bied geldende toedelingsregels op. In deze regels wordt het beleid dat zij en B&W willen voeren t.a.v. het gebied vastgelegd. Hierin wordt dus het toegestane over- en onderbedeling, de woning grootte naar gezinsgrootte, een huur- en door- stromingsbeleid, een vestigingsbeleid voor bedrijven enz. als aanvulling op de ruilbasis geregeld. Deze regels worden na toetsing door de C.C.S. door de gemeenteraad vastgesteld. Vanwege het beleids bepalende karakter van deze regels is slechts beroep mogelijk, voorzover deze regels mede gebruikt worden als uitwerkingsbepalingen bij het globale bestemmingsplan. Samen met de in het voorlopige herverkavelingsrapport bekend gemaakte resulta ten van het onderzoek betreffende de huidige en de gewenste toestand, worden de toedelingsregels ter inzage gelegd. Misschien is het al mogelijk een ruimtelijke weergave van de gestelde doelen in de vorm van kaarten of een maquette toe te voegen, terwijl eveneens de financiële consequenties globaal worden aangegeven. 16 Wenszittingen In aansluiting op de op deze wijze bekend gemaakte informatie worden de wenszittingen gehouden, waarbij zowel de te realiseren verbeteringen als de wensen t.a.v. de toedeling van eigendom en gebruik, en de vraag of de eigenaar de verbeteringen zelf wenst uit te voeren of dat overlaat aan de com missie of een corporatie, ter sprake komen. Nadat de gegevens van de wenszittingen verkregen zijn, kan het definitieve herverkavelingsrapport worden opgemaakt, dat bestaat uit de aan het plan ten grondslag liggende gedachten, de uitkomsten van onderzoek en wenszittingen, een plan van de aan te brengen verbeteringen en bestemmingen en een be groting. 17 Bestemmingsplan en toedelingsplan De bestemmingen die door het bestemmingsplan als onderdeel van het herverkavelingsrapport worden aangegeven kunnen per perceel, per bouwstrook en per bouwlaag worden omschreven. Omdat het aan geven van een bestemming per perceel vaak ondoen lijk en ongewenst is, wordt veelal gebruik gemaakt van een aanduiding per bouwstrook. Om nieuwe ontwikkelingen in nieuwbouw ook een kans te geven en oud gebruik te laten voortbestaan, is het aan geven van een aantal bestemmingen per bouwstrook een betere oplossing. Voor het handhaven of ver beteren van het stedelijk klimaat is een vergaande vermenging van functies gewenst en daartoe is het aangeven van meer bestemmingen per bouwstrook niet voldoende. De herverkaveling biedt hier een mogelijke oplossing, omdat in het toedelingsplan per perceel een gebruik, en dus een bestemming, aangegeven kan worden. Het toedelingsplan func tioneert dan als een uitwerking van het bestemmings plan, dat dan ook een globaal karakter kan dragen. De uitwerkingsbevoegdheid bij een globaal be stemmingsplan, volgens de wet berustend bij B&W moet voor herverkaveling dan wel aan de herverka velingscommissie worden verleend. Het traditionele globale bestemmingsplan geeft echter weinig inzicht in de toekomstige bebouwings structuur van het gebied. Ter verduidelijking bij voorlichting en wenszitting, en om de gemeenteraad meer beslissingsbevoegdheid te geven over hoe de stad eruit gaat zien, is het gewenst het globale be stemmingsplan meer inhoud te geven. Als uit- werkingsregels bij dit plan kan, zoals eerder is be schreven, een deel van de toedelingsregels gelden. Bij het bestemmingsplan behoort een begroting van de kosten. Naast de kosten van de grond en die der uit te voeren werken, behoren eventueel de kosten van organisatie, diensten, ontwerp en administratie. Op de grondkosten heeft herverkaveling een gunstige invloed. De gemeente behoeft immers niet alle grond te verwerven, noodgedwongen vaak meer be talend dan nodig is, en bovendien worden geen exorbitant hoge verliezen geleden door gederfde inkomsten aan renten op de braak liggende ter reinen. 18 Procedure Het definitieve herverkavelingsrapport wordt op gemaakt op basis van het voorlopige rapport, de hierop betrekking hebbende op- en aanmerkingen die door de belanghebbenden zijn gemaakt en die ter wenszitting zijn geuit. Dit rapport met daar in het globale bestemmingsplan volgt de normale, zij het versnelde, vaststellings- en goedkeurings- 34 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 22