acht met de inbreng of in strijd is met de toedelings- regels. Bezwaren die voortkomen uit een niet juiste uitwerking van het globale bestemmingsplan, wor den ingediend bij de gemeenteraad. 22 Uitvoering verbeteringswerkzaamheden Al tijdens de bezwarenbehandeling kan worden begonnen met de uitvoering van verbeteringswerk zaamheden per kavel. Een positieve uitslag van de stemming wijst erop dat er geen bezwaar is tegen de toedeling in bouwstroken, zodat bij de uitvoering alleen die bouwstroken nog niet voor uitvoering in aanmerking komen, ten aanzien waarvan belang hebbenden bezwaren tegen het definitieve plan van toedeling hebben ingediend. Daarin immers kunnen zich door gegrondverklaring van een bezwaar nog de nodige wijzigingen voordoen. 23 Tweede schatting Na de uitvoering van de verbeteringswerkzaam heden aan perceel en opstal en de omgeving worden de onroerende goederen opnieuw geschat. Deze tweede schatting is aan de ene kant een controle op de geschatte verwachtingswaarde van de eerste schatting en aan de andere kant is zij noodzakelijk voor het berekenen van de meerwaarde, die de on roerende goederen hebben gekregen door de uit voering van de herverkaveling. Deze meerwaarde is immers gelijk aan het verschil tussen de verkeers- waarde na uitvoering en de geïndiceerde verkeers- waarde voor de uitvoering. 24 Kosten De herverkaveling brengt de nodige financiële con sequenties mee, niet alleen voor het verrekenen van het geruilde onroerend goed, maar ook voor de uit voering van werken. Het lijkt redelijk te stellen dat alle herverkavelingskosten ten laste komen van de overheid, behoudens die kosten die leiden tot waardevermeerdering van het onroerend goed en wel tot een maximum van die waardevermeerdering. Deze kosten dienen door de eigenaar voldaan te worden. In concreto betekent dit, dat de overheid de kosten voor haar rekening neemt van: - organisatie, waaronder administratie, ontwerp, meetwerkzaamheden, enz.; - verbeteringen aan de woonomgeving, voorzover deze geen waardevermeerdering van de onroe rende goederen teweegbrengen - verbeteringen aan perceel en opstal voorzover deze geen waardevermeerdering teweeg brengen of de waardevermeerdering te boven gaan. De sommen geld die hiervoor nodig zijn, worden door de herverkavelingscommissie begroot en op grond van de bestaande subsidieregeling aange vraagd. De verkregen gelden worden in een gemeen schappelijke pot gestort van waaruit de commissie ze kan aanwenden voor de werken waarvoor ze be doeld zijn. Enige mate van verschuiving, welke nodig is i.v.m. gewijzigde omstandigheden, is mogelijk. 25 Wijze van uitvoering De uitbetaling van deze gelden is afhankelijk van de persoon of instantie die de werkzaamheden uit voert. De drie voorgestelde mogelijke uitvoerenden zijn: de eigenaren, de herverkavelingscommissie en een corporatie. Bij uitvoering door de eigenaar blijft de beschik kingsbevoegdheid over het toegedeelde onroerend goed in handen van de eigenaar. De eigenaar be taalt de verbeteringskosten en kan krachtens de subsidieregelingen, de onrendabele top gesubsidi eerd krijgen uit de gemeenschappelijke pot. Ver beteringen, door de herverkavelingscommissie aan de omgeving aangebracht, worden omgeslagen. Een garantie van gemeente of Rijk voor hypothecaire leningen kan gegeven worden. Wanneer de herverkavelingscommissie de uitvoering ter hand neemt, krijgt zij de beschikkingsbevoegd heid over het onroerend goed tijdens de uitvoering- Zij financiert volledig de verbeteringswerkzaamt heden, gedeeltelijk uit de subsidies, gedeeltelijk ui. leningen bij de gemeente. De waardevermeerdering, zowel door overbedeling als door uitvoering van werken, wordt in één keer bepaald door de tweede schatting. Deze waarde komt als een zakelijke last op het onroerend goed te rusten. Zij wordt door middel van een herverkavelingsrente afgelost. De herverkavelingscommissie, of later de 36 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 24