ngt 76 Uw taak zal zijn mij in verband met de vervaardiging, bij houding en uitgifte van de grootschalige basiskaart te advi seren omtrent: a. het opstellen van urgentie-schema's op lange termijn; b. het aangeven van prioriteiten op korte termijn; c. het onderzoeken van samenwerkingsmogelijkheden in ver band met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte; d. de kosten; e. de auteursrechten; f. organisatorische en technische maatregelen in het algemeen. Waar de meeste problemen zullen liggen weet ik niet. Wel lijkt het mij van groot belang dat wordt nagegaan hoe binnen de diensten en bedrijven het vervaardigen van grootschalige topografische kaarten uitsluitend voor eigen doeleinden kan worden verminderd of beëindigd. Ik heb de indruk dat deze activiteit bij diverse bedrijven de laatste jaren zeer is toegenomen. De zo noodzakelijke coördi natie tussen alle belanghebbenden waarbij speciaal gedacht wordt aan een snelle en nauwkeurige uitwisseling van ge gevens, wordt hiermede niet bereikt. Bovendien moet dit leiden tot geld- en tijdverspilling, niet alleen bij de vervaardi ging van de kaart maar ook bij de bijhouding daarvan. Men dient zich in dit verband te realiseren dat des te meer ge bruikers er zijn van de uniforme grootschalige basiskaart van een bepaald gebied, des te groter het nut van de kaart is. In dit verband zou men de vraag kunnen stellen of deze kaart niet mede gebruikt zal moeten worden bij het ontwerpen en indienen van gemeentelijke bestemmingsplannen. Althans in dien de produktie van de grootschalige basiskaart zich na enige tijd gunstig heeft ontwikkeld. Het niet meer uitsluitend voor eigen doeleinden vervaardigen van grootschalige kaarten zal zeker verminderen als het mogelijk is tot bepaalde vormen van samenwerking en regio naal overleg te komen. Ik laat het graag aan u over om na te gaan of de door de Commissie Grootschalige Basiskaart voorgestelde Provinciale Kaarteringswerkgroepen hiervoor kunnen dienen. Ik eindig met de wens dat uw Raad tot vruchtbaar overleg zal komen en dat uw adviezen waardevol zullen zijn voor een zodanige vervaardiging en bijhouding van de grootschalige basiskaart dat daarmee de belangen van alle gebruikers zo goed mogelijk worden gediend. Hiermede verklaar ik de Voorlopige Centrale Kaarterings- raad voor geïnstalleerd. De toespraak van de voorzitter van de voorlopige Centrale Kaarteringsraad, ir. G. A. van Wely, gehouden na de installatie van deze raadzal in het volgende nummer van het NGT worden opgenomen (red.). Dn k rti- oH/n/ 58

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 20