voerd. Ook algemene economische maatregelen en ontwikkelingen (zoals huurprijsbeheersing en bouw kosten) zijn mede bepalend. Als zodanig kunnen deze problemen dan ook niet door een stadsver nieuwingsmethode alleen worden opgelost, maar moeten zij bovendien bestreden worden door sociaal- economische maatregelen, die de oorzaken van slecht onderhoud en bewoning van de oude wij ken overwegend door laagst betaalden, wegnemen. In de stad zijn de problemen niet in elk gebied dezelfde. Zij verschillen naar aard en naar intensi teit. Wil een stadsvernieuwingsmethode algemeen hanteerbaar zijn, dan zal zij een voldoende alge mene aanpak en tevens gedifferentieerde maat regelen moeten omvatten ter oplossing van speci fieke problemen. 5 Onderverdeling stadsvernieuwingsgebieden Een onderverdeling naar probleemsoort van de in de stad voorkomende gebieden die voor ver nieuwing in aanmerking komen is noodzakelijk om een onderzoek te doen naar de adequaatheid van een stadsvernieuwingsmethodiek. Onderscheiden zijn in de binnenstad Citygebied Dit is het gebied, waarin de centrumfuncties voor de gehele stad en haar verzorgingsgebied zijn ge concentreerd. Kenmerken voor dit gebied zijn een hoge concentratie van functies, hoge grondprijzen, weinig woningen, veel dynamiek, veel bouw- en verbouwingsactiviteiten en een hoge bezoekers frequentie. Hieraan toegevoegd kunnen worden psychologische kenmerken als levendigheid en be levingswaarde. Problemen waar citygebieden mee kampen, zijn het gebrek aan ruimte t.b.v. de expan sie van de centrumfuncties en het zeer intense, veel soortige verkeer. City-uitbreidingsgebied Dit is het gebied, waar al dan niet door een gemeen telijk beleid, het stadscentrum een uitbreiding krijgt, terwijl daar voorheen nauwelijks of geen centrum functies gevestigd waren. Een deel van de eigen schappen van het citygebied geldt ook voor deze uitbreidingsgebieden. Vooral veel bouwactiviteiten en hoge grondprijzen komen hier voor. City-uit breidingsgebieden kunnen op twee wijzen tot stand komen, procesmatig en planmatig. Van procesmatige uitbreiding is sprake als rond het centrum liggende woningen geleidelijk verdwijnen en plaatsmaken voor winkels en kantoren. Door de verwachtings- waarde van de grond, die dan ontstaat, stijgen de grondprijzen en worden de oude woningen verge lijkenderwijs steeds minder waard. Een gevolg daar van is een slecht onderhoud van de resterende wo ningen, waardoor het verval van het oude woning bestand wordt versneld. Dit wordt dikwijls nog gestimuleerd door de gemeente, die in dergelijke gebieden verkeersdoorbraken probeert te verwezen lijken. Van planmatige uitvoering is sprake, wan neer de gemeente een geheel gebied op grond van een bestemmingsplan onteigent, kaalslag pleegt en de grond aan particuliere bedrijven uitgeeft. Na delen van dit systeem zijn de herhuisvesting van de bewoners, de stijging van de grondprijs en de hoge renteverliezen door de jarenlange procedure en het braakliggen van reeds kaalgeslagen grond. City-uithollingsgebied Door een gewijzigd vestigingsbeleid of door econo mische oorzaken, trekken centrumfuncties uit cen traal gelegen gebieden weg om op beter bereikbare plaatsen gevestigd te worden. Een gevolg is leeg stand van winkelpanden, welke somtijds veranderen in woningen. Het wegtrekken van attractieve be drijven maakt het gebied doods, hetgeen het proces van achteruitgang versterkt. Verdichtingsgebied Dit zijn gebieden waarin t.b.v. de bevolkingsexplosie tijdens de industriële revolutie woningen binnen de stadswallen zijn gebouwd. Kenmerkend voor deze, vaak zeer kleine gebieden, zijn de hoge bouwdicht- heid, de vaak niet aan straten, maar aan poorten, stegen en hofjes gelegen woningen en de bouw technisch en woontechnisch slechte staat van deze woningen. Een tiental jaren geleden werden deze gebieden meestal gesaneerd t.b.v. parkeerruimte en city-uitbreiding. Tegenwoordig probeert men de woningen, voor zover mogelijk, op te knappen en voorzieningen op de reeds open ruimten aan te 28 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 16