De gemeente initieert de herverkaveling en voert haar uit, zonder dat directe overname door haar van de eigendommen noodzakelijk is. Bij stadsvernieuwing hebben bedrijven altijd een afwachtende houding moeten aannemen. Enerzijds wisten de bedrijfsexploitanten niet wat hun te wach ten stond, anderzijds konden zij pas na onteigening en gronduitgifte door de gemeente grond verwerven voor plaatsing elders of vestiging en uitbreiding. Door de herverkaveling kan bij toedeling en daar aan voorafgaande wenszitting reeds te voren reke ning gehouden worden met de toekomstige situatie. Bedrijven, die wegens een minder rendabele be drijfsvoering bij sanering nimmer voor herhuisves ting in aanmerking zouden komen, kunnen nu via toedeling in een goedkoop pand terecht trachten te komen. 14 Ruilbasis Aan de hand van de gesprekken die de herverkave lingscommissie met de gebruikers heeft gevoerd en met behulp van de uitkomsten van de onderzoeken stelt de herverkavelingscommissie de toedelings- regels op. In deze regels worden de belangen van de eigenaren en gebruikers verzekerd. Het belangrijkste onderdeel van de toedelingsregels is de ruilbasis. De ruilbasis is de eenheid, waarin kwalitatief of kwantitatief zowel het ingebrachte als het toege deelde onroerend goed is uit te drukken. Er zijn andere mogelijkheden, waarbij echter voorop moet staan dat de inbreng de mate van toedeling bepaalt. Een drietal mogelijkheden zijn denkbaar: a. Bepalend zijn uitsluitend het eigendoms- en ge bruiksrecht en de bestemming van de ingebrachte kavels en opstallen. Iemand die een woning in gebruik heeft, krijgt volgens deze ruilbasis een woning terug. Er wordt verder niets vastgelegd omtrent de kwaliteit van het ingebrachte on roerend goed t.b.v. de toedeling. Voor de ver rekening is een schatting wel noodzakelijk. Een dergelijke ruilbasis dient gehanteerd te worden in gebieden, waar de problemen op het gebied van de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zeer groot en algemeen zijn en waar verwacht mag worden dat de betrokkenen niet in staat zijn hun positie individueel te verbeteren. Als voorbeelden hiervan kunnen de verdichtings- gebieden en de 19e eeuwse wijken genoemd worden. b. Bepalend zijn het eigendoms- en gebruiksrecht, de bestemming en de oppervlakte resp. vloer oppervlakte van de kavels en opstallen. Naar evenredigheid van de ingebrachte oppervlakte wordt dan toegedeeld. Dit is alleen mogelijk indien de oppervlakteverdeling van de bestaande kavels overeenkomt met die welke volgens het onderzoek gewenst is. Mogelijke gebieden, waar deze ruilbasis toegepast kan worden, zijn de city- gebieden en de Testgebieden in de binnenstad. c. Bepalend zijn het eigendoms- en gebruiksrecht, de bestemming en de waarde. Bij het hanteren van deze ruilbasis zijn de belangen van de eige naren in hoge mate verzekerd, maar de speel ruimte die de herverkavelingscommissie nodig heeft met het oog op een goede gebruiksverkave- ling, is zeer beperkt. Het gebruik van de waarde als ruilbasis levert ook het probleem op van de waardebepaling. De waarde van de grond is af hankelijk van de huidige en de toekomstige bestemming. Ook is de splitsing van de waarde bij taxatie in een deel voor de opstal en een deel voor de grond een delicate kwestie. Bovendien gaan stadsvernieuwingsactiviteiten mogelijk ge paard met rigoureuze ingrepen in de bestaande eigendoms- en gebruiksverhoudingen, welke in strijd zijn met deze ruilbasis en de daaruit voort vloeiende rechten. De waarde zal daarom zelden of nooit als criterium voor de toedeling gebruikt kunnen worden. 15 Toedelingsregels De eerste twee ruilbases laten de herverkavelings commissie nog grote vrijheid bij het opstellen van een plan van toedeling, terwijl ook bij de derde regels t.a.v. de over- of onderbedeling noodzakelijk zijn. De ruilbasis wordt dan ook aangevuld door toedelingsregels. Binnen het kader van landelijke wettelijk vastge stelde toedelingsnormen, waarin zaken als recht op toedeling tegen inbreng, mogelijkheid van uitkoop en 100% onderbedeling geregeld worden, stelt de herverkavelingscommissie de speciaal voor het ge- ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 21