De beschouwing van het levende karakter van terreindetails en grensscheidingen, van meet- en rekenresultaten, en daarmee van ruis en betrouw baarheid als kwalitatieve omkleding van coördi naten als zielloze getallen, lijkt vandaag aan de dag een micro-probleem vergeleken met de enorme taak die de geodeet wacht om te kunnen voldoen aan de vraag naar snellere informatieverstrekking omtrent administratieve kwesties de grond betreffend. Men denke hierbij aan rechten op en gebruik van de grond, aan leidingen in en boven de grond, aan plannen tot wijziging of behoud van parcellering van de grond; de informatie nuttig voor bestuur lijke activiteiten en noodzakelijk voor bescherming van rechthebbenden. Alle kwesties hebben gemeen dat herkenbaarheid zonder plaatsbepaling uitge sloten is. De verlangde snelheid komt voort uit de steeds meer ingrijpende wijzigingen van het opper vlaktepatroon van de aarde, in uitvoering of voor zien, en wel op een dusdanige schaal dat alleen rede lijk ver geautomatiseerde systemen (hier vastgoed systemen genoemd) overzicht kunnen geven van alle aangeraakte details [2]. Theorievorming op dit gebied is schaars, de invloed van menselijke handelingen overwegend, de ge gevens massaal, met ordening door de computer. Hier ligt een enorme uitdaging voor de meer admini stratief gerichte geodeet een stelsel op te bouwen met erkenning en beheersing van menselijk-admini- stratieve ruis en controle op fouten, zoals dit de technische geodeet op zijn gebied in zo vergaande mate gelukt is. Doelstelling en voorzichtige twijfels zullen gemeenschappelijk moeten zijn. Hier sluit een ander interessegebied op aan, het aan- rakingsvlak van de geodesie met planologische maatregelen [2]. Het stoelt op de langjarige ervaring met de ruilverkaveling met zijn problemen van waardebepaling en zijn lokale wensen van recht hebbenden naast wensen uit regionale of nationale omgeving. Een voorbeeld van gerichte verandering, van invloed van en op de mens, van interpretatie van doelstellingen en gegeven juridische en tech nische randvoorwaarden, met geautomatiseerde toedelingsprocedures mede gerealiseerd door onder zoek in de afdeling der geodesie. Het geeft de moge lijkheid de geodeet een taak te laten vervullen bij land- en stadinrichting, bij herverkaveling, of zo men wil, bij de uitvoeringsplanologie. Wellicht kan de hier dwingende noodzaak tot analyse van doel stelling en waardebepaling, tot ordening van handel wijzen, ten voorbeeld strekken aan andere vakge bieden van de geodesie. Bij verkavelingsmethodieken moet de geodeet na tuur en de mens in zijn landschap als essentieel ervaren. Hiervoor wel eens benijd door zijn meer technisch-mathematisch ingestelde collega, die zijn analyses te velde grotendeels door de computer overgenomen ziet. In zekere zin wordt een brug ge slagen door meting vanuit vliegtuigen, waar niet alleen in de fotogrammetrie reeksen luchtfoto's in stereoparen gerangschikt ruimtelijke deelmodellen leveren die door overlapping tot constructie van ruimtelijke netwerken leiden, maar waar tevens door toepassing van velerlei fysische technieken en interpretatiemethoden een momentaan beeld ge geven kan worden van bodemgesteldheid en -gebruik, van gewas en begroeiing en van ander gebeuren door natuur en mens. Dit maakt deze methode uitermate geschikt voor grote verkavelings projecten en voor ontginningsprojecten in ontwikke lingslanden, dit ter vervanging van terrestrische kleinmazige netwerken en opname van terrein details. Bezwaren kunnen zijn de klimatologische afhanke lijkheid en de iets sterkere netwerkruis door invloe den van netwerkconstructie en velerlei fysische fac toren. Voor vele doeleinden is dit geen bezwaar, wel zal afstelling op de objectruis met kritisch oog moeten geschieden. Betrekkelijke stijfheid van de netwerkconstructie maakt soepele inpassing moge lijk op niet echt ruimtelijk gedefinieerde rand- gegevens, zoals puntcoördinaten in kaartvlak of op ellipsoïde, aangevuld met hoogtegegevens uit water passing. Dit maakt echter een eenduidige omschrij ving van de resulterende netwerkruis niet eenvoudig, evenmin als het gericht opsporen van fouten. Hier zowel als eerder worden vraagtekens geplaatst bij bestaande werkwijzen, hoewel de praktijk geen storing lijkt te ondervinden. Inderdaad blijkt her berekening van metingen met een theoretisch meer aanvaardbaar rekenmodel soms tot relatief kleine ngt 76 23

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 11