structuurplan voor het city-uitbreidingsgebied en het city-uithollingsgebied, komen de oude gebruiks- bestemmingen van deze gebieden wellicht niet op nieuw in aanmerking voor toedeling. Daardoor zou een belangrijke voorwaarde voor stedelijke herver kaveling vervallen, tenzij hier voldoende van de bovengenoemde mogelijkheden tegenover staan. Blijft de hoofdbestemming, zoals in de vorige ge- biedssoorten, gelijk, dan komen ze in principe in aanmerking voor stedelijke verkaveling. Dit zijn dus: citygebieden, city-uithollingsgebieden (met name in geval nieuwe impulsen gegeven worden aan de cityfunctie), verdichtingsgebied, rest binnen stad en 19e eeuwse wijken. 11 Herverkavelingscommissie De herverkavelingsprocedure zou kunnen worden ingeluid met een voorbereidingsbesluit. Daarbij kunnen B&W tevens een herverkavelingscommissie benoemen. Aan deze commissie delegeren B&W hun bevoegdheid inzake het voorbereiden en uit voeren van een planologisch beleid in het gebied. De herverkavelingscommissie ware naar evenredig heid samen te stellen uit de eigenaren en gebruikers van het gebied. Ter uitvoering van haar beleid krijgt de herverkave lingscommissie, wederom bij delegatie, een aantal middelen ter beschikking. Naast het beheer van de geiden, is het belangrijkste middel wel het voor keursrecht, dat, als aanvulling op de vrijwillige uitkoop en de 100% onderbedeling, de commissie in de gelegenheid stelt namens de gemeente als eerste koper bij een verkoop van onroerend goed in aanmerking te komen. Hiervoor is de commissie, zeker waar het gaat om de verwerving van rechten welke na de herverkave ling in handen van de gemeente zullen overgaan, uiteraard verantwoording verschuldigd aan het ge meentebestuur. Als zodanig zal zij dan ook de goed keuring van de raad voor aankoop van onroerend goed moeten krijgen. 12 Onderzoek Na haar benoeming start de herverkavelingscom missie in samenwerking met de deskundigen het onderzoek, waarop het plan gebaseerd wordt. Aller- eerst vindt de samenstelling van de lijst van recht hebbenden plaats, waarin zowel de eigenaren als de gebruikers en andere rechthebbenden, tegelijk met de beschrijving van het onroerend goed waarop zij hun rechten uitoefenen, worden geregistreerd. Het grootste en belangrijkste deel van het onder zoek bestaat uit een analyse van de bestaande situatie en het beschrijven van de gewenste situatie van het gebied. Hierbij spelen de wensen van de betrokken eigenaren en gebruikers een grote rol. In dit deel van het onderzoek komen onderwerpen aan de orde, die bepalend kunnen zijn voor de procedure van herverkaveling. Het bevolkingsaantal in de oude wijken van de stad loopt terug door de achter uitgang van het woonklimaat en het toenemende aanbod van woningen in nieuwbouwwijken. Uit on derzoekingen blijkt dat deze bevolkingsvermindering een selectieve migratie is, waarbij het minst draag krachtige deel van de bevolking achterblijft en het kinderrijke deel van de bevolking uit de oude stads delen wegtrekt. Wil de gemeente een gemengde be volkingssamenstelling nastreven voor alle stadsdelen, dan moet zij huidige bewoners uitkopen om ruimte aan andere bevolkingsgroepen te bieden. Voor het verbeteren van de woonomstandigheden ten behoeve van een gemengde bevolking is echter meer ruimte nodig. Een en ander dient afgewogen te worden tegen een gewenste hoge woondichtheid, bijv. rond het stadscentrum en de wensen van bewoners om in het oude stadsgebied te blijven wonen. 13 Voordelen herverkaveling De verbeteringen die aan de opstallen aangebracht moeten worden enz., kunnen momenteel slechts door gemeenten worden uitgevoerd, indien zij de eigendom van die opstallen verwerven. In het voor ontwerp van wet op de stadsvernieuwing wordt deze uitvoeringsmogelijkheid aanzienlijk vergroot, doordat de gemeente verbeteringsplichten, enz. aan de eigenaren kan opleggen. Hierbij kan de in het voorontwerp voorziene stadsvernieuwingscorpo ratie een zekere rol spelen. Omdat van de bereidheid van eigenaren en gebruikers tot deelname aan een dergelijke corporatie niet direct hoge verwachtingen gekoesterd kunnen worden, is stedelijke herverka veling een derde en meest ingrijpende methodiek. 32 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 20