Het resultaat wordt aangeprezen als een „geogra fisch bedrijfssysteem" waarvan we de voltooiing in 1977 kunnen verwachten [Chrisman, 1975], 5 U.S. Geological Survey Een zelfde benadering als bij POLYVRT, die van de kettingstruktuur, wordt gebruikt in het ontwerp van de kartografische gegevensbank van de U.S. Geological Survey, de producent van de amerikaan- se topografische kaart. In dit ontwerp wordt voor gesteld de kaartinhoud digitaal op te slaan. Een proefonderzoek moet bepalen welke van de, door de snelle opkomst van de „data base management" (DBM) technologie ontworpen DBM systemen, ge schikt zijn voor deze enorme gegevensbank. De topologische gedachte staat bij het ontwerp van de gegevensstruktuur centraal, als volgt uitgewerkt. De snijpunten van alle kartografische elementen (wegen, waterlopen, etc.) vormen het topologisch raamwerk van knooppunten, dat de onderlinge re laties van deze elementen uitdrukt. Zie figuur 7. De knooppunten zijn aangegeven met hoofdletters. Tussen de knooppunten worden extra punten opge nomen om de juiste ligging van b.v. een weg te bepalen, b.v. tussen A en G de puntnummers 13 t/m 17. Deze punten vormen het laagste niveau van de gegevensstruktuur. Zij worden gezamenlijk met hun koördinaten in een tabel opgeslagen. Het tweede niveau wordt gevormd door de tabel van knooppunten. Van de segmenten tussen twee knooppunten worden, zoals bij POLYVRT, ket tingen gevormd. Een weg b.v. bestaat dan uit een aantal kettingen, een zgn. kettinggroep, het derde niveau van de gegevensstruktuur. Sommige ketting- groepen kunnen weer samengenomen worden omdat ze tot hetzelfde netwerk behoren, b.v. dat van een stroomgebied. Dit is het vierde niveau, waarop de ge bruiker zich meestal bevindt. Door de naam van een stroomgebied aan het systeem op te geven, worden, via netwerk, kettinggroep en kettingtabel, de bij behorende punten teruggevonden [Edson, 1975], Wat bij een eerste beschouwing opvalt is het achter wege blijven van een identifikatie van de ingesloten oppervlakte elementen. Hierdoor is een topolo gische kontrole op de interne samenhang, zoals bij DIME en POLYVRT, niet mogelijk. 6 Slotopmerking In het hiervoorafgaande zijn drie ontwikkelingen gesignaleerd met betrekking tot topologische ge- gevensstrukturen. Deze ontwikkelingen verdienen nader bestudeerd te worden, zeker nu in dit land de automatisering van de vastgoedregistratie en het digitaal kaarteren nog in een beginfase verkeren. Er zullen nieuwe methoden gevonden moeten wor den om aan de bestaande te worden toegevoegd, als men wil voldoen aan de hoge verwachtingen die men van deze systemen heeft. Tot slot een woord van dank aan M. J. M. Bogaerts en A. A. Ph. J. M. van Lamsweerde (Geodesie, TH Delft) voor hun waardevolle kanttekeningen bij het doorlezen van het manuskript. Referenties Aangeenbrug, Robert T., Computer Graphic Editing Urban Maps: a Topologie Classification of Urban Polygon Files. ICA, Automation in Cartography, Enschede, 1975. Census Use Study. ADMATCH adventures. Bureau of the Census, Washington, 1974. Census Use Study. DIME comix stories. Bureau of the Census, Washington, 1975. Chrisman, Nicolas R., The Impact of Data Structure on Geographic Information Processing. International Con ference on Automation in Cartography, Reston, 1974. Chrisman, Nicolas R., Topological Information Systems for Geographic Information Processing. International Sym posium on Computer Assisted Cartography, Reston, 1975. Corbett, James P., Topological Principles in Cartography. International Symposium on Computer Assisted Carto graphy, Reston, 1975. DOE (Department of the Environment). General Information System for Planning. HMSO, Londen, 1972. Edson, Dean. Digital Cartographic Data Base, Preliminary Description, a Proposal. International Symposium on Computer Assisted Cartography, Reston, 1975. Van Est, J. P. J. M., Data Informatiesystemen en Geocoding. Stedebouw Volkshuisvesting, jan. 1975. De Gruyter, J. J. en S. W. Bie. A Discrete Approach to Automated Mapping of Multivariate Systems. ICA, Automation in Cartography, Enschede, 1975. Madill, R. J., Concepts of Computer Mapping at the Forest Management Institute. ICA, Automation in Cartography, Enschede, 1975. Peucker, Thomas K. en Nicholas Chrisman. Cartographic Data Structures. The American Cartographer, vol. 2, nr. 1, 1975. Uitermark, H. T. J. A., Vastgoedsystemen, Bibliografie over Informatiesystemen met Vastgoedgegevens1968-1975. Afdeling der Geodesie, Technische Hogeschool Delft, 1975. ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 8