Waardering van grond in het gemeentelijk Grondbedrijf 6e jaargang no. 3, maart 1976 G. Homan 1 Inleiding Het is al weer jaren geleden dat ik voor een verga dering van geodetisch ingenieurs een inleiding heb gehouden. Dat was in de periode toen ik nog werk zaam was - en dat met veel genoegen - bij de kadas trale ruilverkavelingsdienst. U hebt thans gemeend dat mijn werkperiode van ongeveer 8 jaren bij het Grondbedrijf te Amsterdam voldoende waarborgen biedt om mij in het kader van deze studiedag uit te nodigen voor het houden van een inleiding over waardering van grond. Deze uitnodiging heb ik graag aanvaard hoewel ik door mijn functie in dit Grondbedrijf nu niet direct een expert op het ge bied van waardering van grond ben geworden. Wat dat betreft hebt u volstrekt juist gehandeld door de heer Op ten Noordt te vragen hier een voordracht te houden. Ik heb deze uitnodiging ook daarom graag aan vaard omdat deze mij de gelegenheid geeft om in algemene zin iets over de taak van het Grondbedrijf te zeggen. Voor een gezelschap van geodeten, die geleerd hebben en gewend zijn van het grote naar het kleine te werken, lijkt mij dit ook noodzakelijk. De waardering van grond in het gemeentelijk Grondbedrijf is immers slechts een facet van het totale pakket van activiteiten van dit bedrijf. Het spreekt vanzelf dat de taak van het Grond bedrijf mede wordt bepaald door de wijze waarop dit bedrijf ambtelijk en bestuurlijk is ondergebracht. In een artikel van het Lustrumboek van Snellius, dat ruim veertien dagen geleden ten doop werd ge houden, is schematisch aangegeven hoe deze situa tie is in enkele grote en middelgrote gemeenten. ngt 76 Belangstellenden verwijs ik gaarne naar dit Lustrum- boek. In Amsterdam is het Grondbedrijf één van de vijf sectoren van de dienst P.W. Een andere sector van deze dienst is de sector Stadsontwikkeling, terwijl de overige drie de technische sectoren zijn. De taak van het Amsterdamse Grondbedrijf kan het beste worden weergegeven door een samen vatting te geven van de nieuwe verordening op dit Grondbedrijf, die binnenkort ter vaststelling aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd. Deze taak luidt dan: a. Het verstrekken van de gegevens die nodig zijn voor de beleidsvorming met betrekking tot ruimtelijke plannen. Aan het Grondbedrijf is een duidelijke rol toegekend in de beleidsvoor bereiding bij de ruimtelijke ontwikkeling van de stad. Dit beleidsvoorbereidende werk geschiedt in nauwe samenwerking met de sector Stads ontwikkeling. Beide sectoren hebben dan ook een frequent overleg met bestuurders, in het bijzonder met de Wethouder P.W. b. De uitvoering van het door het gemeentebestuur vastgestelde beleid ten aanzien van uitbreiding en vernieuwing van de stad. Dit is geen geringe opdracht. Hieronder valt al hetgeen nodig is voor de realisering van bestemmings- en andere plannen, zoals het verwerven, het treffen van regelingen met huurders en pachters, het ont eigenen, het ontruimen, het bouwrijp maken van de gronden en het uitgeven van gronden. Het onderwerp van deze inleiding hoort bij dit onderdeel thuis. c. Het beheer van alle gemeentelijke onroerende goederen, alsmede van gemeentelijke zakelijke rechten op onroerend goed. Om u een inzicht 41 76 Inleiding gehouden op de NVG-studiedag „Waarde en waardebepaling van onroerend goed" op 12 december 1975.

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 3