zal op analoge gronden als een interpolatiemethode moeten worden beschouwd. Eerder werd melding gemaakt van gegevens ont leend aan de satellietgeodesie. Het betreft hier meting van de invloed van onregelmatigheden in het zwaartekrachtsveld van de aarde op de in eerste benadering ellipsvormige satellietbanen. De uit komsten blijken een uitermate belangrijke bijdrage aan de gravimetrische geodesie te geven. Dit is slechts een indicatie van het toenemend belang van de satellietgeodesie voor geodesie en geofysica, de steeds betere metingen verraden de aanwezigheid van processen die zich in de aarde afspelen. In het ook steeds meer verfijnde rekenmodel worden meestal geometrische en gravimetrische elementen samengevoegd tot een zogenaamd dynamisch model. Toch blijkt dit rekenmodel tegenstrijdigheden te vertonen. Niet groot, maar van een orde die moge lijkerwijs indicatie is van het verwaarlozen van modelverfijningen zoals hier besproken. Interessant genoeg om deel te nemen aan de komende discussie ter oplossing van dit probleem. Getracht is een beeld te schetsen van een aantal aspecten van de geodesie. Onvolledig uiteraard, maar wel een beeld waaruit moge blijken dat geodetisch werk in mondiaal, in regionaal of in lokaal verband steeds weer gelijke trekken toont. Gelijk de onder stelde basis van algebra's met ruis- en betrouwbaar heidsberekeningen, gelijk de mens in keuze van doelstelling en model, in contact met medemens en natuurgebeuren, in toetsing op fouten in hande lingen en model, fouten in grotere getale en meer afhankelijk van de persoon dan voorheen wel werd vermoed. Een beeld begonnen en beëindigd met beeldvorming van de aarde in vogelvlucht. Een vlucht van gedach ten tevens, verderbouwend en toetsend aan gedach ten van anderen. Gedachten te vergelijken met vogels, moeilijk te vangen, lastig te ordenen, altijd met velen, soms verwant maar veelal verschillend. En toch een patroon vermoedend, zoals de vogels op een herfstige najaarsdag reppend naar het zuiden zullen convergeren naar bepaalde doelen. Weer stand en selectie zullen de gelederen dunnen, men vraagt zich af welke vogels de reis kunnen vol tooien en welke vogel de baltsvlucht van het voor jaar mag beleven. Aantekeningen 1. Een voortreffelijk overzicht van huidige werkwijzen in de (hogere) geodesie wordt gegeven in: Torge, W., Geodasie - Sammlung Göschen 2163. Walter de Gruyter, Berlin/New York, 1975. 2. Voor aspecten van landmeetkunde en geodesie die in deze voordracht minder of niet ter sprake komen, wordt ver wezen naar: Lustrumboek „Snellius" 1970-1975, uitgegeven door het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius", Delft, 1975. 3. Zie voor nadere toelichting de bijdragen van L. Aardoom, W. Baarda en J. van Mierlo in: Progress in Geodynamics, Proceeding of the national symposium on Geodynamics held in Amsterdam, April 3-4, 1973 - North-Holland Publishing Company, Am sterdam/New York, 1975. Een zeer leesbaar overzicht geeft: Aardoom, L., Ruimtelijke geometrie met toepassingen - Delftse Universitaire Pers, 1974. Nederlands Geodetisch Tijdschrift 4, No. 3, maart 1974. 26 4. Voor een overzicht van de theorie en verdere verwijzing naar literatuur, zie men: Baarda, W., S-transformations and criterion matrices - Neth. Geod. Commission, Publ. on Geodesy, New Series, Vol. 5, No. 1, Delft, 1973. 5. Hotine, M., Mathematical Geodesy. ESSA Monograph 2 - U.S. Department of Commerce, Washington, 1969. 6. Objectruis wordt hier gezien als gevolg van een meet proces. Bij een mogelijke toepassing van de theorie der stochastische processen, zou objectruis wellicht als varian- tie van een signaal kunnen worden opgevat. 7. Kuhn, T. S., The structure of scientific revolutions - The University of Chicago Press, 1962, 1970. Ned. vert.: De structuur van wetenschappelijke revoluties - Boom, Meppel, 1972. 8. Graaff Hunter, J. de, The figure of the earth from gravity observations and the precision obtainable - Phil. Trans, of the Roy. Soc., Ser. A, No. 743, Vol. 234, London, 1935. 9. Molodenskii, M. S., Grundbegriffe der geodatischen Gravimetrie- VEB Verlag Technik Berlin, 1958 (vertaling van russische publikaties, Moscou, 1945 en 1948). ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 14