@J Topologische gegevensstrukturen voor kartografische gegevensbanken 6e jaargang no. 1, januari 1976 1 Inleiding De aanleiding tot het schrijven van dit artikel was het bezoek dat ik gebracht heb aan het tweede Internationale Symposium on Computer Assisted Cartography (AUTO CARTO II) dat onlangs plaatsvond in Reston, Virginia (V.S.). Op dit sym posium kwamen zeer uiteenlopende kartografische onderwerpen aan de orde. Dat varieerde van het waarnemen van kleuren tot het ontwerpen van kaarten ten behoeve van visueel gehandikapten. Een der onderwerpen uit dit skala, waarnaar mijn belangstelling bijzonder uitging was „data struc tures" en hierop zal dit artikel dieper ingaan, met name de topologische gegevensstrukturen. Voor lopig blijft het bij een presenteren van de huidige stand van zaken. Misschien worden in een vervolg hierop ook andere strukturen behandeld, met een vergelijking en verwijzing naar de nederlandse situatie. Nu in de komende tijd de interaktieve systemen als paddestoelen de grond uit zullen schieten is het raadzaam ons te bezinnen hoe we onze hoogge stemde verwachtingen waar kunnen maken met dit mooie speelgoed. Ik bedoel, hoe kunnen we uit stijgen boven het niveau van het gemechaniseerde handwerk en voldoen aan verwachtingen op het gebied van de analyse van het ruimtegebruik, zoals in de geostatistiek. Men moet zoveel mogelijk de fouten voorkomen die al door anderen gemaakt zijn. Daarbij moet men vooral letten op de gegevensstruktuur. Bij de eerste toepassingen van het digitaal kaarteren zien we dat de gegevens in het algemeen gekoppeld zijn aan de toepassingsprogrammatuur. Nu men deze gegevens op een breed terrein wil gaan toepassen (uitwisselbaarheid van gegevens) moet men deze van de toepassingsprogrammatuur loskoppelen. De gegevensstruktuur moet de schakel worden tussen de toepassingsprogrammatuur en de gegevensbank. Hiermee lopen we weer in de pas met de huidige ontwikkelingen in de „data base management" technologie [Peucker en Chrisman, 1975], 2 Topologische gegevensstrukturen In de eerste plaats zal men zich moeten afvragen wat men van kartografische gegevensbanken ver wacht. Deze verwachtingen zullen wel te maken hebben met hoe men het terrein of de ruimte ervaart of beschrijft. Wanneer men iemand vraagt waar hij woont en hij noemt een tweetal koördinaten dan zegt dat niet veel. Maar beschrijft hij zijn woonhuis in relatie tot zijn omgeving dan kunnen we 't geheel plaatsen. Topologische gegevensstrukturen pro beren nu die onderlinge relaties van kartografische elementen zo expliciet mogelijk vast te leggen. Wanneer we b.v. Frankrijk in onze gegevensbank opnemen, dan leggen we in het record van Frankrijk vast, door welke landen of zeeën Frankrijk be grensd wordt, omdat deze nabijheidsrelaties zo be langrijk zijn bij de analyse van ruimtelijke inter- H. T. J. A. UlTERMARK SUMMARY Topological date structures for cartographic data bases Data structures are important to the development of cartographic data bases. This article focuses on topological data structures. Three geographic information systems based on topology are described: DIME, POLYVRT and the proposed Digital Cartographic Data Base of the U.S. Geological Survey. ngt 76 1

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 3