0 houd van de rechtsbeslissing geen speelbereik: lex dura, sed lex". Een gewaarschuwd mens telt voor twee, en daarom ben ik maar eens gedoken in de literatuur over rechtstoepassing. Hoe ingenieurs (zeg maar ambte naren) het recht toepassen kon ik niet achterhalen (een mooi onderwerp voor rechtssociologisch onder zoek!), wel bleek er een rijke literatuur te zijn over de rechtsvinding door juristen, in het bijzonder rechters. Wat over hun activiteiten valt op te mer ken lijkt mij, met variaties, ook uitstekend van toepassing op het werken met recht door de in genieur. Om deze reden ga ik er in het college vrij diep op in. Ik behandel de rechtsvinding als een juridisch pro bleemoplossingsproces. Daarbij maak ik gebruik van een „recept" voor het oplossen van casus posities, zoals dat wordt toegepast door eerstejaars studenten in Leiden (zie afb. 6 voor een zeer ver korte, geschematiseerde versie van dit recept). Het oplossingsproces begint bij de feiten in de casus (de werkelijkheid, de Duitsers noemen dit „Sach- verhalt" in tegenstelling tot het in juridische begrip pen vastgelegde „Tatbestand") en eindigt met een op aanvaardbaarheid getoetste uitspraak. Wat er na de uitspraak, d.i. het handelen van de rechter, ge beurt wordt in het recept niet meer behandeld, wel wijd ik in het college enige woorden aan de evaluatie van het vonnis door andere juristen en de publieke opinie, en aan de gevolgen die deze evaluatie kan hebben voor de wetgeving of voor een eventueel andere uitleg en toepassing van de bestaande wetten. Ook het juridische probleemoplossingsproces zet zich voort in de tijd, het recht vormt zich ook in de toepassing. Het in Leiden toegepaste recept wordt door som mige juristen als nogal legistisch beschouwd, lnder- daad ligt het hoofdaccent bij nauwkeurige interpre tatie en toepassing van de wet, maar bij stap 7 is toch een ontsnappingsclausule ingebouwd die ruimte laat voor waardeoordelen, in feite vreemde elementen in een legistische denktrant. De verschillende opvattingen over het juridische denken worden uitstekend behandeld in het, moei lijke, boek „Het beleid van de rechter" van de Belgische hoogleraar W. van Gerven. Op basis hiervan heb ik een beknopt overzicht gemaakt van de verschillende ideeën. Je hebt het legistische denken ofwel systeemdenken (rechtsvinding is toe passing van regels op feiten), het probleemdenken (hoe vind ik in een bepaalde situatie de oplossing die het best aansluit bij de behoeften van de samen leving, of ook, vooral in de angelsaksische landen: Afb. 6. Een juridisch probleemoplossingsproces. De cartoon komt uit het Jurimetrie-nummer van Ars Aequi, XVIII, 11. Ach, edelachtbare, drinkt u dan nooit eens wat Zijn\ gevolgen\^ uit 6 'acccpta- bel'? aan voor- waarden uit 4 \voldaan in/ Formuleer uitspraak Breng casus in kaart Geef voorlopige juridische vertaling van feiten in casus Pas regels uit 3 toe op casus en bepaal gevolg(en) Selekteer op basis van resul taat van 2 relevante rechts regels Bepaal op basis van resultaat van 3 voorwaarden waaronder vertaling uit 2 steek houdt uit 4 voldaan iny 1? 54 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 16