Boekbespreking Verenigingsnieuws AUTOMATION IN CARTOGRAPHY Papers presented at the Technical Working session 21-25th April, 1975, Enschede. International Cartographic Association, Commission III. Working Group Oceanic Cartography. Nederlandse Vereni ging voor Kartografie. Redactie Judith M. Wilford-Brickwood, René Bertrand en Luke van Zuylen. Rudolf Muller, International Booksellers, Overtoom 487, Amsterdam. 15x22 cm, XVIII371 bladzijden, zo'n 85 afbeeldingen en tabellen, 2 kaartbijlagen. Prijsf 25, Hct is zonder meer zinvol en handig dat de voordrachten en publikaties van het bovengenoemde congres in één bundel zijn samengevat. Daar de automatisering in de kartografie een snelle ontwikkeling doormaakt is het van belang dat de presentatie van deze bundel redelijk snel heeft plaatsgevon den. Het is te betreuren dat in tegenstelling met de aan kondiging (Kartografisch tijdschrift, jaarg. I nr. 2, 1975, pagina 8) er geen samenvattingen van de discussies in staan. Het geheel is goed verzorgd. De redactie heeft verschillende artikelen vertaald en zonodig grammaticaal opgepoetst. Er staan relatief weinig drukfouten in. De prijs is laag te noemen. Met betrekking tot de inhoud zouden wij de volgende vier trends willen signaleren. a. Het is opvallend dat in meerdere artikelen een aanzet ge geven wordt tot het geven van cijfermateriaal van bijvoor beeld reken- en tekentijden. Dit gebeurt alleen nog (veel) te weinig. Vele essentiële gegevens staan er nog niet in, zoals de wachttijden bij het manipuleren en muteren van grote (hoe groot?) bestanden; de systeembelasting etc. etc. b. Over het belang van gegevensstructuren wordt relatief weinig geschreven. Een enkele auteur noemt de ontwikke ling van Data Base Management systemen, maar gaat voorbij aan de implicaties hiervan. c. Er is een duidelijke verschuiving van het toepassings gebied van de automatisering in de kartografie, namelijk van de kaartvervaardiging op zich naar meer algemene toepassingen, zoals de informatiesystemen ten behoeve van ruimtelijke planning. Problemen die hiermee samen hangen worden door verschillende auteurs theoretisch meer uitgediept. d. Tenslotte is de opkomst van de interactieve grafische systemen opvallend. In Budapest, waar in 1973 het voorgaande congres plaats vond, werd in 3 van de 32 voordrachten aandacht besteed aan deze systemen. Bij dit congres echter is meer dan de helft van het aantal artikelen gewijd aan interactieve grafische systemen of heeft er indirect betrekking op. Het is duidelijk dat dit soort publikaties door de verspreiding van nieuwe ideeën en ontwikkelingen een stimulans is voor de verdere ontwikkeling van de kartografie en een aanwinst is voor de boekenkast. W. H. G. de Haas H. T. J. A. Uitermark RAYON BIJEENKOMST NGL/NVG TE GOES Op donderdag 29 april aanstaande wordt in „de Prins van Oranje", Nieuwstraat 20 te Goes het 18e congres van het NGL/NVG voor de regio Zuid-West Nederland gehouden. Het programma is als volgt 9.15-10.00 Ontvangst. 10.00 Opening door de heer D. van der Steenhoven, commissaris voor rayonbijeenkomsten van de stichting NGL. 10.10 Lezing door Ir. L. A. Koen, projectingenieur bij de Directie Gelderland van Kador over „Aspecten van de grootschalige basiskaart". 12.00-14.00 Lunchpauze. In de pauze zal een demonstratie van landmeet kundige instrumenten, computers, e.d. ver zorgd worden door de firma's Ahrin, Ing. bureau Oranjewoud, De Koningh, Rank Xerox, en Hewlett-Packard. 14.00 Lezing door Drs. Ti. C. E. van Weering, promotieassistent bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee te Den Hoorn. ±15.00 Theepauze. 15.15 Voortzetting van de lezing. 16.00 Sluiting van het congres. Aanmelding tot het bijwonen van dit congres kan geschieden door middel van overschrijving van ƒ3,op postrekening 1737423, t.n.v. P. A. M. Giesbertz te Middelburg of door aanmelding bij de rayoncommissie. Tevens kan men deel nemen aan de gemeenschappelijke lunch, kosten ƒ8,50 (tegelijkertijd over te maken op voornoemde postrekening). Aanmelding dient i.v.m. de organisatie in principe te ge schieden vóór 15 april 1976. Wij verzoeken u tijdig aanwezig te zijn. Parkeerruimte is aanwezig op de nabijgelegen Beestenmarkt of op het Raveleijn de Groene Jager, achter de Prins van Oranje. Leden van de bij het NGL en de NVG aangesloten vereni gingen kunnen 1,i.p.v. 3,(excl. lunch) overschrijven, met vermelding van de vereniging waarbij zij zijn aangesloten. ALGEMENE VERGADERING VAN DE NEDERLANDSE VERENIGING VOOR GEODESIE op 29 april 1976 om 16.00 uur in de Aula van de Technische Hogeschool te Delft (in aansluiting op de studiedag „Interim nota Landinrichtingswet"). Agenda 1. Opening 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Verslag van de algemene vergadering van 30 mei 1975 (zie N.G.T. december 1975) 4. Verslag van de secretaris ingevolge art. 18 H.R. (zie N.G.T. april 1976) 5. Verslag van de penningmeester ingevolge art. 23 H.R. (afzonderlijk aan de leden toegezonden) 6. Verslag van de Kascommissie 1975 7. Benoeming Kascommissie 1976 8. Begroting 1976 (afzonderlijk aan de leden toegezonden) 9. Bestuurssamenstelling Volgens rooster zal de voorzitter ir. drs. H. A. L. Dekker aftreden. Het bestuur stelt als kandidaat voor het be stuurslidmaatschap ir. G. Jacobs, als kandidaat voor het voorzitterschap dr. ir. M. J. M. Bogaerts en als kandidaat 74 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 18