheid. De waardestijging die ontstaat door toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen in het gebied, behoort de eigenaar niet zonder meer toe te vallen. ngt 76 11

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 13