heden om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Als zodanig kan ook een bestemmingsplan functioneren. b. Gebieden waar meer activiteiten door de over heid ontplooid moeten worden, hetzij om een goede situatie te bewerkstelligen, hetzij om een gebied niet verder te laten achteruit gaan, in af wachting van een aanwijzing tot stadsver nieuwingsgebied. Een inrichtings- en/of beheers plan moet aangeven hoe eventuele werken gere aliseerd kunnen worden en hoe verder naar in standhouding en verbetering zal worden ge streefd. c. Gebieden waarvoor veel activiteiten nodig zijn, en die derhalve worden aangewezen als stads vernieuwingsgebied. Inrichtingsplannen (even tueel herverkavelingsplannen) stellen vervolgens vast de activiteiten die geanalyseerd moeten worden en op welke manier deze tot stand komen. Een dergelijke gebiedsaanwijzing wordt gebaseerd op de veranderingen die in de toekomst in het gebied aangebracht moeten worden, om een goede woon-, werk-, verkeers- en vrijetijdssituatie te creëren. Daar naast is de prioriteit die het ene gebied boven het andere krijgt van belang. Deze prioriteit kan ge geven worden op grond van een urgentielijst welke opgesteld kan worden aan de hand van een aantal indicatoren en op grond van een politieke keuze die het gemeentebestuur doet. Ook de financiële con sequenties worden in de aanwijzing aangegeven. Deze immers zijn van belang voor de toezegging van financiële bijdragen, welke de Minister doet bij de goedkeuring van het structuurplan. 9 Mogelijkheid stedelijke herverkaveling Na de aanwijzing dient allereerst te worden onder zocht in hoeverre het gebied in aanmerking komt voor een bepaalde methode van uitvoering. Zo dienen voor stedelijke herverkaveling onderzocht te worden de aard van de uit te voeren werken, de eigendoms- en gebruiksstructuur en de door de ge meente in te brengen hoeveelheid grond. Bij de aard van de werken wordt vooral nagegaan, welke veranderingen in bestemmingen aangebracht moeten worden. De mogelijkheden tot het realiseren van bestemmingsveranderingen zijn in het kader van een herverkaveling afhankelijk van de bereid heid van de rechthebbenden om daaraan mee te werken danwel afstand te doen van hun rechten en voorts van de inbreng van gronden en opstallen door de gemeenten. Herverkaveling is namelijk het samenvoegen van kavels en opstallen met de bedoe ling deze op bepaalde wijze onder de rechthebbenden te verdelen, al dan niet na uitvoering van bepaalde verbeteringen aan, of afbraak en nieuwbouw van opstallen en verbetering van de omgeving. Deze begripsomschrijving sluit bestemmingsverande ringen met medewerking van de rechthebbenden bepaald niet uit, evenmin als een realisatie daarvan met behulp van de inbreng door de gemeente zelf. Wat de medewerking van de rechthebbenden be treft, deze kan zowel positief zijn in de zin dat zij zelf de veranderingen willen helpen realiseren (bijv. bouw- of ontwikkelingsmaatschappijen die daartoe grond hebben aangekocht) als negatief in de zin dat zij zich laten uitkopen of onderbedden danwel hun rechten overdragen aan derden die wel tot realisatie bereid en in staat zijn. Bij het onderzoek van de eigendoms- en gebruiksstructuur van het gebied zullen deze mogelijkheden derhalve moeten worden gepeild om na te gaan of mede met gebruikmaking van de inbreng van de gemeente, de beoogde be stemmingsveranderingen via een herverkaveling zouden kunnen worden gerealiseerd. Een actief aankoopbeleid van de gemeente gepaard met een voorkeursrecht ingaande onmiddellijk na de ge biedsaanwijzing, alsmede de mogelijkheden van ont eigening of toewijzing aan de gemeente, kunnen hier de nodige ruimte scheppen. De door de ge meente in te brengen oppervlakte grond is in ieder geval noodzakelijk voor het realiseren van open bare bestemmingen, het uitbreiden van bestaande, te kleine kavels en het bieden van ruimte voor de uitvoering in het algemeen. 10 Toepassing op onderscheiden gebieden Voor twee van de eerder genoemde gebiedssoorten moet nauwgezet worden onderzocht of stedelijke herverkaveling op grond van deze overwegingen kan worden toegepast. Door de bestemmings wijzigingen die veelal zullen zijn aangegeven in het ngt 76 31

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 19