schip een signaal uitgezonden naar twee walstations, waar de signalen teruggezonden worden naar het schip. Uit de beide looptijden heen en terug, be rekent men de twee afstanden. Deze methode heeft het bezwaar dat men op het schip een zender nodig heeft die actief ingrijpt in het systeem, dat daardoor niet bruikbaar is voor een onbeperkt aantal schepen. Deze methode van afstandsmeting wordt dan ook in hoofdzaak gebruikt voor korte afstanden (tot tientallen kilometers). Er bestaan ook systemen van afstandsmeting met onafhankelijke klokken, waarbij het schip geen zender nodig heeft, maar wel een zeer nauwkeurige klok (atoomklok). Op de wal wordt het moment van uitzenden be paald met een eigen klok. Aangezien de klokken altijd een zekere onbekende gang hebben t.o.v. elkaar, verliest men aan nauwkeurigheid met de tijd. (Als het onbekende gangverschil Af/f 10-11 bedraagt, dan verliest men 10~U-C 10 m/uur, waarin C= 3 -108 m/s-1 de lichtsnelheid voorstelt). De genoemde bezwaren - zender op het schip of degradatie van de nauwkeurigheid met de tijd - worden ondervangen in een hyperbolisch systeem, waarbij de signalen gelijktijdig of althans synchroon uitgezonden worden door een aantal zenders. De tijdintervallen of de faseverschillen die op het schip worden gemeten, zijn een maat voor de afstands- verschillen. Een lijn van constant afstandsverschil van het schip tot twee van de zenders is bij be nadering een hyperbool. Vandaar de naam hyper bolisch systeem. Een volledig systeem bevat drie of meer zenders, waarbij de positie van het schip volledig bepaald is uit de snijding van twee zulke hyperbolen. Meestal werken deze systemen op vrij lange golflengte (150 m: Toran en Hi Fix 3 km Decca en Loran C; 30 km Omega). De lange golven hebben het voordeel dat ze voor vrij grote afstanden geschikt zijn: enkele honderden kilometers voor de kortere golven, tot vele duizenden kilometers voor Omega. Een moeilijkheid bij Toran, Hi Fix en Decca is dat zij alleen overdag goed bruikbaar zijn; de onderste laag van de ionosfeer is dan namelijk zo sterk absorberend dat er geen storende reflecties optreden. Sinds kort bestaat er ook een hyperbolisch systeem „Syladis" dat op een golflengte van ca. één meter werkt, met een bereik van 80 km. Richtingsmeiing is met radiogolven slechts in be perkte mate mogelijk, aangezien de antenne vele golflengten breed moet zijn om een redelijke richt- nauwkeurigheid te krijgen. Toch is er een micro golfsysteem waarmee richting en afstand gemeten kunnen worden met een nauwkeurigheid van resp. ca. één boogminuut en één meter. Dit is het Artemis" systeem (ontwikkeld door het Christiaan Huygens Laboratorium te Noordwijk), waarbij op de wal en op het schip een draaibare antenne staat. Deze antennes richten zich voortdurend op elkaar d.m.v. een servomechanisme. De richting van de antenne op de wal wordt automatisch uitgelezen. M.b.v. een heen- en teruglopend signaal wordt de afstand gemeten. Het systeem werkt tot ca. 20 km. Voor de principes van bovenstaande methoden zij verwezen naar [5] en [6], Alle bovengenoemde radiosystemen werken met vaste punten aan de wal. Men kan het echter ook verderop zoeken en kunstmanen gebruiken, met als voordeel dat men minder gehinderd wordt door de aarde en door de atmosfeer. Speciaal de doppler- satellieten zijn van belang. Op het ogenblik is alleen het Transit systeem voor praktische toepassingen bruikbaar. Bij dit systeem zendt een satelliet vanuit een bekende baan op be paalde tijdstippen (bijvoorbeeld om de twee mi nuten) korte radiosignalen uit, die afkomstig zijn van een nauwkeurige klok aan boord van de satelliet. Op het schip worden de tijdintervallen van ont vangst gemeten. Het verschil tussen een gemeten tijdinterval op het schip en het bijbehorende tijd interval bij uitzenden in de satelliet, is juist gelijk aan het verschil in looptijd van beide signalen: (U'-U')-(U-U) ö2-01. Zie Fig. 3. 2 Fig. 3. Doppler-satellieten. Aarde ngt 76 67

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 11